خبر بد اولیانوف درباره برجام/ مذاکرات به بن بست رسید!

کدخبر: ۵۵۲۴۶۶
نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با اشاره به نقش طرف‌های غربی مذاکرات وین برای احیای برجام تصریح کرد: متأسفانه شرایط فعلی مذاکرات برجام به بن‌بست رسیده است .
خبر بد اولیانوف درباره برجام/ مذاکرات به بن بست رسید!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» تأکید کرد که در حال حاضر ایران و روسیه و چین اراده سیاسی لازم برای احیای برجام را دارند و این در حالی است که طرف‌های غربی این توافق چنین اراده‌ای از خود نشان نمی‌دهند.

فریدون مجلسی: اسرائیل در جنگ با ایران دست به هرکاری می زند

غرب برای احیای برجام اراده سیاسی ندارد

اولیانوف با اشاره به نقش طرف‌های غربی مذاکرات وین برای احیای برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده آمریکا) تصریح کرد: «متأسفانه شرایط فعلی مذاکرات برجام به بن‌بست رسیده است و از اول سپتامبر تاکنون مذاکرات دیپلماتیک جدی صورت نگرفته است اما برای این‌که بگوییم برجام مرده‌ است، هنوز زود است و شانس احیای برجام وجود دارد و این مسئله نیازمند تصمیم سیاسی تمامی طرف‌های برجام برای بازگشت به میز مذاکرات است تا بتوان مذاکرات را به یک نقطه عقلانی رساند».

اوکراین: درباره دلایل انفجار در تاسیسات وزارت دفاع ایران بی‌اطلاعیم

وی ادامه داد: «ایران اراده سیاسی برای پایان دادن به این بن‌بست را دارد و چین و روسیه نیز از خود چنین اراده‌ای را نشان داده‌اند اما طرف‌های غربی در حال حاضر چنین اراده سیاسی را از خود نشان نداده‌اند».

آمریکا مقصر گام‌های برجامی ایران است

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، اقدامات ایالات متحده آمریکا را عامل تحریک ایران برای کاهش تعهدات برجامی عنوان کرد و گفت: «ایالات متحده آمریکا بیشترین اقدامات را صورت داد تا ایران چه در مقیاس کمی و چه در مقیاس کیفی به سمت گسترش محسوس برنامه هسته‌ای خود سوق پیدا کند و در این زمینه باید این‌طور گفته شود که واشنگتن موفق عمل کرد. ایران تقریباً در تمامی زمینه‌ها فراتر از محدودیت‌هایی که در برجام معین شده بود، پیش رفتند و حتی در مقایسه با زمان قبل از توافق 2015 نیز بیشتر پیشروی کردند».

اولیانوف با این حال تصریح کرد که گام‌های برجامی ایران قابل بازگشت هستند و گفت: «با این‌ وجود، تمامی این اقدامات تحت کنترل کامل و هوشیارانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و گام‌های فرابرجامی ایران همگی برگشت‌پذیر است و چنین چیزی نیازمند اقدامات زیادی نیست و تنها بازگشت به میز مذاکرات و احیای توافق هسته‌ای را نیاز دارد».

خروج احتمالی انگلیس از برجام نقض قطعنامه 2231 است

این دیپلمات روس همچنین به برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال خروج انگلیس از برجام در پی اعدام «علیرضا اکبری» جاسوس سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس گفت: «اخباری در خصوص احتمال خروج انگلیس از برجام احتمالاً این ذهنیت را به وجود خواهد آورد که غرب نیازی به توافق ندارد و در نتیجه برجام به فراموشی سپرده می‌شود. اما من این‌گونه متصور می‌شوم که حضور یا عدم حضور انگلیس در توافق هسته‌ای، در شرایط فعلی چندان اهمیتی ندارد و تصمیم‌گیری در این زمینه بر عهده انگلیس است و به طور کلی طبق برجام هیچ فرایند خروج یا اقدام یکجانبه تعریف نشده است و همانطور که ایالات متحده به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، هرگونه اقدام این چنینی به مفهوم نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است».

اولیانوف در بخش پایانی مصاحبه خود در پاسخ به سؤالی در خصوص محدود شدن همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد: «من این‌طور فکر نمی‌کنم و در این خصوص شما را به مقام‌های ایران ارجاع می‌دهم».

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه سال جاری در وین برگزار شد اما بعد از آن دچار وقفه شده است تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

در ماههای اخیر، کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده و انگلیس تلاش دارند به بهانه حمایت از اغتشاشات ایران، مذاکرات وین برای احیای برجام و لغو تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی را به حاشیه برانند و حتی اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا به بهانه حمایت از مردم ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نیز در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد که البته خود مقام‌های اروپایی از جمله «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که این اقدام با موانع قانونی همراه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی