رویت ۲۶ هواپیما و ۴ کشتی چینی اطراف تایوان

کدخبر: ۵۶۲۱۸۵
اقتصادنیوز: وزارت دفاع تایوان از رؤیت ۲۶ فروند هواپیما و ۴ کشتی چین در اطراف این جزیره خبر داد.
رویت  ۲۶ هواپیما و ۴ کشتی چینی اطراف تایوان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، وزارت دفاع جزیره تایوان امروز شنبه در بیانیه‌ای ادعا کرد: از عصر دیروز تا صبح امروز (به وقت محلی) ۲۶ فروند هواپیمای نظامی و ۴ کشتی جنگی متعلق به چین در اطراف جزیره تایوان دیده شده است.

چین و روسیه اصول جهان چندقطبی را ترویج خواهند کرد

خبرگزاری آناتولی گزارش داد، در بیانیه این وزارتخانه آمده است: ۱۵ فروند از ۲۶ فروند هواپیما از خطوط هوایی و دریایی در تنگه تایوان عبور کرده و بر فراز منطقه شناسایی دفاع هوایی مان پرواز کردند.

طبق بیانیه مذکور همچنین ۴ فروند جت جنگنده دیگر، یک هواپیمای گشت دریایی از نوع Y-۸ ASW و چند پهپاد و بالگرد نظامی دیگر از خط میانی در تنگه تایوان عبور کرده و به سمت جنوب منطقه شناسایی دفاع هوایی جزیره مذکور پرواز کردند.

وزارت دفاع تایوان ادعا کرد که این هواپیماها و کشتی‌های نظامی در اطراف جزیره توسط دستگاه‌های ردیاب الکترونیکی، هواپیماهای گشتی، کشتی و سامانه های موشکی رهگیری شده‌ اند!

روایت تایوان درباره تحرکات نظامی چین نزدیک این جزیره در شرایطی مطرح شده که چند ماه پیش اعلام شد که برای نخستین بار پس از سفر «نانسی پلوسی» رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، دو کشتی جنگی متعلق به نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان عبور کرده اند؛ سفری که به گفته مقامات چین، ناقض سیاست «چین واحد» است.

این در حالی است که ارتش چین پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در پاسخ به سفر هیئت آمریکایی به تایوان، رزمایش نظامی جدیدی در آب‌ها و آسمان اطراف تایوان برگزار می‌کند.

ارتش چین با بیان اینکه «در این رزمایش سلاح‌ها و تسلیحات گوناگون آزمایش خواهد شد»، افزود: این رزمایش، اقدام نظامی استاندارد و در پاسخ به تغییر شرایط در تنگه تایوان است.

به فاصله کمتر از ۲ هفته پس از سفر جنجالی پلوسی، چند سناتور آمریکایی و فرانسوی به این جزیره سفر کردند؛ این در حالی است که فرماندار ایالت ایندیانای آمریکا نیز چندی پیش وارد تایوان شد؛ سفرهایی که پس لرزه‌های بی ثبات کننده آن در منطقه شرق آسیا همچنان ادامه دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید