سفر جنجالی رئیس حکومت تایوان به آمریکا/ چین هشدار داد

کدخبر: ۵۶۴۱۴۰
سفر رئیس حکومت تایوان به نیویورک در روز پنج شنبه موجبات اعتراض چین را به دنبال داشت.
سفر جنجالی رئیس حکومت تایوان به آمریکا/ چین هشدار داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، از رویترز، رئیس حکومت تایوان در بدو ورود خود به نیویورک گفت که اجازه نمی دهد فشار خارجی مانع پیشرفت این جزیره شود.

وی این اظهارات را پس از آن اعلام کرد چین در خصوص ملاقات وی با کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان هشدار داده بود.

این در حالیست که رئیس حکومت تایوان قرار است در توقف در آمریکا با رئیس مجلس نمایندگان این کشور دیدار کند.

سخنگوی دفتر امور تایوان دولت چین با اشاره به تبعات سفر رییس‌ جمهوری تایوان به آمریکا و احتمال دیدار وی با رییس مجلس نمایندگان آمریکا در خاک این کشور گفت که در صورت انجام این ملاقات، پکن اقدامات و تصمیمات متقابل و قاطعی اتخاذ می‌کند.

به گزارش گلوبال تایمز، جو فنگ لیان با اشاره سفر تسای اینگ ون رئیس جمهوری تایوان به آمریکا و احتمال دیدار با کوین مک کارتی رئیس مجلس نمایندگان این کشور آن را اقدامی تحریک آمیز به دنبال استقلال طلبی تایوان با اتکا به آمریکا خواند و افزود: این اقدام در جهت ترویج ایده جدایی تایوان از چین در جامعه بین الملل و همچنین جلب حمایت نیروهای ضد چین در آمریکا است.

وی تاکید کرد که در صورت دیدار تسای و مک کارتی در خاک آمریکا، پکن اقدامات متقابل قاطع را انجام خواهد داد.

به گزارش این رسانه جینی، بیش از ۳۰ گروه سیاسی در جزیره تایوان به عبور تسای اینگ ون رئیس جمهوری این منطقه از خاک آمریکا در مسیر سفر به کشورهای آمریکای مرکزی و تبانی بین سیاستمداران آمریکایی و حزب ترقی خواه دموکراتیک (DPP) برای آسیب رساندن به جزیره تایوان اعتراض کردند.

بر اساس این گزارش، این گروه های سیاسی در تظاهرات روز سه شنبه خود عبور رئیس جمهوری تایوان از خاک آمریکا را «خیانت آمیز» خواندند و برخی از آنها گفتند «استقلال تایوان» یک بن بست است و راه حل مسالمت آمیز بهترین راه برای حل مساله تایوان است.

تحلیلگران بر این باورند که انتظار می رود سفر تسای همکاری کامل با طرح موسوم به «نابودی تایوان» خواهد بود که از سوی آمریکا ابداع شده و شامل کاشت مین در ساحل جزیره تایوان، تمدید دوره خدمت سربازی مردان در تایوان و قانون جنجال برانگیز آمادگی بسیج دفاعی همه جانبه است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی