جملیه علم‌الهدی، میشل اوباما می‌شود؟/ نگاهی به «زنان تاثیرگذار» روسای‌جمهور جهان

کدخبر: ۵۵۳۸۴۵
: همسران روسای‌جمهور اگر چه درظاهر دخالتی در امور کشورداری و دولت ندارند، اما پربیراه نیست که دیدگاه‌‌ها و اقداماتشان تاثیرگذار است، به‌عنوان نمونه برخی همسران روسای‌جمهور در جهان بوده و هستند که شهرت زیادی پیدا کرده‌‌اند.
جملیه علم‌الهدی، میشل اوباما می‌شود؟/  نگاهی به «زنان تاثیرگذار» روسای‌جمهور جهان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از آرمان ملی، جمیله علم‌الهدی، همسر سیدابراهیم رئیسی هم بیش از گذشته فعال شده است از جمله برگزاری همایش «زنان تاثیرگذار» که همسران روسای دولت‌‌های بورکینافاسو، صربستان، ارمنستان، قرقیزستان در آن حضور داشتند. جمیله علم‌الهدی چندی قبل گفته بود: «کتابی مربوط به همسر رئیس‌‌جمهور آمریکا را به من دادند که در ایران ۳۷ بار ترجمه شده است. موضوع کتاب میشل رویای دختر آمریکایی است. از من خواستند مشابه این کتاب را بنویسم. کتاب را خواندم خیلی قشنگ و جذاب و تاثیرگذار بود».

نقش‌‌آفرینی همسر رئیسی در حوزه زنان

براساس آنچه از عملکرد و اظهارات جمیله علم‌الهدی برداشت می‌‌شود چنین است که او درصدد گذاشتن نامی از خود در حوزه حقوق زنان است. دیروز جمیله علم‌الهدی در مصاحبه با «آرتی» گفت که «تمامی جنجالی که بر سر موضوع مرحوم مهسا امینی در کشور رخ داد، چیزی جز ارعاب و هراس‌‌افکنی از سوی آمریکا نبود. آمریکا تلاش دارد چهره نادرستی از ایران و روسیه در جهان به نمایش بگذارد و هراس‌‌افکنی بکند.» وی اظهارداشت: «اجازه دهید در مورد این سوال توضیح بیشتری بدهم، آنچه شما به‌عنوان یک فاجعه توصیف کردید که طنین گسترده‌‌ای در جهان داشت، چیزی نیست جز نسخه جدیدی از به اصطلاح سیاست ارعابی که آمریکا علیه کشور من ایران در پیش گرفته است. سیاست آمریکا سیاست ارعاب است. این یک مدل جدید از سیاست هراس‌افکنی است. به این ترتیب آمریکا می‌‌خواهد به ما بگوید: ببینید من به شما نزدیکم و می‌‌توانم تروریست‌‌ها را به خیابان‌‌های شما بکشم و ماشین‌‌ها را در خیابان‌‌های شما به آتش بکشم، آمریکا از ما می‌‌خواهد که تسلیم شویم تا چهره مخدوشی از ایران به نمایش بگذارد.» علم‌الهدی تصریح کرد: «فکر می‌‌کنم شما هم اکنون تجربه مشابهی با آمریکا دارید که تصویری مخدوش از روسیه را به همه جهان معرفی می‌‌کند. آمریکا این کار را از طریق رسانه‌‌ها انجام می‌‌دهد و از این طریق سیاست ارعاب را تبلیغ می‌‌کند. این همان چیزی است که معمولا اتفاق می‌‌افتد، اگر کسی بخواهد علیه دیگری ارعاب و هراس‌‌افکنی در پیش بگیرد و از این طریق سلاح‌‌هایش را بفروشد، دقیقا همین کار را می‌‌کند. آنها می‌‌خواهند موجب هراس همسایگانمان و جامعه جهانی از ما شوند.»

زنی که از هیچ به قدرت رسید

هیلاری کلینتون از جمله همسران روسای‌جمهور مطرح است که در سال ۱۹۷۵ با بیل کلینتون ازدواج کرد. او در سال ۱۹۷۶ عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه آرکانزاس و همچنین عضو مؤسسه حقوقی (Rose law) شد. در سال ۱۹۷۴ در اوج رسوایی واترگیت، هیلاری به‌عنوان دستیار کمیتهٔ قضائی کاخ سفید که پیرامون ریچارد نیکسون تحقیق می‌‌کرد مشغول به‌کار شد. با انتخاب بیل کلینتون به‌عنوان ریاست‌جمهوری، هیلاری، بانوی اول کشور شد. او همچنان فعالیت‌‌های عام‌‌المنفعهٔ خود را ادامه داد در سال ۱۹۹۳ مسئول گروه ویژه با نام (Health Care Reform) که وظیفه اصلاحاتی را در بخش سلامت جامعه را برعهده داشت انتخاب شد. او حامی همسرش بود چنانکه در سال ۱۹۹۸ وقتی تحقیقات فاش کرد رئیس‌‌جمهور با مونیکا لوینسکی از کارآموزان کاخ سفید رابطه خارج از ازدواج داشته‌‌است، هیلاری کلینتون اظهارکرد که این اتهامات ناشی از یک «توطئه گسترده دست راستی» هستند. هیلاری این مسیر را برای رسیدن به قدرت ادامه داد و در سال ۲۰۰۰ هیلاری کلینتون به‌عنوان سناتور ایالت نیویورک انتخاب شد. او یکی از اولین زنان منتخب در مجلس سنای ایالات‌متحده آمریکا بود و در اول دسامبر سال ۲۰۰۸ باراک اوباما به‌‌طور رسمی هیلاری کلینتون را به‌عنوان وزیرخارجه دولت خود معرفی کرد. در سال ۲۰۱۶ نهایتا او با کسب ۱۷ میلیون رأی و ۲۲۱۹ دلگت در برابر ۱۳ میلیون رأی و ۱۸۳۲ دلگت رقیبش برنی سندرز نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌‌جمهوری را به دست آورد.

زن متنفر از رسیدن به قدرت

میشل لاوون رابینسون اوباما، وکیل، نویسنده آمریکایی است که به مدت هشت سال بانوی اول ایالات‌متحده آمریکا بود. او در سن ۲۸ سالگی با باراک اوباما ازدواج کرد و نخستین بانوی اول آمریکایی آفریقایی‌تبار در تاریخ ایالات‌متحده آمریکاست. میشل و باراک اوباما از ازدواج خود دو دختر دارند. او در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات‌متحده آمریکا از حامیان هیلاری کلینتون بود که در حمایت از او چندین سخنرانی داشت. او در این سخنرانی‌‌ها مواضع تندی علیه ترامپ نامزد جمهوری‌‌خواه داشت. پس از آن انتخابات میشل اوباما تاکید کرد «هنوز شکست دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا دردناک است اما دوره ریاست‌جمهوری او و شوهرش کارگشا بوده است.» میشل اوباما در فهرست نظرسنجی سالانه زن تحسین شده سال ۲۰۱۸ به‌عنوان مقام اول انتخاب شد. پیش از این و برای ۱۶ سال متوالی، هیلاری کلینتون در صدر این فهرست قرار داشت. او برخلاف هیلاری علاقه‌‌ای به حضور در راس قدرت نداشت چنانکه در پاسخ به این سوال که از چه سوالی بیشتر متنفر است، گفت: این سوال که آیا قرار است برای ریاست‌جمهوری نامزد شود؟ گفت: «من از آن متنفرم!»

زنی که عامل شهرت همسرش شد

بی‌‌نظیر بوتو، سیاستمدار پاکستانی و همسر بی‌‌نظیر بوتو بود. آصف علی زرداری (زاده ۲۱ ژوئیه ۱۹۵۵) سیاست‌‌مدار پاکستانی و همسر بی‌‌نظیر بوتو نخست‌‌وزیر فقید پاکستان است. وی پس از ترور بوتو معاونت رهبری حزب مردم پاکستان را بر عهده گرفت و در ۶ سپتامبر ۲۰۰۸ با رأی مجالس ایالتی، ملی و سنای پاکستان به ریاست‌‌جمهوری پاکستان رسید. بی‌‌نظیر بوتو طی دو دوره از سال‌‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ و همچنین ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ نخست‌‌وزیر پاکستان از حزب مردم بود. بوتو اولین زن مسلمان در تاریخ جهان اسلام بود که به مقام نخست‌‌وزیری در یک کشور اسلامی رسید. وی در طول دوران فعالیت سیاسی خود بارها به اتهام فساد مالی مواجه شده بود و به همین دلیل از مقام نخست‌‌وزیری برکنار شد. او سرانجام در دسامبر ۲۰۰۷ در پاکستان ترور شد.

زن پرنفوذ در سیاست «جمهوری آذربایجان»

مهربان عارف قیزی علیِوا پاشایوا، سیاستمدار آذربایجانی است که از فوریه ۲۰۱۷ به‌عنوان نخستین معاون رئیس‌‌جمهور جمهوری آذربایجان و از سال ۲۰۰۳ به‌عنوان بانوی اول آذربایجان فعالیت می‌‌کند. او همسر الهام علی‌‌اف، رئیس‌‌جمهور کنونی این کشور است. وی تحصیلات خود را در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان ادامه داد. او در سال ۱۹۸۸ از آکادمی سچنوف مسکو در رشته پزشکی، دانش‌‌آموخته شد. در بین سال‌‌های ۱۹۸۸–۱۹۹۲ در بخش چشم آکادمی پزشکی مسکو که توسط میخائیل کراسنوف رهبری می‌‌شد، مشغول به‌کار شد. روزنامه تایمز بریتانیا در سال ۲۰۰۵ وی را به‌عنوان پزشک و چشم‌‌پزشک پیشین یاد کرده‌‌است. بنا به نوشته مجله ساندی تایمز، مهربان علیوا یکی از پرنفوذترین و قدرتمندترین شخصیت‌‌های دولت جمهوری آذربایجان است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید