جزئیات توافق مهم امنیتی تهران و بغداد از زبان رئیس جمهور عراق

کدخبر: ۵۶۲۴۰۸
​ نخست وزیر عراق اعلام کرد که به زودی به مرحله خلع سلاح همه گروه ها در عراق خواهیم رسید و هیچ سلاحی خارج از سلطه دولت در کار نخواهد بود.
جزئیات توافق مهم امنیتی تهران و بغداد از زبان رئیس جمهور عراق

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در گفت وگو با شبکه «الجزیره» تاکید کرد: توافق امنیتی‌ که امروز با ایران امضا کردیم شامل کنترل مرزها و تحویل دادن افراد تحت تعقیب می‌شود و ابراز امیدواریم که این توافق موجب ثبات در مرزها شود.

اظهارات مهم بورل درباره نقش توافق ایران و عربستان بر احیای برجام

وی تاکید کرد که روابط ایران با آمریکا  و برخی کشورهای منطقه نباید در عراق بازتاب پیدا کند و هر گونه حمله به کشورهای همجوار از خاک عراق را نمی پذیریم.

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد که کشورش به نیروهای نطامی خارجی نیازی ندارد و  امریکایی ها این مسئله را درک می‌کنند.

وی گفت که به زودی به مرحله خلع سلاح همه گروه ها در عراق خواهیم رسید و هیچ سلاحی خارج از سلطه دولت در کار نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، بعداز ظهر روز یکشنبه طی مراسمی با حضور محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، توافقنامه همکاری های مشترک امنیتی ایران و عراق از سوی دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق به امضاء رسید.

به نقل از شورای عالی امنیت ملی،‌ توافق دو کشور در زمینه آماده سازی و امضای این موافقتنامه که روند تهیه آن چندین ماه ادامه داشته، تاثیر تعیین کننده ای در کاهش و مدیریت چالش های امنیتی ناخواسته میان دو کشور که ریشه در شرارت گروههای ضدانقلاب حاضر در اقلیم کردستان دارد، به دنبال خواهد داشت.

بررسی دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد که برخی اقدامات ضد امنیتی که در گذشته توسط عوامل رژیم صهیونیستی در داخل خاک ایران انجام شده نیز با هماهنگی و همکاری گروه‌های ضدانقلاب حاضر در اقلیم کردستان انجام شده است.

 

تیتر یک
  • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۲ خرداد

    اقتصادنیوز:«نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را…

از دست ندهید
کارگزاری مفید