بزرگ‌ترین رزمایش نظامی فنلاند از زمان پیوستن به ناتو

کدخبر: ۶۱۱۲۱۸
اقتصادنیوز: بزرگ‌ترین رزمایش نظامی فنلاند از زمان عضویتش در ناتو برگزار شد که هدف از آن، توسعه «توانمندی‌های تاکتیکی، حمایت از کشور میزبان و آمادگی برای رهبری ملی و چند ملیتی در همه ابعاد و عملکردها، اعم از دفاعی و تهاجمی» نیروی دریایی فنلاند اعلام شد.
بزرگ‌ترین رزمایش نظامی فنلاند از زمان پیوستن به ناتو

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، کشتی‌های نظامی فنلاند، سوئد، استونی، فرانسه، انگلیس, آمریکا و ناتو در رزمایش موسوم به "بادهای یخی ۲۳" (FRWI ۲۳) نیروی دریایی فنلاند که بزرگترین رزمایش این کشور از زمان پیوستن به ناتو است، شرکت کردند.

تاس گزارش داد، به گفته وزارت دفاع سوئد، نیروی دریایی این کشور, دو ناوشکن از نوع گالو، یک کشتی مین زدایی از نوع کوستر، یک کشتی پشتیبانی و حدود ۲۰۰ نیروی نظامی را به این رزمایش که از ۲۰ نوامبر آغاز و تا اول دسامبر ادامه دارد، اعزام کرده است.

نخست‌وزیران دو کشور به اراضی اشغالی می‌روند

هدف از این رزمایش توسعه «توانمندی‌های تاکتیکی، حمایت از کشور میزبان و آمادگی برای رهبری ملی و چند ملیتی در همه ابعاد و عملکردها، اعم از دفاعی و تهاجمی» نیروی دریایی فنلاند اعلام شده است.

آندرس بکستروم فرمانده ناوگروه چهارم گفت: "این رزمایش به نیروهای سوئدی این امکان را می‌دهد تا با فنلاند و شرکای ناتو انجام عملیات دریایی مشترک را به سرعت و به طور موثر تمرین کنند. به این ترتیب، ما توانایی خود را برای واکنش سریع به تغییرات در حال ظهور در وضعیت امنیتی تقویت می‌کنیم. "

به گزارش ایرنا, دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین پیش از این با بیان اینکه روسیه در تاریخ معاصر هرگز فنلاند را تهدید نکرده است، گفت: اما این کشور در حال حاضر مسیری را انتخاب کرده و قدم در آن گذاشته است که به رویارویی با روسیه خواهد انجامید.

او با اشاره به تصمیم فنلاند برای بستن گذرگاه‌های مرزی با روسیه، تاکید کرد: فنلاندی‌ها با این اقدام مرتکب یک اشتباه بزرگ شده‌اند.

پسکوف با بیان اینکه روسیه همیشه روابطی استثنایی همراه با منافع و احترام متقابل با فنلاند داشته است، افزود: مسکو و هلسینکی درک متقابلی از یکدیگر دارند و فنلاند دلیلی برای رویارویی با مسکو ندارد.

به گزارش ایرنا، پتری اورپو رئیس جمهور فنلاند پیشتر با بیان اینکه به نظر می‌رسد افزایش درخواست‌های پناهجویانی که به مرزهای شرقی این کشور می‌رسند، انتقام‌جویی روسیه بابت همکاری نظامی هلسینکی با آمریکا باشد، از تعطیلی برخی از گذرگاه‌های مرزی در شرق این کشور خبر داد.

اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به این تصمیم فنلاند، گفت: استفاده ابزاری روسیه از پناهجویان شرم‌آور است. من از اقدامات فنلاند کاملا حمایت و از گارد مرزی این کشور به خاطر حفاظت از مرزهای اروپا تشکر می‌کنم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید