پیشگویی ارگان شهرداری تهران: روسیه و چین برنده جنگ اوکراین می‌شوند!

کدخبر: ۵۵۷۷۰۸
اقتصادنیوز: واکنش غرب به حمله روسیه به اوکراین، در اعمال تحریم سنگین علیه مسکو،ارسال سلاح به اوکراین و تلاش برای شکست رسانه ای روسیه خلاصه شد.
پیشگویی ارگان شهرداری تهران: روسیه و چین برنده جنگ اوکراین می‌شوند!

به گزارش اقتصادنیوز همشهری ارگان شهرداری تهران در این باره نوشت: تدابیر فوق، آنچنان که غربی‌ها می‌خواستند نتیجه‌بخش نبوده است:

اول آنکه تحریم‌ها در فروپاشی ساختار اقتصاد روسیه ناکام مانده‌اند و در عوض آنچه رو به تضعیف گذارده، نظم تحریمی غرب‌ساخته است؛ حتی برخی متحدان آمریکا به‌رغم تحریم با روسیه تعامل اقتصادی دارند. روسیه هزینه‌های اقتصادی قابل‌توجهی پرداخت کرده اما آن منابعی که با تصرف حدود 20درصد خاک اوکراین برای این کشور باقی خواهد ماند، به‌مراتب از هزینه‌ای که شده بیشتر می‌ارزند.

دوم آنکه اگرچه اشتهای سیری‌ناپذیر «ولودیمیر زلینسکی» برای دستیابی به سلاح بسیاری از انبارهای تسلیحاتی غرب را تخلیه کرده و صدای کارشناسان داخلی کشورهای اروپایی را درآورده، اما همچنان این روس‌ها هستند که در خاک اوکراین می‌جنگند و تسلط خود بر حدود 20درصد از آن را تحکیم کرده‌اند. نباید فراموش کرد که تا همین امروز هنوز نیروی هوایی روسیه به‌طور جدی وارد جنگ نشده است. روس‌ها درواقع هنوز فناوری نظامی خود را چندان به‌کار نگرفته‌اند.

سوم آنکه یک نتیجه ناخواسته که بسیار فاجعه‌بارتر از آن قبلی‌هاست، دامان غربی‌ها را گرفته است. برآمدن چین که بزرگ‌ترین نگرانی چینی‌ها در دهه‌های اخیر در صحنه بین‌المللی بوده، همواره با یک نقطه ضعف همراه بود و آن فقر تمام‌عیار چین در حوزه انرژی است. با تحریم گسترده اخیر، دسترسی چینی‌ها به انرژی ارزان روسیه کاملا تضمین شده است. از سوی دیگر اقتصادهای اروپایی با هزینه‌های سنگین انرژی، چشم‌انداز چندان روشنی را پیش روی خود نمی‌بینند.

اما چهارمین و آخرین نکته آنکه روسیه اکنون در یک ائتلاف ضدناتو قرار گرفته؛ چینی‌ها عملا به این اتحاد پیوسته‌اند و برخی دیگر از کشورها هم هستند. گزینه انزوا هم چندان کار نکرده و به‌زودی ممکن است اتحاد ضدناتو گسترش بیشتری هم پیدا کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید