توافق ریاض با تهران؛ محور گفت‌وگوی وزرای خارجه عربستان و امارات

کدخبر: ۵۶۰۶۴۴
اقتصادنیوز: وزرای خارجه امارات و عربستان در تماسی تلفنی درباره همکاری‌های دوجانبه و تحولات منطقه بویژه توافق ریاض برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک با تهران رایزنی کردند.
توافق ریاض با تهران؛ محور گفت‌وگوی وزرای خارجه عربستان و امارات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزیران امور خارجه امارات و عربستان شنبه شب در تماس تلفنی درباره همکاری‌های دوجانبه و تحولات منطقه بویژه توافق ریاض برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک با تهران گفت وگو کردند.

تارنمای روزنامه «البیان» چاپ امارات گزارش داد، عبدالله بن زاید در این تماس تلفنی ضمن استقبال ابوظبی از توافق ریاض و تهران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک، بر اهمیت این اقدام و نقش آن در ایجاد ثبات در منطقه و پاسخ به خواسته ملت‌ها برای رسیدن به توسعه و شکوفایی تأکید کرد.

بن زاید در این گفت وگوی تلفنی اظهار کرد: دولت امارات به اهمیت تلاش برای تحکیم اصول همجواری، حمایت از گفت وگوهای مثبت و ثمربخش میان کشورها که منطقه را بسوی سازندگی و توسعه سوق می دهد و روح تسامح و همزیستی مسالمت آمیز میان ملت ها را تحکیم خواهد بخشید، ایمان دارد.

پیش از این نیز انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور بین الملل از توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط استقبال کرده بود.

نوزدهم اسفندماه ۱۴۰۱ در بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن که به امضای «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین رسید، بر سر از سرگیری روابط دوجانبه بین ایران و عربستان سعودی توافق شد.

اعلام توافق برای از سرگیری روابط ایران و عربستان با میانجی‌گری چین با طیفی از حمایت و استقبال از سوی کشورهای منطقه تا پیام نگرانی در بین سران رژیم صهیونیستی و اعلام آگاهی دولت آمریکا و ابراز امیدواری نسبت به تاثیر مثبت آن در کاستن از تنش‌های خاورمیانه و پایان جنگ یمن بازتاب گسترده‌ای داشت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی