وزیر خارجه کشورمان راهی سمرقند شد

کدخبر: ۵۶۶۹۵۱
اقتصادنیوز: امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان برای شرکت در چهارمین نشست همسایگان افغانستان راهی سمرقند شد.
وزیر خارجه کشورمان راهی سمرقند شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در رأس هیأتی به منظور شرکت در چهارمین نشست همسایگان افغانستان به اضافه روسیه، دقایقی قبل تهران را به مقصد سمرقند محل برگزاری این نشست ترک کرد.

درخواست فوری چین از آمریکا درباره فعالیت‌های بیولوژیکی واشنگتن

چهارمین نشست همسایگان افغانستان قرار است روز پنجشنبه ۲۴ فروردین ماه در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شود. وزرای امور خارجه و مقامات جمهوری اسلامی ایران، چین، روسیه، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در نشست مزبور شرکت خواهند کرد.
حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان، سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای جنوبی، مجتبی بنی اسدزاده دستیار وزیر امور خارجه در امور اجرایی و علیرضا حقیقیان دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اوراسیای وزارت خارجه نیز در این هیأت حضور دارند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و «چین گانگ» وزیر خارجه چین نیز از جمله مقامات حاضر در این نشست هستند. 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن شرکت در این نشست و ایراد سخنرانی با برخی مقامات حاضر دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

گفتنی است در دیدار «بختیار سعیداف» سرپرست وزارت خارجه ازبکستان با رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱ بر لزوم همکاری و مساعدت کشورهای همسایه برای تقویت صلح و ثبات در افغانستان تأکید شد.

وزارت امور خارجه روسیه پیش از برگزاری نشست سمرقند در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست گام‌های بیشتر برای تسهیل حل و فصل سیاسی موضوع افغانستان و تثبیت وضعیت انسانی، اجتماعی، اقتصادی در این کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. در این بیانیه عنوان شده است وضعیت پیچیده امنیتی و افزایش فعالیت‌های تروریستی و تولید مواد مخدر در افغانستان، هماهنگی تلاش‌ها در مبارزه با تروریسم و مبارزه با مواد مخدر توسط کشورهای منطقه از جمله موضوعات حائز اهمیت است.پروژه‌های اقتصادی منطقه‌ای، تجارت و انرژی با مشارکت افغانستان از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست است.

نخستین نشست کشورهای همسایه افغانستان ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ به صورت مجازی با حضور وزاری خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان و به میزبانی چین برگزار شد و تهران نیز در پنجم آبان ماه ۱۴۰۰ میزبان دومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه بود که به جز وزرای خارجه روسیه و چین بقیه وزرا به صورت حضوری در نشست تهران شرکت کردند و اعلام شد که چین میزبانی سومین نشست را برعهده خواهد داشت. وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان به همراه روسیه ۵ آبان ماه در بیانیه‌ای مشترک متذکر شدند که یک ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه‌حل مسائل افغانستان است. 

سومین نشست همسایگان افغانستان ۱۰ و ۱۱  فروردین ۱۴۰۱ در تونشی واقع در استان «آن هویی» در شرق چین با حضور وزرای خارجه و مقامات جمهوری اسلامی ایران، چین، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و روسیه برگزار شد. روز اول نشست دیدارهای دوجانبه انجام و روز پنجشنبه دو نشست برگزار شد. نشست همسایگان افغانستان به اضافه روسیه و همچنین نشستی با حضور وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان، قطر، اندونزی و هیأتی از طالبان. امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان هم در نشست دوم حضور یافت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سومین نشست همسایگان افغانستان در تونشی چین طی سخنانی گفت: ایجاد یک مکانیسم درون منطقه‌ای و تشکیل صندوقی مالی برای حمایت از مردم افغانستان به موازات تشکیل دولت فراگیر ملی یک ضرورت است. وی همچنین عنوان کرد: امروزه ضرورت تشکیل دولت فراگیر با حضور و مشارکت موثر و پایدار همه گروه‌های قومی افغانستان واقعیتی است غیرقابل انکار. انتظار ما این است که هیات حاکمه سرپرستی گام‌های عملی بیشتری را در این راستا بردارد. 

امیرعبداللهیان همچنین گفت: لازم است، همسایگان افغانستان و کشورهای دوست سازوکارهای لازم را برای همکاری با یکدیگر در بازسازی و توسعه افغانستان تعریف کرده و همکاری‌های خود را گسترش دهند. ایجاد یک مکانیسم درون منطقه‌ای و تشکیل صندوقی مالی جهت حمایت از مردم افغانستان به موازات تشکیل دولت فراگیر ملی یک ضرورت است. داشتن افغانستانی امن، باثبات و توسعه یافته آرزوی ما برای یکایک خواهران و برادران افغانستانی و مردم منطقه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی