خشم عراق از اقدامات اخیر آمریکا/ واشنگتن ناقض برنامه‌های ائتلاف در عراق

کدخبر: ۶۱۱۵۹۸
اقتصادنیوز: دولت عراق در واکنش به حملات پهپادهای آمریکایی به جنوب غرب بغداد، این تخلف واشنگتن را نقض حاکمیت این کشور توصیف و تاکید کرد که اقدامات لازم برای دفاع از منافع عالی عراق در دستور کار قرار خواهد گرفت.
خشم عراق از اقدامات اخیر آمریکا/ واشنگتن ناقض برنامه‌های ائتلاف در عراق

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، باسم العوادی، سخنگوی دولت عراق در این باره اظهار کرد: دولت عراق تأکید می‌کند که با اقدامات دو روز گذشته، به عنوان یک تشدید خطرناک تنش برخورد می‌کند؛ چراکه این اقدامات نقض حاکمیت است.

حمله پهپادی مقاومت به پایگاه آمریکا در اربیل+جزییات

طبق گزارش خبرگزاری شفق نیوز، وی تاکید کرد: ما تحت هر شرایطی و مطابق وظایف قانون اساسی و حقوقی دولت متعهد به حفاظت و دفاع از حاکمیت کشور هستیم. ما حمله‌ به منطقه «جُرف النسر» را محکوم می‌کنیم، این اقدام بدون اطلاع دولت عراق انجام شد و یک نقض آشکار حاکمیت کشور و تلاش برای نقض وضعیت پایدار امنیت داخلی آن است. دولت عراق منحصراً حق اجرای قانون و مجازات متخلفان را دارد، این یک حق انحصاری برای آن است و هیچ یک از طرف‌های خارجی حق اجرای این نقش را ندارند.

حملات جدید پهپادی به مقر آمریکائیان در سوریه

العوادی ادامه داد: حضور ائتلاف بین‌المللی در عراق در راستای حمایت از نیروهای مسلح ما از طریق مسیرهای آموزش و توان‌بخشی و ارائه مشاوره است و اقدام مذکور نقض آشکار برنامه‌های ائتلاف برای مبارزه با داعش در عراق است؛ بنابراین از آنها می‌خواهیم که به روش انفرادی عمل نکنند و به حاکمیت عراق پایبند باشند؛ چراکه هرگونه نقض آن قابل تحمل و چشم‌پوشی نیست.

سخنگوی دولت عراق همچنین تاکید کرد: محمد شیاع السودانی، فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست وزیر عراق، به تمام نیروهای مسلح و کلیه نهادهای امنیتی دستور داده است تا وظایف خود را انجام دهند و قانون را اجرا کنند و اجازه ندهند که هیچ طرفی به امنیت و ثبات کشور آسیب وارد کند.

این اظهارات پس از آن بیان شد که فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) در پیامی در پلتفرم «ایکس» (توئیتر سابق) اعلام کرد که نیروهای این کشور صبح امروز (چهارشنبه) «حملات جداگانه و دقیقی را به دو تأسیسات در عراق انجام دادند.»

سازمان تروریستی سنتکام در توجیه این اقدام تجاوزکارانه خود افزود: این حملات پاسخی مستقیم به حملاتی بود که نیروهای آمریکایی و ائتلاف را در عراق و سوریه هدف قرار دادند.

این حملات یک روز پس از حمله هوایی قبلی آمریکا در عراق انجام شد. خبرگزاری شفق نیوز سه‌شنبه به نقل از یک مقام امنیتی عراقی نوشت، یک پهپاد ناشناس خودرو وابسته به گردان‌های حزب‌الله را در نزدیکی منطقه «ابو غریب» واقع در نزدیکی بغداد هدف قرار داد.

پایگاه‌های آمریکا در سوریه و عراق طی چند هفته اخیر، چندین بار هدف حمله موشکی و پهپادی مقاومت اسلامی عراق قرار گرفته‌اند. مقاومت اسلامی عراق پیشتر اعلام کرده بود که در راستای حمایت از ملت فلسطین و به دلیل دست داشتن آمریکا در کشتار و جنایت علیه آنها، حملات به پایگاه‌های واشنگتن در منطقه را تشدید خواهد کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید