وزارت خارجه آمریکا بیانیه داد

کدخبر: ۵۵۳۲۶۸
اقتصادنیوز: وزارت خارجه آمریکا از سفر نماینده این کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس برای رایزنی درباره برقراری صلح فراگیر در یمن خبر داد.
وزارت خارجه آمریکا بیانیه داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت خارجه آمریکا روز شنبه از آغاز سفر نماینده این کشور به کشورهای حاشیه خلیج فارس با هدف رایزنی برای برقراری صلح فراگیر در یمن خبر داد.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است، «تیموتی لندرکینگ» نماینده آمریکا در امور یمن، به عربستان سعودی، عمان و امارات متحده عربی سفر خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا افزوده است: لندرکینگ به تلاش‌های دیپلماتیک هماهنگ آمریکا با سازمان ملل متحد و شرکای منطقه‌ای و بین المللی برای پیشبرد روند صلح فراگیر در یمن ادامه خواهد داد.

بر اساس این بیانیه، نماینده آمریکا همچنین از طرف‌ها می‌خواهد مشارکت خود را با سازمان ملل متحد برای آغاز یک روند سیاسی یمنی - یمنی که می‌تواند به طور دائمی جنگ را پایان دهد، تشدید کنند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته است که از دیگر اهداف سفر نماینده این کشور به منطقه، ترغیب کشورها برای ارائه کمک‌های مالی به یمنی‌ها به عنوان بخشی از طرح واکنش بشردوستانه سازمان ملل برای سال ۲۰۲۳ است.

آتش بس یمن که بارها از سوی ائتلاف متجاوز سعودی نقض شده است به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل متحد پیش از این یک بار تمدید شده بود. تمدید ۲ ماهه این آتش بس ۱۱ مرداد ماه به پایان رسید که مجددا تمدید شد و ۱۰ مهر پایان یافت.

پیش تر سرلشکر جلال الرویشان معاون دفاعی و امنیتی نخست وزیر یمن گفته بود که وضعیت نه صلح و نه جنگ یک تهدید است و تکیه ما بر اتحاد ملت و مسئولان است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتار هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آن‌ها مجبور به پذیرش آتش بس شدند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید