قرارداد نظامی یک میلیار دلاری بین آمریکا و عربستان

کدخبر: ۶۱۷۵۷۴
اقتصادنیوز: وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با اعلام موافقت با تصویب قرارداد نظامی یک میلیارد دلاری با عربستان سعودی، تاکید کرد: این قرارداد توانایی ریاض برای مقابله با تهدیدات فعلی و آینده را بهبود می‌بخشد.
قرارداد نظامی یک میلیار دلاری بین آمریکا و عربستان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: این قرارداد شامل آموزش حرفه‌ای خلبانان و همچنین پرسنل فنی نیروی هوایی عربستان سعودی است.

خبر مرتبط
بازندگان جنگ غزه/ عربستان و ترکیه بر لبه تیغ!

اقتصادنیوز: حمله اسرائیل به غزه نه تنها معادلات خاورمیانه را تغییر داد، بلکه موجب شد تا نگرش مردمان خاورمیانه به رویکرد دولت های این منطقه به اسرائیل و حتی میزان واکنش شان تغییری جدی پیدا کند، از همین رو شاهد آن هستیم که حتی بازیگرانی چون ترکیه یا روسیه و چین به واسطه رویکردی که از منظر مردمان خاورمیانه و شمال افریقا منفعلانه قلمداد می شود، بازنده هستند.

این قرارداد همچنین شامل فروش تجهیزات نظامی مورد استفاده در نیروی هوایی و نیز در دیگر بخش‌های ارتش عربستان سعودی می‌شود.

به نوشته تارنمای خبری بلومبرگ، این قرارداد اگرچه روابط میان واشنگتن و ریاض را تعمیق می‌بخشد اما همچنان به ممنوعیت فروش برخی سلاح‌های تهاجمی به عربستان سعودی پایبند است.

هنوز هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا آماده است تا محدودیت‌هایی را که در اوایل ورود به کاخ سفید در اعتراض به قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار واشنگتن پست و نگرانی از تلفات غیرنظامیان در یمن اعمال کرده بود، کاهش دهد اما نیویورک تایمز روز پنجشنبه گزارش داد که ایالات متحده در حال آماده شدن برای کاهش برخی از این محدودیت‌ها است.

این در حالی است که پس از حمله حماس در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) به رژیم صهیونیستی و حملات وحشیانه (رژیم) اسرائیل به نوار غزه، دولت بایدن بیش از پیش خواهان تعمیق روابط خود با عربستان سعودی شده است.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین روز شنبه ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳ عملیات غافلگیر کننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اشغالگر قدس آغاز کردند و این رژیم برای تلافی و جبران شکست خود و توقف عملیات گروه‌های مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بست و منطقه را بمباران کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی