توضیحات امیرعبداللهیان درباره ارتباط گروه های درگیر در منطقه با ایران

کدخبر: ۶۰۶۹۲۵
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه با بیان اینکه اگر آمریکا به حمایت‌ از اسرائیل ادامه دهد، توسعه جنگ و باز شدن جبهه‌های جدید در منطقه امری اجتناب‌ناپذیر است، گفت: در آن صورت دود این جنگ به چشم خود آمریکا خواهد رفت.
توضیحات امیرعبداللهیان درباره ارتباط گروه های درگیر در منطقه با ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که اواخر هفته گذشته به منظور شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره فلسطین به نیویورک سفر کرد در این سفر با بلومبرگ گفت‌وگو کرد. 

وی در پاسخ به این سؤال که اتفاقات مهمی در ۴۸ ساعت اخیر رخ داده و پاسخ ایران به حمله آمریکا به شرق سوریه و هدف گرفتن مواضع ایران پس از سخنرانی اخیر شما در مجمع عمومی سازمان ملل چیست؟ گفت: اولا شما گفتید اتفاقات مهمی در ۴۸ ساعت گذشته رخ داد. من فکر می‌کنم این اتفاق  مهم در مجمع عمومی سازمان ملل روی داد و به هرحال بعد از چالشی که بین بعضی از کنشگران اصلی و اعضایی که دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند، هیچ قطعنامه‌ای که به آتش بس و مسائل انساندوستانه در مورد فلسطین توجه کند، در سه هفته گذشته صادر نشد، روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل بالاخره یک قطعنامه با رای ۱۲۰ کشور صادر شد که هم به موضوع آتش بس انسانی توجه دارد و هم مسائل انساندوستانه.

اولین صحبت‌های امیرعبدالهیان در بیروت

امیرعبداللهیان افزود: این اتفاق خوبی است که در سازمان ملل رخ داده، اما در مورد سؤال شما اولا ادعای دولت آمریکا، ادعای نادرستی است. زمانی که داعش در منطقه ما فعال شد، در عراق و سوریه گروه‌هایی برای مبارزه با تروریسم شکل گرفت، این گروه‌ها در راستای امنیت کشورشان اقدام می‌کنند. این گروه‌ها مرتبط با کشورهای خود در منطقه هستند. نه از جمهوری اسلامی ایران دستور می‌گیرند و نه ما دستورالعملی به آنها می‌دهیم.

وزیر خارجه اضافه کرد: طرف آمریکایی مدعی است این گروه‌ها مرتبط با ایران هستند. این گروه‌ها راسا خودشان تصمیم می‌گیرند و اقدام می‌کنند.

خبرنگار از امیرعبداللهیان پرسید: « شما می‌گویید آنها خودشان تصمیم می‌گیرند، ولی شما به حماس و حزب‌الله نزدیک هستید، آیا بر این گروه‌ها تاثیری دارید؟» که وی پاسخ داد: من از حماس و حزب‌الله صحبت نکردم. از گروه‌هایی می‌گویم که آمریکا مدعی است در عراق و سوریه، منافع او را هدف قرار داده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی حماس و حزب‌الله را گروه‌های آزادیبخشی خواند که برای امنیت سرزمین فلسطین و لبنان تلاش می‌کنند و افزود: ما رابطه سیاسی قوی با آنها داریم. در مورد حماس مایلم این نکته را اشاره کنم که حماس از نظر ما، یک جنبش آزادیبخش در مقابل اشغالگری است.

خبرنگار بلومبرگ با اشاره به اظهارات امیرعبداللهیان در مجمع عمومی سازمان ملل و هشدار به آمریکا مبنی بر اینکه اگر نسل‌کشی در غزه ادامه یابد آمریکا هم از این آتش در امان نخواهد بود، از وزیر امور خارجه پرسید که منظور شما چیست و او اظهار داشت: الان چه وضعیتی در منطقه وجود دارد؟ رژیم اسرائیل و شخص نتانیاهو یک جنگ گسترده‌ای را علیه غیرنظامیان در غزه به راه انداخته‌اند. یک نسل کشی و جنایت جنگی که در کمتر از سه هفته ، هفت هزار و ۳۰۰ غیرنظامی شامل ۶۴ درصد از زنان و کودکان را به شهادت رسانده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که آمریکا به طور کامل در کنار رژیم اسرائیل قرار گرفته، خاطرنشان کرد: در حالی که این کشور به ایران توصیه می‌کند خویشتنداری کند. کاخ سفید به ما پیام می‌دهد که ما به عنوان آمریکا به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستیم و از ایران می‌خواهیم خویشتنداری کند. در حالی که خودش خویشتنداری نمی‌کند و در کنار یک طرف جنگ، قرار گرفته، آن هم در کنار یک رژیم اشغالگر قرار گرفته است.

خبرنگار با بیان اینکه «رئیس جمهور آمریکا معتقد است اسرائیل حق دفاع از شهروندان خود را دارد، در حالی که تمام تلاش خود را برای محافظت از غیرنظامیان انجام می‌دهد» این خبرنگار خواستار توضیح امیرعبدالهیان درباره هشدارش به آمریکایی‌ها شد و وی در این باره عنوان کرد: جمله‌ای را که گفتم در مصاحبه با شما تکرار می‌کنم. آمریکا دیگران را توصیه به خویشتنداری می‌کند، اما خودش به طور کامل در کنار اسرائیل که از نظر حقوق بین‌الملل، قدرت اشغالگر شناخته می‌شود، قرار دارد. اگر رفتار آمریکا را در طی سه هفته گذشته مرور کنید، حضور تمام عیار آمریکا در کنار رژیم اشغالگر اسرائیل باعث افزایش شدت جنگ و افزایش کشتار زنان و کودکان و غیرنظامیان شده است.

وی افزود: ادامه این روش یعنی کنترل در منطقه از دست همه طرف‌ها می‌تواند خارج شود، در حالتی که آمریکا این رویه و رفتار را بخواهد ادامه دهد، توسعه جنگ و باز شدن جبهه‌های جدید، امری اجتناب ناپذیر است و در آن حالت، دود این جنگ به چشم آمریکا هم خواهد رفت.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار بلومبرگ درباره اقدامات ایران برای کاهش تنش اظهار داشت:  اولا توصیه ما این است که آمریکا منصفانه برخورد کند. قرار گرفتن در کنار یک طرف جنگ آن هم طرف اشغالگر حمایت عملی از کشته شدن هفت هزار و ۳۰۰ زن و کودک و غیرنظامی فلسطینی است، این امر اعتبار آمریکا را نه تنها در منطقه بلکه در جهان با چالش جدی مواجه کرده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره نقش سازنده در منطقه ایفا کرده، افزود: ما معتقدیم راهکار، تداوم جنگ نیست، بلکه تمرکز بر راه حل سیاسی است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تبادل اسرا گفت: اولا باید به ریشه این وضعیت نگاه کنید. اشغالگری اسرائیل ریشه اصلی بحران است. نکته دوم اینکه ما هیچگاه از کشتار غیرنظامیان و زنان و کودکان در هیچ جای دنیا حمایت نکرده و نمی‌کنیم. نکته سوم اینکه اقدام حماس در مقابله با قدرت اشغالگر در چارچوب حقوق بین‌الملل انجام شده است، اما راهکار، تشدید جنگ نیست. راهکار، ادامه این وضعیت نیست. ادامه این وضعیت یعنی بشکه باروت در منطقه منفجر خواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: کمتر از دو هفته پیش در قطر با رهبر سیاسی حماس (اسماعیل هنیه) ملاقات داشتم  و به او پیشنهاد کردیم نسبت به آزادی اسرای غیرنظامی بررسی و اقدام کند. رهبر سیاسی حماس این ایده را پذیرفت و اعلام آمادگی کرد که نسبت به آزادسازی اسرای غیرنظامی اقدام می‌کنند.

وزیر خارجه درباره تعداد و زمان آزادی اسرا نیز بیان کرد: من این سخن را از زبان آقای اسماعیل هنیه شنیدم که گفت ما آمادگی داریم همه اسرای غیرنظامی که در غزه هستند را آزاد کنیم. اما حتما آزادی اسرا نیاز به یک آتش بس و ترتیباتی دارد تا بتوانند نظامی‌ها را از غیرنظامی‌ها شناسایی و سپس اقدام کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره راه‌های حصول آتش بس و کمک ایران در این زمینه نیز عنوان کرد: فکر می‌کنم اولا این امکان باید فراهم شود که یک آتش بس فوری برای ارسال گسترده کمک‌های انساندوستانه برقرار شود، یعنی حملات سازمان یافته رژیم اسرائیل علیه غیرنظامیان متوقف شود و در سایه این آتش بس، ضمن ورود کمک‌های انسانی، اسرای غیرنظامی تحویل صلیب سرخ شوند.

خبرنگار پرسید « تا زمانی که آتش بس معتبری وجود نداشته باشد، آزادی اسرا رخ نمی‌دهد؟» که امیرعبداللهیان پاسخ داد: واقعیت این است آقای اسماعیل هنیه به من گفت مگر در سایه بمباران شدید، امکان تفکیک اسرای نظامی از غیرنظامی وجود دارد؟ طبعا نه.

وی ادامه داد: این را باید خود حماس تصمیم بگیرد، ولی من فکر می‌کنم مسأله دیگری که وجود دارد، وجود ۶ هزار اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم اسرائیل است. ممکن است در مرحله تبادل اسرای نظامی، بحث چگونگی آزادسازی اسرای فلسطینی بین حماس و طرف مقابل مطرح شود. این چیزی است که حماس باید در موردش تصمیم بگیرد. ولی نکته مهم این است که ما در راه حل سیاسی که حقوق ملت فلسطین هم دیده شود و مانع گسترش جنگ شود، می‌توانیم نقش ایفا کنیم.

خبرنگار درباره واکنش ایران به تشدید حملات اسرائیل سؤال کرد که امیرعبداللهیان بیان کرد: من نمی‌توانم وارد جزییات نظامی شوم چون متخصص مباحث نظامی نیستم، ولی اگر اسرائیلی‌ها جنگ را متوقف نکنند و به کشتار و جنایت‌هایشان ادامه دهند، باز شدن جبهه‌های جدید غیرقابل اجتناب است و آن موقع، رژیم اسرائیل در شرایط جدیدی قرار می‌گیرد که قطعا از اقدامات خودش پشیمان خواهد شد.

وی درباره اظهاراتش که قبلا گفته بود دست‌ها روی ماشه است نیز گفت: الان شما در کف خیابان‌های اروپا و آمریکا، تظاهرات گسترده و کم سابقه مردمی را در محکومیت جنایات جنگی علیه مردم غزه و فلسطین می‌بینید. احساسات مردم منطقه را می‌بینید و این وضعیت به مرحله انفجار احساسات مردمی نزدیک شده است. در نتیجه هر احتمالی وجود دارد و هر جبهه جدیدی می‌تواند باز شود. راهکار این است تا دیر نشده بر راه حل سیاسی متمرکز شوند.

وزیر خارجه ادامه داد: اولا بر اساس اطلاعاتی که ما داریم، مدیریت این جنگ در اختیار آمریکا است و اسرائیل به نیابت از آمریکا، این جنگ را انجام می‌دهد، ولی مدیریت جنگ با نظامیان آمریکا است، چون در داخل رژیم اسرائیل وضعیت فرو ریخته‌ای وجود دارد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار بلومبرگ درباره تاثیر ایران بر حماس و حزب‌الله نیز اظهار داشت: اولا تصمیمی که حماس گرفت، تصمیمی کاملا فلسطینی بود که عملیات طوفان الاقصی را انجام داد. دلایل آن هم کاملا برای همه جهان روشن است. ثانیا حماس، جهاد اسلامی و حزب‌الله، گروه‌هایی هستند که در راستای منافع کشورهای خودشان عمل می کنند نه از ما دستور می‌گیرند، نه ما به آنها دستور می‌دهیم.

خبرنگار بلومبرگ درباره ادعای وال استریت ژورنال مبنی بر آموزش نظامیان حماس قبل از حمله هفتم اکتبر از سوی ایران پرسید که امیرعبداللهیان پاسخ داد: ما درباره وضعیت موجود صحبت می‌کنیم. آنها خودشان نیروهایی برای آموزش دارند. آنها سلاح و امکانات مورد نیازشان را تهیه و تولید می‌کنند. ما ارتباط سیاسی قوی با حزب‌الله و گروه‌های مقاومت داریم. در چارچوب حقوق بین‌الملل از منطق مقابله با قدرت اشغالگر استقبال و حمایت سیاسی می‌کنیم. مخالف کشتار غیرنظامیان، زنان و کودکان هستیم، اما در بعد سیاسی معتقدیم راه‌حل فلسطین، می‌تواند دموکراتیک باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: طرح دموکراتیکی که ایران در سازمان ملل ثبت کرده است، مبتنی بر برگزاری رفراندوم بین ساکنان اصلی فلسطین شامل یهودی، مسیحی و مسلمان است. بگذارید فلسطینی‌ها خودشان سرنوشت خود را تعیین کنند.  

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤال خبرنگار بلومبرگ درباره نقش ایران در منطقه، اظهار داشت: ما از مقابله با اشغالگری حمایت می‌کنیم که پدیده شومی است. اگر امروز گروهی و فرقه‌ای بیاید و بخشی از نیویورک را اشغال کند، شما در آمریکا چه می‌کنید؟ به او می‌گویید حق دفاع مشروع داشته باشد؟

وی ادامه داد: من در نیویورک با دبیرکل سازمان ملل گفت‌وگو کردم، برای اینکه راهکار سیاسی پیدا کنیم. معتقدیم بخشی از راهکار سیاسی، توقف فوری حملات به غیرنظامیان، ارسال کمک‌های انساندوستانه و آزادسازی اسرای غیرنظامی است. لذا ما از ارتباط خود برای راه‌حل سیاسی و نه افزایش ادامه جنگ استفاده می‌کنیم؛ اما آمریکا هم باید عینا این رفتار را داشته باشد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسش دیگری درباره میانجیگری‌ها برای آزادی اسرا عنوان کرد: ما با قطر در این رابطه، ارتباط و مشورت‌های نزدیکی داریم . من ۱۰ روز پیش در قطر بودم. با مقامات قطر صحبت کردم. آنها ایده‌هایی را برای آزادی اسرای غیرنظامی داشتند. ما ایده‌هایمان را به اشتراک گذاشتیم. هم دوستان ما در قطر و هم ما با آقای اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس برای تسریع و کمک به آزادی اسرای غیرنظامی صحبت کردیم، اما حماس نسبت به آزادی اسرای فلسطینی هم مطالباتی دارد. مبادله نمی‌تواند یک طرفه باشد. حماس به ما گفت نسبت به آزادی اسرای غیرنظامی آمادگی دارد.

خبرنگار بلومبرگ درباره توافق ایران و آمریکا و تبادل زندانیان و آزادسازی ۶ میلیارد از پول‌های مسدود شده ایران و آینده روند مذاکرات سؤال کرد که امیرعبداللهیان گفت: ایده سلطان عمان همچنان روی میز است.

این خبرنگار درباره حضور نظامیان ایران در سوریه سؤال کرد که امیرعبداللهیان پاسخ داد: تا زمانی که برای مبارزه با تروریسم، دولت سوریه از ایران درخواست کمک کند، ما در چارچوب موافقتنامه همکاری‌های مشترک بین دو کشور عمل خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران نیروی بیشتری به سوریه اعزام خواهد کرد نیز بیان کرد: اگر مبارزه با تروریسم ایجاب کند و اگر دولت سوریه درخواست کند، در چارچوب توافقات موجود برای مبارزه با تروریسم به دولت سوریه همچنان کمک می‌کنیم.

خبرنگار مجددا درباره ارسال نیروی نظامی از ایران به سوریه بعد از عملیات طوفان الاقصی سوال کرد که امیرعبداللهیان عنوان کرد: پاسخ شما را دادم اما من از شما می‌پرسم که آمریکا بعد از هفتم اکتبر چه تعداد نیرو و سلاح به تل آویو ارسال کرده است؟ چند هواپیما و کامیون و چه نوع سلاح‌هایی؟

خبرنگار در این باره گفت: یک روزنامه نگارم و این سؤالات را برای روشن شدن موضوعات برای مخاطبان می‌پرسم.

در همین خصوص رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما نیروی جدید به سوریه، عراق و منطقه اعزام نکرده‌ایم، اما در خصوص تحولات منطقه هم صرفا تماشاگر و ناظر نبوده‌ایم. هر زمان که لازم بدانیم، متناسب با مصالح و امنیت ملی خود و شرایط منطقه در زمان و مکان لازم خود، جمهوری اسلامی ایران تصمیم می‌گیرد.

وی افزود: اما من هشدار می‌دهم، ادامه این وضعیت قتل عام مردم غزه، منطقه را از کنترل خارج خواهد کرد. ما به نیویورک آمدیم تا از همه مکانیسم‌های بین‌المللی برای عدم رسیدن به نقطه  انفجار در منطقه بهره بگیریم. این طرف آمریکایی است که باید تصمیم بگیرد، آیا می‌خواهد جنگ را تشدید کند؟ اگر این طور است پس مسؤولیت بین‌المللی آن را بپذیرد. مسؤولیت گسترش دامنه جنگ را بپذیرد. اما اگر به دنبال تحقق آرامش در منطقه است، مسیر آن، راه‌حل سیاسی و توقف نسل کشی و جنایت جنگی در غزه و ارسال فوری کمک‌های انساندوستانه است.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال خبرنگار بلومبرگ درباره نظر جمهوری اسلامی ایران در خصوص راهکار دو کشوری در قبال موضوع فلسطین و اسرائیل اعلام کرد: پیشنهاد دموکراتیک و راه‌حل سیاسی ما، برگزاری رفراندوم بین ساکنان اصیل فلسطین شامل یهودی، مسیحی و مسلمان است. یکبار بگذارید، فلسطینی‌ها درباره سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی