درخواست جدید اروپا و آمریکا از ایران

کدخبر: ۵۹۸۰۹۷
تروئیکای اروپایی و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک خواستار ارائه اطلاعات «موثق» فنی درباره مواد هسته‌ای یافت‌شده در ۲ محل در ایران شدند.
درخواست جدید اروپا و آمریکا از ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان (تروئیکای اروپا) و آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در وین، امروز (پنجشنبه) در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که تا روز جمعه ادامه خواهد داشت، با تکرار ادعاهایشان درباره همکاری‌های ایران با آژانس گفتند، «در صورتی که ایران تعهداتش را عملی نکند و درباره مواد هسته‌ای شفاف‌سازی نکند، به اقدامات بیشتری در زمینه پرونده هسته‌ای ایران لازم است».

ادعای جنجالی آمریکا درباره خانواده مهسا امینی

بنابر گزارش رویترز، این چهار کشور در بیانیه‌ای در این باره گفتند: «ایران باید بدون تاخیر، اطلاعات فنی موثق درباره محل‌(یا محل‌های) فعلی مواد هسته‌ای و تجهیزات آلوده در رابطه با تورقوزآباد و ورامین را ارائه کند.»

عکس پربازدید از رئیسی پای منبر پدرزنش

انگلیس، فرانسه و آلمان هم روز سه‌شنبه ادعاهایی را درباره همکاری ایران با آژانس اتمی ذیل بیانیه مشترک ماه مارس مطرح کردند و مدعی شدند که تهران به تعهدات خود در این بیانیه پایبند نبوده است. آن‌ها با طرح درخواست‌های فراپادمانی از ایران خواستند که با نصب مجدد دوربین‌ها و تجهیزات نظارتی موافقت کند.

آن‌ها در ادامه مدعی شدند که ایران اراده‌ای از خود برای اجرای تعهدات شفاف‌ساز مندرج در بیانیه مشترک ماه مارس با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان نداده و برای بازرسان آژانس هم روادید صادر نکرده است.

این کشورها و همچنین آژانس در حالی از ایران می‌خواهند که همکاری بیشتری در رابطه با افزایش سطح نظارت و بازرسی‌ از فعالیت‌های هسته‌ای‌ خود داشته باشد که این نهاد بین‌المللی هیچ اقدام متقابلی برای اطمینان ایران از رفع کامل ابهامات و سوالات پادمانی انجام نمی‌دهد و به عبارتی تاکنون آژانس مابه‌ازای مشخصی برای این درخواست فراتر از تعهدات قانونی ایران ارائه نکرده است.

«محمد اسلامی» رییس سازمان انرژی اتمی ایران این هفته در جاشیه جلسه هیات دولت در واکنش به این ادعاهای کشورهای غربی درباره همکاری ایران با آژانس و فعالیت‌ هسته‌ای آن گفت: گزارش مدیرکل آژانس ۲ بخش برجام و پادمانی دارد. در بخش برجام طبیعی است که ما طبق قانون اقدام راهبردی و به استناد ماده ۲۶ و ۳۶ برجام به دلیل اینکه آن‌ها به تعهدات خود عمل نکردند، ما هم بازگشت از تعهدات داریم.

این موضوع واضحی است؛ نمی‌شود تروئیکای اروپایی از ما انتظار داشته باشند ما برجام را کامل اجرا کنیم ولی آن‌ها هیچ‌کدام از تعهدات خود را انجام ندهند. تا زمانی که آن‌ها به تعهدات خود عمل نکنند و تحریم‌ها کامل رفع نشود، طبیعی است که ما این روند را ادامه می دهیم. این مسئله در گزارش آژانس مشهود است.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس اتمی در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود پس از آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس در مقر سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که «دستیابی به تصویر دقیق از برنامه هسته‌ای ایران بدون فیلم دوربین‌های نظارتی ضبط شده در ۲ سال‌ و نیم گذشته ممکن نخواهد بود».

گروسی همچنین در گزارش پادمانی اخیر خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تاکید کرد که «ضروری است ایران دسترسی آژانس به همه داده‌های ثبت شده موجود را فراهم کند و با آژانس در مورد ترتیبات خاص به منظور پُر کردن شکافت‌های موجود در دانش آژانس برای دوره‌هایی که هیچ داده‌ی ثبت شده‌ای وجود ندارد، موافقت کند».

اسلامی همچنین درباره بخش پادمانی گزارش گروسی نیز گفت: « موارد پادمانی چهار مورد بود و الان به ۲ مورد کاهش پیدا کرده است. ما گفت‌وگو و روشنگری کردیم و مدارک زیادی را به آژانس ارائه دادیم. ما با دشمنی مواجه هستیم و شکل‌گیری این پرونده متاثر از دشمنی، پرونده‌سازی و اتهاماتی است که به ما نسبت داده‌اند».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید