درخواست رسمی وزارت خارجه اسپانیا از آمریکا

کدخبر: ۵۵۹۶۷۸
اقتصادنیوز: وزارت خارجه اسپانیا رسما از آمریکا خواسته ده‌ها هزار متر مکعب خاک آلوده به مواد رادیواکتیو ایجادشده ناشی از سقوط بمب‌های هیدروژنی آمریکا را از آن کشور خارج کند.
درخواست رسمی وزارت خارجه اسپانیا از آمریکا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، نزدیک به ۶۰ سال بعد از آنکه یک سانحه هوایی باعث سقوط چهار بمب هیدروژنی آمریکا در جنوب شرق اسپانیا و انتشار پلوتونیوم رادیواکتیو در سراسر آن منطقه شد، مقام‌های اسپانیایی تلاش‌های مجدد خود را برای مجاب کردن واشنگتن جهت تخلیه ده‌ها هزار متر مکعب خاک آلوده و انتقال آن به آمریکا برای انبار در آن کشور را آغاز کرده‌اند. 

حمله تند «لاپید» و «لیبرمن» به نتانیاهو و همسرش

یک منبع در وزارت خارجه اسپانیا روز دوشنبه در گفت‌وگو با روزنامه گاردین تأیید کرد که اسپانیا رسماً از آمریکا درخواست خواسته در خصوص خارج کردن خاک رادیواکتیو منطقه سانحه اقدام کند.

این درخواست در راستای توافق غیرالزام‌اوری است که سال ۲۰۱۵ میان اسپانیا و آمریکا منعقد شده و به موجب آن واشنگتن متعهد شده خاک آلوده‌شده را به منطقه‌ای مناسب در ایالات متحده انتقال دهد. 

روزنامه ال‌پائیس اسپانیا گزارش داده که این درخواست چند ماه پیش تحویل دولت آمریکا شده است. دولت آمریکا به درخواست گاردین برای اظهارنظر درباره موضوع پاسخ نداده است. 

در ژانویه ۱۹۶۶ برخورد یک بمب‌افکن-بی‌۵۲ آمریکایی با یک هواپیمای سوخت‌رسان در حین سوخت‌گیری به سقوط بمب‌افکن که به سلاح‌های هسته‌ای مجهز بود در نزدیکی سواحل آلمریا در اسپانیا منجر شد. ۷ نفر از ۱۱ خدمه دو هواپیمای مذکور جانشان را از دست دادند. 

چهار بمب هیدروژنی از این بمب‌افکن سقوط کرد. یکی از این بمب‌ها بعداً در دریای مدیترانه سالم پیدا شد در حالی که سه بمب دیگر در منطقه نزدیک روستای «پالومارس» سقوط کردند. 

با آنکه این بمب‌ها منفجر نشدند دو مورد از چاشنی‌های پر از پلوتونیوم آتش گرفتند که این موضوع به انتشار ۷۱ پوند پلوتونیوم رادیواکتیو-۲۳۹ در سراسر آن منطقه منجر شد. 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید