افشاگری روسیه درباره حامیان اسرائیل/ جنگ گسترده در خاورمیانه آغاز می‌شود؟

کدخبر: ۶۱۶۹۹۰
اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه روسیه «نیروهای خارجی» نامشخصی را به تلاش برای سوء استفاده از درگیری میان اسرائیل و حماس در غزه برای آغاز جنگ گسترده‌تری در خاورمیانه متهم کرد.
افشاگری روسیه درباره حامیان اسرائیل/ جنگ گسترده در خاورمیانه آغاز می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، سرگئی لاوروف در نشست عمومی «مجمع همکاری روسی-عربی» در مراکش تصریح کرد: بدیهی است که برخی از نیروهای خارجی به دنبال سوء استفاده از تشدید جدید درگیری میان اسرائیل و فلسطین برای پیشبرد منافع خود و به راه انداختن جنگی منطقه‌ای هستند.

وزیر امور خارجه روسیه، غرب را متهم کرد که «پشت ۲ دهه ناپایداری در خاورمیانه است که شاهد سرنگونی دولت‌ها، کشته شدن صدها هزار نفر و فرار افراد دیگر به خارج از کشور بود.»

وی افزود: «روسیه به تلاش‌های خود برای تضمین ثبات بلندمدت در رابطه فلسطین و اسرائیل، بر اساس اصول حقوقی شناخته شده بین‌المللی ادامه می‌دهد.»

این مقام روس تصریح کرد: در هماهنگی با شرکای‌ خودمان، در درجه اول شرکای عرب، به تلاش‌های خود در راستای تثبیت طولانی مدت اوضاع [خاورمیانه] و پیشبرد کار برای حل مناقشه به سطحی سیاسی و دیپلماتیک ادامه می‌دهیم.

لاوروف پیشتر نیز با تأکید بر اینکه مسکو نمی‌تواند روش‌ اسرائیل را که بیش از همه، غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد، قابل‌قبول بداند، گفته بود: «روسیه به دنبال برقراری آتش‌بس پایدار در محل درگیری میان نیروهای فلسطینی و اسرائیلی است».

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۳) میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر (اول دسامبر ۲۰۲۳) آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی