افزایش احتمال آشتی ارمنستان و ترکیه!

کدخبر: ۶۰۶۹۳۳
اقتصادنیوز: نخست وزیر ارمنستان در پارلمان این کشور ابراز امیدواری کرد توافقات مربوط به بازگشایی مرز بین ارمنستان و ترکیه در آینده نزدیک عملیاتی شود.
افزایش احتمال آشتی ارمنستان و ترکیه!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  فارس، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد که توافقات مربوط به بازگشایی مرز بین ارمنستان و ترکیه در آینده نزدیک اجرایی شود.

به گزارش خبرگزاری «آرکا» ترکیه سال ۱۹۹۳ مرز خود با ارمنستان را به نشانه همبستگی با جمهوری آذربایجان در درگیری با ارمنستان بر سر منطقه قره باغ بست. در دسامبر ۲۰۲۱، ارمنستان و ترکیه فرستادگان ویژه‌ای را برای عادی سازی روابط خود منصوب کردند.

پیش‌بینی یک درگیری جدید در قفقاز/ معنای مانور ترکیه و آذربایجان برای ارمنستان

روابط ترکیه و ارمنستان به دلیل کشتار ارامنه در جنگ جهانی اول در امپراتوری عثمانی تیره شده؛ جنایاتی که ارمنستان اصرار دارد نسل‌کشی است. ترکیه به شدت برچسب نسل‌کشی را رد می‌کند.

شرط ارمنستان برای تعامل با آذربایجان

پاشینیان امروز در پارلمان ارمنستان گفت که علاوه بر توافقات سیاسی، کارهای زیرساختی قابل توجهی نیز انجام شده است. وی گفت: ارمنستان کارهای زیادی برای تجهیز و بازسازی پاسگاه "مارگارا" در مرز با ترکیه انجام داده و آماده افتتاح آن است.»

بر اساس این گزارش، در مارس ۲۰۲۲، وزرای خارجه ارمنستان و ترکیه در مورد عادی سازی روابط دیدار کردند و هر دو طرف بر آمادگی خود برای پیشبرد روند بدون پیش شرط تاکید کردند.

این دو کشور توافق کرده‌اند که حمل و نقل هوایی مستقیم کالا بین ارمنستان و ترکیه در اسرع وقت آغاز شود.

 روسیه نیز اعلام  کرده است که مسکو از عادی سازی روابط بین ارمنستان و ترکیه حمایت می‌کند. «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفت که روند عادی سازی روابط ترکیه و ارمنستان با حمایت روسیه آغاز شده است.

وی گفت: «ما از تلاش‌ها برای رفع انسداد مسیرهای حمل و نقل و ارتباطات استقبال و از بازسازی قفقاز جنوبی پس از جنگ استقبال می کنیم.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی