ادعای تازه مقامات آمریکایی درباره بالون ساقط شده چینی

کدخبر: ۵۵۵۹۹۱
اقتصادنیوز: مقامات آمریکایی دو هفته پس از سرنگونی بالون اطلاعاتی چین بر فراز حریم هوایی ایالات متحده آمریکا اعلام کردند که قطعات بالون ساقط شده را با موفقیت جمع آوری کرده اند.
ادعای تازه مقامات آمریکایی درباره بالون ساقط شده چینی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مقامات آمریکایی اعلام کردند  که آمریکا به زودی پایان موفقیت‌آمیز بازیابی قطعات بالون چینی را که توسط یک جنگنده آمریکایی بر فراز آب های ساحلی کارولینای جنوبی سرنگون شده بود، اعلام خواهد کرد.

کشتی تجاری میلیاردر اسرائیلی هدف حمله قرار گرفت!

ارتش آمریکا در اوایل این هفته اعلام کرد که تمام حسگرها و قطعات الکترونیکی و همچنین بخش های بزرگی از ساختار بالون را بازیابی کرده است.

به گزارش ایرنا، مقامات آمریکایی روز پنجشنبه به وقت محلی دوم فوریه (۱۳ بهمن ماه) برای نخستین بار بصورت علنی اعلام کردند که ایالات متحده در حال ردیابی یک بالون نظارتی مشکوک چین بوده که برای چند روز بر فراز حریم هوایی این کشور مشاهده شده است.

نخستین پیامد کشف و شناسایی بالون اطلاعاتی چین بر فراز حریم هوایی ایالات متحده، تعویق سفر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به پکن بود.

سرانجام عصر شنبه به وقت محلی، چهارم فوریه (۱۵ بهمن ماه) ارتش آمریکا بالون چینی را که باعث افزایش تنش میان واشنگتن - پکن شده بود، با جنگنده اف ۲۲ در سواحل کارولینا سرنگون کرد.

 جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دو هفته پس از ساقط کردن بالون چینی بر فراز حریم هوایی کشورش گفت که با شی جین پینگ رئیس جمهور چین گفت وگو خواهد کرد اما برای سرنگونی این بالون عذرخواهی نخواهد کرد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: "از ابتدای دولتم، ما به دنبال رقابت هستیم، نه درگیری با چین. ما به دنبال یک جنگ سرد جدید نیستیم. اما عذرخواهی نمی کنم و رقابت خواهیم کرد. "

وی با اشاره به اقدامات اخیر دولت آمریکا در محدود کردن فعالیت شرکت هایی که با برنامه هوافضای چین همکاری دارند و محدود شدن آنها به فناروی هوافضای آمریکا و متحدانش افزود که اکنون می دانیم بالون های چینی به چه مناطقی پرواز کرده اند.

تارنمای آکسیوس پیش از این،در گزارشی نوشت که یک مقام آمریکایی ادعا کرد که چین در گذشته بالون های نظارتی مشابه را بر فراز بیش از ۴۰ کشور در پنج قاره به پرواز درآورده است.

بایدن همچنین اظهار داشت که ایالات متحده آمریکا در حال تدوین قوانین سختگیرانه ‌تری برای ردیابی، نظارت و شلیک احتمالی به اشیای هوایی ناشناخته است.

رئیس جمهور آمریکا به جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت خود دستور داده است تا رهبری یک «تیم بین‌ سازمانی» را برای بررسی رویه‌های ایالات متحده آمریکا پس از ساقط کردن بالون چینی و سه شئی ناشناس دیگر برعهده گیرد.

 آمریکا می گوید ناوگان بالون های چین به طور خاص برای جاسوسی استفاده می شوند و مجهز به تجهیزات پیشرفته هستند و می توانند سیگنال های ارتباطی و سایر اطلاعات حساس از اهداف در سراسر جهان را جمع آوری کنند.براساس اعلام وزارت تجارت آمریکا، دولت بایدن شش شرکت هوانوردی و تکنولوژیک چین را به عنوان بخشی از پاسخ خود به بالون غیرنظامی چین که بر فراز این کشور هدف قرار داد، در فهرست سیاه خود قرار داده است.

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از بازارهای جهانی؛

    بر اساس آخرین نظرسنجی طلا کیتکونیوز، با رشد بحران بانکی جهانی و تصمیم فدرال رزرو به افزایش بیشتر نرخ بهره، گاوهای…

از دست ندهید
کارگزاری مفید