درخواست فوری «اردوغان» از جمهوری آذربایجان

کدخبر: ۵۸۹۴۳۸
اقتصادنیوز: رییس جمهور ترکیه در دیدار با جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان خواستار گشایش فوری کریدور زنگه‌زور شد.
درخواست فوری «اردوغان» از جمهوری آذربایجان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در دیدار با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان خواستار گشایش فوری کریدور زنگه‌زور شد.

اردوغان در حالی خواستار گشایش کریدور زنگه‌زور شده که دولت ارمنستان تاکنون زیر بار این خواسته ترکیه و آذربایجان نرفته و دولت باکو نیز در اقدامی تلافی جویانه، در زمینه تردد ارامنه ساکن شهر خانکندی مرکز قره باغ و مناطق اطراف به خاک ارمنستان از طریق گذرگاه لاچین مانع جدی ایجاد کرده است.

اردوغان، پوتین را عصبانی کرد

منطقه‌ای که از آن تحت عنوان "کریدور زنگه‌زور" نام ‌برده می‌شود، در استان سیونیک کشور ارمنستان قرار دارد و مورد اختلاف دو طرف آذری و ارمنی است.

مقامات جمهوری آذربایجان مدعی هستند که مطابق توافقنامه سه‌جانبه آتش بس جنگ دوم قره‌باغ، در این منطقه باید مسیر ریلی و جاده‌ای باز شده و قسمت شرقی خاک جمهوری آذربایجان را به جمهوری خودمختار نخجوان این کشور متصل کند.

شبکه تی. آر. تی خبر ترکیه اعلام کرد که وزیر خارجه جمهوری آذربایجان امروز در جریان سفر به ترکیه در کاخ «بش‌تپه» آنکارا با اردوغان ملاقات کرده و درباره روند عادی سازی روابط باکو ـ ایروان به بحث و بررسی پرداخت.

بنا به این گزارش، رییس جمهور ترکیه در این دیدار که با حضور هاکان فیدان وزیر امور خارجه و آکیف چاغاتای کیلیچ مشاور رئیس جمهور و سفیر جمهوری آذربایجان در آنکارا برگزار شد، اجرای هرچه سریع‌تر توافقنامه جامع صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان را برای روند عادی سازی روابط ترکیه با ارمنستان مهم دانست.

وی در ادامه این دیدار با بیان اینکه تلاش برای افزایش حجم مبادلات تجاری ترکیه و آذربایجان به ۱۵ میلیارد دلار باید ادامه یابد، تاکید کرد که همکاری کامل در زمینه انرژی و حمل و نقل به نفع دو کشور است.

اردوغان با اشاره به اهمیت راه‌آهن ترانس خزر و باکو- تفلیس- قارص، بر لزوم استفاده کارآمدتر از این راه‌ها تاکید کرد.

جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان امروز پیش در دیدار با اردوغان با هاکان فیدان همتای ترکیه‌ای خود دیدار کرده و درباره روابط با ارمنستان، مساله قره‌باغ و مناسبات دوجانبه مذاکره و گفت‌وگو کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید