واکنش کاخ سفید به طرح صلح پکن و بیانیه مشترک چین و روسیه

کدخبر: ۵۶۲۷۶۲
اقتصادنیوز: کاخ سفید در واکنش به بیانیه مشترک روسیه و چین با زیر سوال بردن طرح پکن گفت: چین در ارتباط با اوکراین بیطرف نیست و اگر می خواهد نقش سازنده ای در جنگ روسیه و اوکراین ایفا کند، باید مسکو را تحت فشار قرار دهد.
واکنش کاخ سفید به طرح صلح پکن و بیانیه مشترک چین و روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در کاخ سفید افزود: در بیانیه مشترک چین و روسیه آمده است، اهداف و مقاصد منشور سازمان ملل باید رعایت شود و قوانین بین‌المللی باید رعایت شود.

این مقام ارشد کاخ سفید تصریح کرد: ما نیز با این امر موافقیم. پیروی از منشور سازمان ملل به معنای خروج  نیروهای روسیه از تمام خاک اوکراین است.

کربی افزود: من روابط روسیه و چین را یک اتحاد توصیف نمی کنم. چین و روسیه می خواهند دنیا بر اساس قوانین آنها باشد.

توافق ایران و عربستان؛ شکستی بهت‌آور برای آمریکا

وی  دیدار پوتین و شی را "همگرایی منافع " توصیف کرد و افزود: شی جین پینگ در ولادیمیر  پوتین،  یک نیرو در مقابل نفوذ آمریکا و ناتو می‌بیند و پوتین در شی، یک حامی بالقوه از خود می بیند.

این مقام کاخ سفید ادامه داد: هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد پوتین تحلیل های خود را تغییر داده است. ما در بیانیه چین و روسیه، امری که ما را به پایان جنگ اوکراین امیدوار کند، ندیدیم.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در عین حال گفت: جو بایدن رییس جمهور آمریکا می خواهد خطوط ارتباطی با چین را حفظ کند.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ روسای جمهور روسیه و آمریکا  عصر روز سه شنبه بعد از مذاکرات گسترده خود در کاخ کرملین بیانیه مشترکی در مورد تعمیق مشارکت همه جانبه و همکاری راهبردی امضا کردند. پوتین مذاکرات با شی را موفقیت آمیز و سازنده عنوان کرد و گفت: ما صمیمانه از میزبانی از شی جین پینگ در روسیه خوشحالیم.

رئیس جمهوری روسیه گفت: طرح صلح چین را می توان به عنوان پایه ای برای حل و فصل صلح آمیز در اوکراین در نظر گرفت؛ زمانی که آنها در غرب و در کی یف برای آن آماده باشند.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین نیز اعلام کرد که آماده است طرحی را برای توسعه روابط دوجانبه و همکاری های عملی به نفع احیاء و شکوفایی چین و روسیه ترسیم کند.

او افزود: چین و روسیه به عنوان اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به حفظ هنجارهای روابط بین المللی بر اساس منشور سازمان ملل ادامه خواهند داد.

تلاش آمریکا برای تسریع تحویل تانک‌های آبرامز به اوکراین

شی جین پینگ درباره موضع چین در خصوص وضعیت اوکراین هم گفت: ما طرفدار صلح و گفت و گو هستیم.

 شی جین پینگ که از ۲۰ مارس  برای گفتگو با ولادیمیر پوتین به مسکو سفر کرده است تا ۱۱ مارس در روسیه خواهد بود. دو سیاستمدار یک روز قبل یک جلسه غیررسمی برگزار کرده بودند. در آن، رئیسان جمهوری فدراسیون روسیه و چین از جمله طرح چین برای حل و فصل مناقشه در اوکراین را مورد بررسی قرار دادند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید