محمد اسلامی: رفتار مدیرکل آژانس حرفه‌ای نیست / به آژانس نامه دادیم

کدخبر: ۵۵۳۲۲۲
اقتصادنیوز: رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: نماینده ارشد آژانس بین المللی در بازدید از تاسیسات کشور، گزارش نادرستی ارائه داد و مدیرکل آژانس هم آن را رسانه‌ای کرد که این رفتار وی حرفه‌ای نیست.
محمد اسلامی: رفتار مدیرکل آژانس حرفه‌ای نیست / به آژانس نامه دادیم
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رییس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر اینکه غرب علاقه ای برای هسته‌ای شدن ایران ندارد، گفت: نماینده ارشد آژانس بین المللی در بازدید از تاسیسات کشور، گزارش نادرستی ارائه داد و مدیرکل آژانس هم آن را رسانه‌ای کرد که این رفتار وی حرفه‌ای نیست.

بیانیه تروئیکا و آمریکا درباره گزارش آژانس علیه برنامه هسته ‌ای ایران

محمد اسلامی جمعه شب در برنامه تلویزیونی صف اول، به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی، پیشرفت و توسعه انرژی هسته‌ای را نسبت به قبل از انقلاب تشریح کرد.

 

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ظرفیتی که در بخش هسته‌ای ایجاد شده ابتدا در دانشگاه تهران و راکتور ۵ مگاواتی بود که در سال۱۳۴۶ کار ساخت این راکتور آغاز شد.

به گفته وی، البته کشور دنبال احداث نیروگاه‌ برای ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای بود و تعدادی قرارداد هم منعقد کرد. اما با پیروزی انقلاب این قراردادها متوقف شد و بعد از انقلاب کار ساخت یک راکتور تحقیقاتی هم به دلیل تامین نشدن سوخت متوقف شد.

وی تصریح کرد: زمانی که نوبت نصب تجهیزات این راکتور فرا رسید، نیروهای ایرانی را بیرون کردند و اجازه ندادند انتقال دانش برای ماهیت فناوری راکتور صورت گیرد و نیروهای انسانی آن زمان در خاطرات خود به این موضوع اشاره کرده‌اند. یعنی در این حد مصمم بودند که هیچ فناوری به ایران منتقل نشود اما جمهوری اسلامی راه سخت پر مزاحمت همراه با تخریب‌های بسیاری را طی کرد.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه همه سرفصل های انرژی اتمی به تنهایی توسط یک کشور انجام نمی‌شود و این زنجیره بین کشورها و شرکت ها تقسیم شده است گفت: ولی ما با همکاری و درون زایی و همت نسل جوان در سازمان انرژی اتمی تا به امروز از استخراج و اکتشاف معدن گرفته تا رسیدن به کیک زرد و ساخت سوخت برای نیروگاهها را توسط نیروی ایرانی ساختیم.

معاون رییس جمهور ادامه داد: البته عناصری خرید شده است اما امروز ظرفیت کشور به گونه‌ای است که همه این فرایندها را پوشش می‌دهد و این کلیدی ترین و راهبردی ترین برش از فناوری هسته‌ای ایران است که ایران به لطف الهی به آن رسیده و عصبانیت آنها از همین موضوع است و این از برکات انقلاب وبه ویژه خون شهیدان هسته‌ای است.

 

تمام فرایند هسته‌ای از دانش فنی تا فوت کوزه گری آن را به دست آوردیم

وی با بیان اینکه کشور امروز در یک تراز برتر در فناورآوری هسته ای است، اظهار داشت: امروز موفق شدیم تمام فرایند از دانش فنی و تجهیزات تا فوت کوزه گری هسته‌ای را با تجارب و ظرفیت‌هایی که ایجاد شده، به دست آوریم و اینها یک ظرفیت قدرت ساز است. امروز دیگر قطار (هسته ای) ایران در حرکت است و فقط بلیطش در دست آنهاست.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: به لحاظ ابزاری ساخت و ذخایر سوخت هسته ای هم قدرت است و هم ارزش اقتصادی و ارزش افزوده بالایی برای کشور دارای این ظرفیت تولید می‌کند.

اسلامی یادآور شد: همین فرانسه که مسبب خیلی از فشارها به کشور ما است ۷۵ درصد برق خود را از انرژی هسته ای تولید می‌کند.

 

معاون رییس جمهور ادامه داد: در کشورهایی که دارای منابع اورانیوم هستند؛ از جمله در آفریقای جنوبی و کانادا و کشورهای دیگر، شاهدیم که قدرتهای هسته‌ای بر این کشورها تسلط دارند و این حقیقت امروز است.

اسلامی درباره وضعیت نیروگاه‌های هسته ای در کشور گفت: یک نیروگاه فعال هزار مگاواتی و سه نیروگاه در دست ساخت داریم؛ نیروگاه دوم و سوم در جوار نیروگاه اولی است.

وی افزود: یک نیروگاه جدیدی هم در دارخوین و یک نیروگاه ۱۰ هزار مگاواتی هم در دست مطالعه و بررسی داریم.

اسلامی ادامه داد: طبق سند راهبردی که در سازمان انرژی اتمی هدف گذاری شده است، ۵۰ میلیارد دلار برای تامین برق هسته‌ای تا ۲۰ هزار مگاوات را در دست اجرا و برنامه ریزی داریم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره وضعیت تولید رادیوداروها در کشور گفت: تا ۱۰ سال پیش عمده رادیوداروها برای تشخیص بوده است اما حالا بخش درمانی رادیوداروها هم فعال شده و ما از ۱۰ سال پیش به این سمت رفتیم. با خودکفا شدن در انواع ایزوتوپ‌ها سعی می‌کنیم در این حوزه فعال شویم.

اسلامی درباره ساخت پروژه بیمارستان البرز گفت: امیدواریم این بیمارستان تا سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد و همچنین مرکز تترا (بزگترین مرکز تولید رادیودارو) در دست ساخت است.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره تولیدات این سازمان در حوزه کشاورزی اظهار کرد: برای باغهای زیتون و نخلستان‌های خرما و مگس مدیترانه و کرم گلوگاه انار که با افت کش‌های شیمیایی مشکلات و آفت‌هایشان قابل حل نبود، با پرتودهی هسته‌ای این مشکلات حل شد.

اسلامی ادامه داد: برای نمونه توانستیم بالای ۹۷ درصد، تهاجمی شدن مگس مدیترانه را کنترل کنیم. با یک همت عالی در نیروهای سازمان در این بخش با فناوری ماکرو ویو توانستیم سامانه‌ای برای آفت کشی حبوبات (اولین و کوچکترین سامانه برای آفت کشی حبوبات) طراحی کنیم.

 

تولید ۲۰ درصد برق کشور از طریق هسته‌ای در برنامه است

معاون رییس جمهور در ادامه درباره ضرورت تهیه و تدوین سند راهبردی در سازمان انرژی اتمی گفت: رسیدن به ۲۰ درصد از تولید برق کشور از طریق هسته‌ای را در این سند داریم. این سند در بخش پرتوها نیز محیط زیست، پزشکی و سلامت، امنیت غذایی و آب و خاک را در برمی‌گیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی، خودکفایی برای ساخت انواع تجهیزات در صنعت هسته ای را از دیگر برنامه ها و اهداف سند راهبردی دانست.

وی همچنین گفت: طبق ضوابط پادمان همه کشورها حق دارند فناوری هسته ای داشته باشند تا از حوزه هسته ای صلح آمیر خارج نشوند. ایران نیز عضو پادمان و عضو ان پی تی و متعهد به آنها است.

اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ۳ درصد ظرفیت هسته‌ای دنیا را در اختیار دارد، اما ۲۵ درصد بازرسی های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران انجام می‌شود، گفت: حتی یک مورد هم نبوده که بگویند ما از مسیر صلح آمیز انحراف داشته‌ایم.

به گفته معاون رییس جمهور، آژانس مکلف است فناوری صلح آمیز هسته‌ای را در اختیار همه قرار دهد و وظیفه دارد از این موضوع حمایت و پشتیبانی کند اما مساله ایران، سیاسی و از سر دشمنی است.

 

غرب ایران با فناوری هسته‌ای را نمی‌خواهد

وی با بیان اینکه غرب نمی‌خواهند ایران به فناوری هسته‌ای دست یابد، تصریح کرد: اسامی اتهامات و مکانهایی که درباره آنها سوال می‌کنند را ۲۰ سال است که می‌گویند و حاصل همه این اتهامات، سند برجام شد که ایران پذیرفت در ازای لغو تحریم‌ها و بسته شدن پرونده اتهامات، ظرفیت‌های هسته‌ای خود را برای مهلتی معین محدود کند و میزان اورانیوم غنی شده را هم محدود کرده تا اعتماد سازی شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: سند برجام در شورای امنیت، قطعنامه ۲۲۳۱ شد و طبق این سند آژانس هر سه ماه عملکرد این سند را به شورای حکام و هر ۶ ماه به شورای امنیت گزارش می‌دهد.

اسلامی افزود: اکنون آژانس هر سه ماه هم درباره برجام و هم عملکرد پادمانی ایران گزارش می‌دهد. در عملکرد پادمانی ایران مشکلی نیست اما آنها مسایل پی ام دی ( مطالعات ادعایی) را دوباره بیرون آورده و درباره آنها گزارش می‌دهند.

اسلامی درباره چرایی درز اطلاعات هسته‌ای ایران و در پاسخ به این سوال که با وجود اینکه قبلا یکی از بازرسان سابقه داشته که مواد مشکوک به داخل تاسیسات برده است و با این وضعیت چرا همکاری ها ادامه دارد؟ گفت: همکاری ما در قالب برجام طبق قانون راهبردی است و در بخش فعالیت‌های پادمانی هم ما در همان چارچوب فعالیت می‌کنیم.

 

ارسال نامه به آژانس

عاون رییس جمهور گفت: موارد بیرون از پادمان که سیاسی و دیکته شده از حنجره آژانس و شخص مدیرکل بیرون می‌آیند، مورد اعتراض ما بوده و اتفاقا دیروز نامه‌ای به آژانس دادیم که یک بازرس که خودش با نماینده ارشد پادمان فرستاده شده و از تاسیسات ما بازدید کرده، اشتباه کرده و گزارش نادرستی داده است ولی باز مدیرکل آژانس این مساله را رسانه‌ای کرد.

اسلامی افزود: این رفتار غیرحرفه‌ای است و پذیرفته نیست و امیدواریم این رویه توسط مدیرکل آژانس تداوم نیابد زیرا این کار برای اعتبار وی و آژانس پذیرفته نیست.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره آینده صنعت هسته‌ای ایران خاطرنشان کرد: به لطف الهی آینده صنعت هسته‌ای ایران درخشان است. جوانان ما مستعد و علاقه مند و عاشق کشور هستند.

اسلامی ادامه داد: ظرفیتی که در حال ایجاد آن هستیم، فرصت زیادی ایجاد می‌کند که مردم زودتر از این فرایند بهره مند شوند.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: سند راهبردی ما نمایشی نیست و یک برنامه جدی و راهبردی است. برای جوانانی که به این حوزه علاقه دارند فراخوان می‌دهیم که وارد حوزه مورد علاقه شان شوند.
 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی