ادعای جدید آمریکا علیه توافق ایران و عربستان

کدخبر: ۵۷۳۱۱۴
نماینده آمریکا در امور یمن مدعی شده ایران علی‌رغم توافق با عربستان سعودی اقدام به قاچاق سلاح و مواد مخدر به یمن کرده است.
ادعای جدید آمریکا علیه توافق ایران و عربستان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «تیموثی لندرکینگ»، نماینده ویژه آمریکا در امور یمن امروز پنجشنبه با ارائه اطلاعات مخدوش تلاش کرد توافق ایران و عربستان سعودی را زیر سوال ببرد. 

لندرکینگ مدعی شده ایران علی‌رغم توافق با عربستان سعودی اقدام به قاچاق سلاح و مواد مخدر به یمن برای دامن زدن به درگیری‌ها در این کشور کرده است.  

دیپلمات آمریکایی مدعی شد: «ایرانی‌ها قاچاق سلاح و مواد مخدر در این درگیری را ادامه داده‌اند و ما بسیار نگران هستیم که این روند علی‌رغم مزایای ناشی از توافق ایران-سعودی ادامه پیدا کند. بنابراین من فکر می‌کنم اینجا در فضایی قرار داریم که باید آن را زیر نظر داشته باشیم.»

معاون رئیسی مذاکره میان ایران و آمریکا را تائید کرد

مقام‌های دولت آمریکا در محافل علنی از توافق ایران و عربستان سعودی حمایت کرده‌اند. با وجود این، برخی گزارش‌ها حاکی است اعضای دولت «جو بایدن» در محافل پشت‌پرده نارضایتی‌هایشان را از آن، به ویژه از اینکه توافق با تسهیل‌گری چین انجام شده ابراز کرده‌اند. 

ماه گذشته (فروردین‌ماه) روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داد توافق ایران و عربستان سعودی عصبانیت «ویلیام برنز»، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را به همراه داشته و او این موضوع را به «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی منتقل کرده است. 

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال نوشته برنز به بن‌سلمان « گفته که آمریکا از آشتی‌جویی ریاض با تهران و سوریه که هر دو هنوز تحت تحریم‌های غرب هستند شوکه شده است.»

بسیاری از کارشناسان حصول توافق میان ایران و عربستان در پکن، پایتخت چین را نشانه‌ای از کاهش نفوذ آمریکا و سرآغاز دوران جدیدی از روابط بین‌المللی دانسته‌اند. 

جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی روز ۱۹ اسفندماه سال ۱۴۰۱ در پکن، پایتخت چین به توافقی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها دست یافتند. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید