ایروانی:

دارایی های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان آزاد شود

کدخبر: ۵۶۰۰۷۷
اقتصادنیوز: سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: همچنین بسیار مهم است که آزادسازی دارایی های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان تسریع شود و تابع شرایط سیاسی نباشد.
 دارایی های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان آزاد شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در مورد وضعیت افغانستان اظهار داشت: از آگوست ۲۰۲۱، افغانستان با چالش های متعددی دست و پنجه نرم می کند. با وجود تلاش‌های سازمان ملل برای کاهش بحران انسانی، وضعیت همچنان وخیم است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ حدود ۲۸ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه و حفاظتی نیاز داشته باشند محدودیت ها و ممنوعیت های اخیر اعمال شده بر زنان و دختران افغان که مانع از دسترسی آنها به آموزش می شود، بسیار نگران کننده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: با این حال، ما باید مراقب سیاسی شدن یا بهره برداری از کمک های بشردوستانه برای اهداف سیاسی باشیم. چنین اقداماتی به مردم افغانستان که برای بقای خود به این کمک ها وابسته هستند آسیب می رساند.

ایروانی تاکید کرد: همچنین بسیار مهم است که آزادسازی دارایی های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان تسریع شود و تابع شرایط سیاسی نباشد. این برای احیای اقتصاد افغانستان و نجات جان مردم بسیار مهم است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: برای حصول اطمینان از اینکه مردم افغانستان حمایت مورد نیاز خود را دریافت می کنند، کمک های بشردوستانه باید بی طرفانه و بدون قید و شرط باقی  ارائه شود. ما باید رفاه مردم افغانستان را بیش از هر چیز در اولویت قرار دهیم.

نماینده دائم  جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت:  ما به عنوان یک کشور همسایه با افغانستان، عمیقا نگران پیامدهای فاجعه بار وضعیت جاری در افغانستان هستیم. حضور گروه های وابسته به داعش و القاعده و همچنین کشت و قاچاق مواد مخدر، امنیت افغانستان، کشورهای همسایه و کل منطقه را تهدید می کند. اگر این چالش ها به طور موثر مورد توجه قرار نگیرد، این وضعیت می‌تواند منجر به فقر گسترده و هجوم گسترده مهاجران به کشورهای همسایه شود که در حال حاضر با میزبانی میلیون‌ها آواره مواجه هستند.

ایروانی تاکید کرد: ما قویاً از تمدید مأموریت یوناما حمایت می کنیم. یوناما نقش مهمی در ارتقای صلح و ثبات در افغانستان دارد و ضروری است که مأموریت آن برای تضمین حمایت مستمر از مردم افغانستان در این دوران چالش برانگیز گسترش یابد.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل یادآور شد: ایران میزبان بیش از پنج میلیون افغان است و این کشور را به یکی از بزرگترین کشورهای میزبان تبدیل کرده است. علیرغم دریافت حداقل حمایت از جامعه جهانی و کشورهای کمک کننده و مواجهه با چالش های ناشی از تحریم های غیرانسانی یکجانبه ایالات متحده و کشورهای غربی، ایران برای بیش از چهار دهه به ارائه خدمات ضروری به افغان های مقیم ایران ادامه داده است.

وی افزود: از زمانی که طالبان در اوت ۲۰۲۱ کنترل افغانستان را به دست گرفتند، جمهوری اسلامی ایران موضعی روشن، منسجم و صریح اتخاذ کرده است. ایران بارها از هیات حاکمه سرپرستی در افغانستان خواسته است تا یک دولت فراگیر تشکیل کنند که نماینده همه گروه های مذهبی، زبانی و سیاسی قومی افغانستان باشد.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: ایران بار دیگر تاکید کرده است که به رسمیت شناختن هیات حاکمه سرپرستی منوط به رعایت تعهدات آنها از جمله ایجاد یک دولت فراگیر و منتخب است. این موضع تغییر نکرده و به قوت خود باقی است. ما متعهد به رعایت اصول خود هستیم. با این حال، ما باید مطمئن شویم که این موضع اصولی ما بر زندگی و معیشت برادران و خواهران افغانی تأثیر منفی نمی گذارد یا وضعیت وخیم بشردوستانه در افغانستان را تشدید نمی کند.

وی ادامه داد: ما متعهد هستیم که با همه کشورهای همسایه افغانستان و سایر شرکای مرتبط برای حمایت از مردم افغانستان در این دوران چالش برانگیز همکاری کنیم. در این راستا، اخیراً کشورهای همسایه افغانستان به همراه روسیه اولین نشست نمایندگان ویژه خود در امور افغانستان در تاریخ ۷ مارس ۲۰۲۳ در تاشکند برگزار کردند. گفت‌وگوها در این نشست پیرامون وضعیت کنونی افغانستان و چگونگی همکاری طرفین برای بهبود وضعیت این کشور و ایجاد صلح و ثبات بلندمدت در افغانستان متمرکز بود.

ایروانی اظهار داشت: هدف ما دستیابی به صلح همه جانبه و پایدار در افغانستان و نیز توسعه پایدار در کشور است. ما معتقدیم که این امر تنها از طریق تلاش مشترک و همکاری جمعی میان همسایگان، کشورهای مربوطه در منطقه و جامعه بین‌المللی محقق می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید