هلند به داد اوکراین رسید/ جنگنده های اف 16 علیه روسیه

کدخبر: ۶۱۷۴۱۷
اقتصادنیوز : دولت هلند اعلام کرد که ۱۸ فروند جنگنده اف-۱۶ را در راستای پشتیبانی از نظامیان اوکراینی در جنگ با روسیه تحویل ارتش کی‌یف می‌دهد و در حال تدارک دیدن این جنگنده‌ها است.
 هلند به داد اوکراین رسید/ جنگنده های اف 16 علیه روسیه

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مارک روته، نخست وزیر موقت هلند در پستی که در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد نوشت: «امروز من به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تصمیم دولت خودمان برای آماده سازی تعداد اولیه ۱۸ فروند جنگنده اف-۱۶ برای تحویل به اوکراین را اعلام کردم. تحویل این جنگنده‌های اف-۱۶ یکی از مهمترین قسمت‌های توافقات حاصل شده در قبال پشتیبانی نظامی از اوکراین است.»

خبر مرتبط
روسیه حمام خون به راه انداخت/ کشته و زخمی شدن 115 نظامی اوکراینی در یک روز

اقتصادنیوز : رسانه‌ها و مقامات روسیه اعلام کردند در پی حملات سنگین ارتش روسیه به پایگاه‌های نیروهای اوکراینی در جنوب دونتسک ده‌ها نظامی اوکراینی کشته و زخمی شدند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، روته بدون تعیین چارچوب زمانی برای این تصمیم گفت، تحویل این جنگنده‌ها هنوز در انتظار دریافت مجوز صادرات از سوی وزارت امور خارجه هلند و اجرای معیارهای مربوط به زیرساخت‌ها و پرسنل  در اوکراین است.

دولت هلند همچنین خاطرنشان کرد، به موجب این تصمیمش اختصاص بودجه و پرسنل به تدارک دیدن تحویل این جنگنده‌ها به اوکراین امکانپذیر می‌شود.

همچنین کایسا اونگرن، وزیر دفاع هلند نامه‌ای را با محتوای تشریح طرح اهدای این جنگنده‌های پیچیده به ارتش اوکراین به پارلمان کشورش ارسال کرد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم روز جمعه دولت هلند، یک گام رو به جلوی چشمگیر در زمینه ارسال این جنگنده‌ها به آسمان اوکراین بعد از آنکه دولت واشنگتن تابستان گذشته چراغ سبز خود را به اعطای اف-۱۶ به کی‌یف نشان داد، محسوب می‌شود.

اولونگرن گفت، این طرح دولت هلند «اجازه به اختصاص بودجه و پرسنل برای تدارک دیدن ارسال این جنگنده‌ها به اوکراین را می‌دهد.»

او در نامه خود ادعا کرد: «اوکراین با دریافت این اف-۱۶ها می‌تواند بهتر از خود در برابر حملات روسیه دفاع کند. این جنگنده‌ها شدیدا اهمیت دارند چون تهاجم روسیه نشانی از پایان ندارد. به همین دلیل ما بدون وقفه به حمایت خود از اوکراین ادامه می‌دهیم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در ماه اوت با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) گفت، در گفت‌وگو با مارک روته از دولت هلند به خاطر این تصمیم تشکر کرده‌است.

هلند در راستای طرح حمایت از اوکراین، ماه گذشته میلادی تعدادی از جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی خود را به یک مرکز جدید آموزش خلبانی اف-۱۶ که در خاک رومانی برای آموزش اوکراینی‌ها تاسیس شد ارسال کرد.

دانمارک، نروژ و بلژیک هم اعلام کرده‌اند قصد دارند در پی موافقت آمریکا در تابستان گذشته برای ارسال اف-۱۶ به اوکراین، بخشی از این جنگنده‌های خود را به اوکراین اختصاص دهند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی