حزب «وطن» ترکیه:

تا ۶ ماه دیگر از ناتو خارج خواهیم شد!

کدخبر: ۵۵۱۱۹۶
اقتصادنیوز: نایب رئیس حزب «وطن» ترکیه با اشاره به اینکه ناتو با تحریکات خود ما را مجبور به خروج از ائتلاف می‌کند، گفت: تا ۵ تا ۶ ماه دیگر از ناتو خارج خواهیم شد.
تا ۶ ماه دیگر از ناتو خارج خواهیم شد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «ادهم سانجاک» نایب رئیس حزب «وطن» ترکیه در اظهارات خود که در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های محلی ترکیه در یوتیوب انجام داد و توسط روزنامه آیدینلیک منتشر شد، از ماهیت روابط بین کشورش و ناتو انتقاد کرد.

اعلام رسمی بایدن درباره کمک تسلیحاتی به اوکراین

وی افزود: ناتو با تحریکات خود ما را مجبور به خروج از سازمان پیمان آتلانیک شمالی می‌کند و ترکیه ۵ تا ۶ ماه دیگر از ناتو خارج خواهد شد.
نایب رئیس حزب «وطن» ترکیه تأکید کرد که این تصمیم به دلیل ماهیت اتفاقات رخ داده اخیر در ناتو است.
سانجاک در مورد تجمع «از ناتو خارج شویم» که توسط حزبش برگزار شد، گفت: «تحولات ما را مجبور به انجام خروج از ناتو می‌کند. ناتو به دلیل تحریکاتش ما را مجبور به انجام این کار خواهد کرد».
این سیاستمدار ترکیه‌ای معتقد است که ناتو «در تلاش است تا ترکیه را در خاورمیانه وارد یک گرداب کند. در نهایت، می‌توانید اقدامات علیه قرآن کریم را در سوئد و هلند ببینید... خروج از ناتو به یک امر اضطراری و ضروری تبدیل شده است».
دوشنبه گذشته، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در واکنش به آتش زدن قرآن کریم در سوئد گفت که «سوئد با دادن مجوز قرآن‌سوزی آن هم جلوی سفارت ترکیه، دیگر نمی‌تواند در مورد پیوستن به ناتو از ما توقعی داشته باشد».
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با اشاره به هتک حرمت به قرآن کریم در مقابل سفارت این کشور در سوئد گفت که «بدیهی است کسانی که جلوی سفارت ما چنین اقدامی را مرتکب شدند، دیگر نمی‌توانند در مورد عضویت در ناتو از ما توقعی داشته باشند».
به گزارش الجزیره، اردوغان تصریح کرد: «هیچکس حق ندارد به عقاید دیگران بی‌احترامی کند و سوئد نباید در رابطه با عضویت در ناتو از ما انتظار حمایت داشته باشد»

انتقاد امیرعبداللهیان از مواضع پارلمان اروپایی در قبال سپاه

دولت سوئد اخیرا برای سومین بار مجوز قانونی «قرآن‌سوزی» در کشورش را صادر کرد و این‌بار انجام این کار، مقابل سفارت ترکیه در استکهلم صورت گرفت.
جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، مصر، کویت، امارات، الازهر مصر، مجمع جهانی علمای مسلمان، قطر، عربستان، اندونزی، اردن، مغرب، سازمان همکاری اسلامی، شورای همکاری خلیج فارس، جنبش انصارالله یمن، حزب الله لبنان، جنبش های حماس و جهاد اسلامی فلسطین از جمله کشورها و نهادهایی بودند که علیه این اقدام موهن موضعگیری و آن را محکوم کرده و خواستار عدم تکرار و مجازات عاملان آن شدند و در مورد گسترش اقداماتی که باعث بی‌حرمتی به ادیان و تشدید خشونت‌ها شود، هشدار دادند.
ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین در واکنش به هتک حرمت قرآن کریم در لاهه توسط یک سیاستمدار هلندی گفت که «هیچ کس حق ندارد نفرت‌پراکنی فاشیستی را آزادی بیان بخواند».
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه امروز سه شنبه بی‌حرمتی به قرآن کریم در هلند را بشدت محکوم و در حساب توییتر خود نوشت: «هیچکس حق ندارد این اهانت و نفرت‌پراکنی فاشیستی را آزادی بیان بخواند و اروپا باید این اقدامات شنیع و ناشایست را متوقف کند».
ابراهیم کالین در صفحه توئیتر خود ضمن محکوم کردن این اقدام شنیع در هلند پس از سوئد نوشت: «شما نمی‌توانید نور پروردگار را با نفس تاریک خود خاموش کنید».
«ادوین واگنسولد» سیاستمدار حزب راست افراطی «پگیدا» در هلند در اقدامی موهن در لاهه به آتش زدن قرآن کریم پرداخت.
پیش از این، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به سوزندان قرآن کریم در مقابل سفارت ترکیه در شهر استکهلم سوئد نیز واکنش نشان داد و با محکوم کردن اجازه نیروهای امنیتی سوئد به سوزاندن قرآن در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم گفت: اجازه به این اقدام علی‌رغم همه هشدارهای ما نفرت افکنی و اسلام‌هراسی است.
کالین در پیام خود آورده است: سوزاندن قرآن کریم در استکهلم نفرتی آشکار و عملی ضد انسانی است. علی‌رغم همه هشدارهای‌مان، اجازه دادن به این اقدام تشویق نفرت و اسلام‌هراسی بوده و ما آن را محکوم می‌کنیم.

تیتر یک
  • نتانیاهو چطور بدون رنجاندن پوتین از نردبان بالا برود؟

    اقتصادنیوز: واشنگتن و اسرائیل نسبت به تهدید ایران کاملاً با هم هم‌نظرند، اما در مورد اقدامات مهارکننده آن توافق ندارند.

کارگزاری مفید