بانک سوئیسی خبر داد:

افزایش ثروت روسیه با وجود جنگ اوکراین

کدخبر: ۶۱۷۴۵۷
اقتصادنیوز : تجزیه و تحلیل یک بانک سوئیسی نشان می‌دهد که روسیه در سال ۲۰۲۲ با وجود آغاز جنگ علیه اوکراین ثروتمندتر شده، در حالی که آمریکا و اروپا چندین تریلیون‌ دلار در آن سال ضرر کردند.
افزایش ثروت روسیه با وجود جنگ اوکراین

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بانک سوئیسی یو.بی.اس در گزارش سالانه خود تحت عنوان «گزارش ثروت جهانی» که در ۱۵ اوت منتشر کرد نوشت، روسیه ۶۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به مجموع ثروت خود اضافه کرده است.

از سوی دیگر طبق این گزارش، تعداد میلیونرهای روسی هم در سال ۲۰۲۲ از ۵۶۰۰۰ نفر به ۴۰۸۰۰۰ نفر افزایش یافته، در حالی که تعداد روس‌هایی با میزان ثروت بیش از ۵۰ میلیون دلار نیز حدودا ۴۵۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است.

در ادامه گزارش بانک یو.بی.اس آمده است، ایالات متحده آمریکا سال گذشته میلادی بیشتر از هر کشور دیگر سرمایه از دست داده که رقم آن ۵.۹ تریلیون دلار برآورد می‌شود، در حالی که طبق تخمین این بانک سوئیسی اروپا و آمریکای شمالی در کنار هم به میزان ۱۰.۹ تریلیون دلار فقیرتر شدند.

خبر مرتبط
خیز پوتین برای ماندن در کرملین/ ستادهای انتخاباتی فعال شدند

اقتصادنیوز: ستاد انتخاباتی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور کنونی روسیه برای شرکت در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور در اسفندماه ۱۴۰۲ در مسکو آغاز به کار کرد.

در این گزارش آمده است، تا پایان سال ۲۰۲۲ تعداد میلیونرهای آمریکایی یک میلیون کمتر شد، اما آمریکا همچنان دارای بیش از ۵۰ درصد از افراد در رده «ثروت خالص بسیار بالا» (بیش از ۵۰ میلیون دلار) در جهان است.

به نوشته پایگاه بیزنس اینسایدر، این افزایش ثروت روسیه با وجود حمله‌ فوریه ۲۰۲۲ به اوکراین که متعاقب آن موجی از تحریم‌های ضد روسی غربی‌ها علیه کرملین اعمال شد، رخ داده است.

بانک یو.بی.اس تصدیق کرد در حال حاضر تعیین جریان‌های کلی ثروت در روسیه آسان نیست اما روسیه در رده یکی از معدود کشورهایی که در سال ۲۰۲۲ ثروتمندتر شده قرار گرفته است.

طبق این گزارش، افزایش قیمت‌ نفت به همراه صادرات کالا از جمله فاکتورهای پشت افزایش ثروت روسیه و موتور اقتصادی کلیدی برای روسیه هستند.

همچنان طبق این گزارش بانک یو.بی.اس، کشورهای مکزیک، هند و برزیل هم در سال ۲۰۲۲ به ثروت خود به میزان چشمگیری افزوده‌اند در حالی که آمریکا،‌ ژاپن، چین، کانادا و استرالیا بیشترین میزان از دست دادن ثروت را داشتند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی