پهپاد آمریکایی که ایران به راحتی آن را سرنگون کرد /ردپای آر کیو 4 در جنگ اوکراین

کدخبر: ۵۵۰۷۹۸
آر کیو ۴ گلوبال هاوک از پیشرفته‌ترین پهپادهای شناسایی جهان است که در جنگ اوکراین هم نامش شنیده می‌شود.
پهپاد آمریکایی که ایران به راحتی آن را سرنگون کرد /ردپای آر کیو 4 در جنگ اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، پهپاد نورثروپ گرومن آرکیو ۴ گلوبال هاوک که یک فروند از آن در بهار سال ۱۳۹۸ طعمه پدافند هوایی سوم خرداد شد، حالا در اوکراین موی دماغ روسیه شده است.

آر کیو ۴ گلوبال هاوک از پیشرفته‌ترین پهپادهای شناسایی جهان است که در جنگ اوکراین هم نامش شنیده می‌شود.

بر اساس خبر اوراسین‌تایمز این به تازگی یک فروند از این پهپادها در دریای سیاه و نزدیکی کریمه مشغول پرواز بوده است. موضوعی که برای روسیه خوشایند نیست.

روس‌ها مدعی هستند که این پهپادها و دیگر پرنده‌های شناسایی ناتو اطلاعات مورد نیاز برای حملات پهپادی و توپخانه‌ای اوکراین را فراهم می‌کنند و به همین جهت بسیاری از هواداران روسیه در شبکه‌های اجتماعی خواستار برخورد پدافند روسیه با این هواگردهای نظامی شده‌اند.

در کریمه شبکه چند لایه‌ای انواع پیشرفته‌ پدافند اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ کار حفاظت از آسمان را برعهده دارند و بر اساس مشخصاتی که از این پدافندها منتشر شده است، باید بتوانند از عهده زدن پهپاد گلوبال هاوک برآیند. کاری که پدافند سوم خرداد در روزهای پایانی بهار سال ۱۳۹۸ به راحتی انجام داد و یک فروند گلوبال هاوک را در جنوب ایران ساقط کرد.

آر کیو ۴ گلوبال هاوک

یکی از گرانترین پهپادهای نظامی جهان با قیمتی فراتر از ۲۰۰ میلیون دلار است. گلوبال هاوک با پهنای بال ۴۰ متری پهپادی عظیم‌الجثه است که با موتور توربو فن رولزرویس اف ۱۳۷ می‌تواند به سرعت ۶۲۹ کیلومتر بر ساعت برسد و تا ۲۲ هزار کیلومتر هم برد دارد.

 

پهپاد آمریکایی که ایران به راحتی سرنگون کرد، موی دماغ روسیه شده / عکس

این پهپاد با مدامت پروازی ۳۲ ساعته تا ارتفاع ۱۸ هزار متری آسمان بالا می‌رود و می‌تواند یک محموله ۹۰۰ کیلوگرمی از انواع سنسورها و تجهیزات شناسایی را با خود حمل کند.

دوربین دماغه با دید پانورامیک، سامانه تصویربرداری حرارتی که از فاصله ۷۰ کیلومتری می‌توان یک جسم ۲ متری را تشخیص دهد و دوربین تصویربرداری دید در شب از تجهیزات استاندارد این پرنده است. رادار ارائه فازی SAR-MTI با دو دیش برای تصویر برداری دو بعدی راداری در دو طرف پهپاد تعبیه شده است. این رادار توان تصویر برداری از فاصله ۱۰۰ کیلومتری را با دقت کمتر از ۶ متر و در برد ۳۷ کیلومتری با دقت ۱٫۶ متر را دارد.

تیتر یک
  • نتانیاهو چطور بدون رنجاندن پوتین از نردبان بالا برود؟

    اقتصادنیوز: واشنگتن و اسرائیل نسبت به تهدید ایران کاملاً با هم هم‌نظرند، اما در مورد اقدامات مهارکننده آن توافق ندارند.

کارگزاری مفید