توضیحات مهم رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ورود 120 بازرس آژانس به ایران!

کدخبر: ۶۱۱۵۸۰
اقتصادنیوز : رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: عملیات خاکبرداری ساختمان اصلی رآکتور این نیروگاه در روزهای آینده انجام می‌شود و به زودی اولین بتن آن را خواهیم ساخت.
 توضیحات مهم  رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ورود 120 بازرس آژانس به ایران!

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: مبنای فعالیت‌های آژانس در خصوص ایران، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است و ما هم بر اساس قانون اقدام راهبردی غنی سازی را انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: اقدامات ایران در چهارچوب پادمان انجام می شود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بر آن نظارت دارد.

بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی+متن کامل

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص آخرین روند تکمیل ساخت نیروگاه کارون گفت: در روزهای آینده عملیات خاکبرداری ساختمان اصلی رآکتور این نیروگاه را انجام خواهیم داد و به زودی اولین بتن آن را خواهیم ریخت.

اسلامی ابراز امیدواری کرد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تکرار سیاسی‌کاری بپرهیزد و اظهار داشت: در حال حاضر ۱۲۰ بازرس آژانس برای ورود به کشور تائید شده است.

وی درباره علت مخالفت با حضور برخی از این بازرسان در ایران نیز توضیح داد: اول اینکه برخی از آنها سال‌هاست به ایران نیامده اند و نکته دوم اینکه به موجب ماده ۹ اساسنامه، ما این حق قانونی را در پذیرش یا عدم پذیرش بازرسانی که معرفی می شوند، داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران تصریح کرد: گزارش آژانس دو پایه دارد که یکی از آنها بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ یا همان برجام است که بر این اساس باتوجه به اینکه طرف‌هایی به تعهدات خود عمل نمی‌کنند طرف های دیگر می توانند بازگشت از تعهدات داشته باشند و علاوه بر آن قانون اقدام راهبردی مجلس را داریم، نکته دوم بخش پادمانی منع گسترش است که آن هم بر اساس قوانین مشخص آژانس پیش می‌رود.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید