نشست قریب الوقوع اسرائیل و 4 کشور عربی

کدخبر: ۵۶۱۲۶۴
نشست نمایندگان دولتی و غیردولتی اسرائیل و چند کشور عربی امروز در ابوظبی آغاز شده و سه روز ادامه خواهد داشت.
نشست قریب الوقوع اسرائیل و 4 کشور عربی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، از شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، سایت آمریکایی Axios در گزارشی به نقل از برگزارکنندگان ابتکارعمل "ان۷" اعلام کرد، انتظار می‌رود نشست نمایندگان دولتی و غیردولتی اسرائیل و چند کشور عربی امروز (سه شنبه) ۱۴ مارس ۲۰۲۳ در ابوظبی به مدت سه روز برای گفت‌وگو درباره همکاری در زمینه‌های کشاورزی و امنیت آب و غذا برگزار شود.

روابط میان تل‌آویو و کشورهای عربی از زمان امضای توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط موسوم به توافق‌های ابراهیمی در سپتامبر ۲۰۲۰ به پایین‌ترین سطح خود رسیده و روابط میان امارات، بحرین، مراکش و دیگر کشورهای عربی از یک سو و اسرائیل از سوی دیگر از زمان روی کار آمدن کابینه بنیامین نتانیاهو در حدود سه ماه قبل، سرد شده و رویکردی محتاطانه‌تر در پیش گرفته است.

همزمان تنش‌ها در کرانه باختری اشغالی ادامه دارند و به همین علت برخی نشست‌ها میان مقامات تل‌آویو و کشورهای عربی لغو شده و یا به تعویق افتادند.

یکی از مهمترین این نشست‌ها، نشست وزرای خارجه همایش نقب است که قرار بود با توجه به تعویق حضور آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، طی ماه جاری میلادی در مراکش برگزار شود.

این در حالی است که نشست ابوظبی در چارچوب ابتکارعمل ان ۷ برگزار می‌شود، این ابتکارعمل طرح مشارکت شورای آتلانتیک و موسسه جفری ام تالپینز با هدف توسعه ایده‌ها و پیشنهادهای عملی برای پروژه‌های منطقه‌ای قابل اجرا توسط دولت‌ها در منطقه است.

پیش‌بینی‌ می‌شود برخی کارشناسان،  مقامات دولتی و استادان دانشگاه و نمایندگان بخش خصوصی رژیم صهیونیستی، بحرین، مراکش، مصر، اردن و سودان حضور یابند. برگزارکنندگان این نشست می‌گویند پیش‌بینی می‌شود نمایندگان فلسطینی و کارشناسان کشورهایی که با اسرائیل ارتباط ندارند همانند اندونزی در این نشست حضور یابند.

این سایت آمریکایی گزارش داد، پیش‌بینی می‌شود کوری پوکر، سناتور دموکرات آمریکایی از ایالت نیوجرسی و جونی ارنست، سناتور آمریکایی ایالت آیوا که هر دو از گروه توافقنامه‌های ابراهیم در سنای آمریکا هستند،  از طریق ویدئوکنفرانس در این نشست حضور داشته باشند.

همچنین انتظار می‌رود مایکل ماکول، نماینده جمهوری‌خواه آمریکا با براد اشنایدر، نماینده دموکرات از طریق ویدئو کنفرانس سخنرانی کنند.

علاوه بر این تام نیدز، سفیر آمریکا در اراضی اشغالی، تساهی هنگبی، رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی و تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس از طریق ویدئو کنفرانس حضور دارند.

دنیل بی شاپیرو، سفیر سابق آمریکا در اراضی اشغالی و مدیر ابتکارعمل ان۷ اظهار کرد: ایده‌های نشست قبلی که دسامبر در مراکش برگزار شد و بر موضوع آموزش متمرکز بود، توسط مسؤولان دولتی کشورهای منطقه در نشست اخیر همایش نقب در ژانویه بررسی شدند.

اورین ایسنر، رئیس موسسه جفری ام تالپینز اظهار کرد: هدف ما رسیدن به راه‌حل‌های منطقه‌ای نوین برای چالش‌های مشترک مربوط به تغییرات آب‌وهوایی، کمبود آب و نبود امنیت غذایی است.

ویل ویکسلر، مدیر اول ابتکارعمل ان۷ نیز گفت: این طرح از نظر قدرت گردهم‌آوری کارشناسان منطقه‌ای که تاکنون فرصت حضور در یک نشست کنار هم را نداشتند، منحصر به فرد است.

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی