حمله یمن به یک کشتی تجاری در دریای سرخ + جزئیات

کدخبر: ۶۱۸۳۴۳
اقتصادنیوز : یک منبع نظامی یمن جزئیات حمله به کشتی «ام‌اس سی یونایتد» توسط نیروی دریایی یمن در دریای سرخ بود را فاش کرد.
حمله یمن به یک کشتی تجاری در دریای سرخ + جزئیات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،   منبع نظامی  یک یمن که خواست نامش بیان نشود در گفت وگوی اختصاصی با پایگاه خبری «عربی ۲۱» گفت: بی اعتنایی خدمه کشتی به هشدارهای نیروی دریایی یمن دلیل هدف قرار گرفتن این کشتی تجاری در دریای سرخ بود.

وی توضیح داد که یک قایق تندروی نیروی دریایی یمن حامل افراد مسلح به یک کشتی تجاری در سواحل بندر الحدیده در دریای سرخ نزدیک شد و از طریق وسایل ارتباطی دریایی از خدمه کشتی خواست تا مسیر خود را تغییر دهد.

خبر مرتبط
ترکش یمن شهر بندری ایلات را گرفت

اقتصادنیوز : یک رسانه عبری در گزارشی اعلام کرد که وضعیت شهر بندری ایلات در جنوب سرزمین‌های اشغالی که حمل و نقل دریایی اسرائیل از طریق آن انجام می‌شود، در نتیجه جنگ غزه و محاصره دریایی اعمال شده بر اسرائیل توسط ارتش یمن، درحال فروپاشی است.

وی اظهار داشت که خدمه کشتی از پاسخگویی به تماس های نیروهای دریایی یمن خودداری کرد، بنابراین نیروهای دریایی یمن به سمت این کشتی تیراندازی و آن را وادار به انحراف مسیر خود به سمت سواحل شهر بندری الحدیده کردند.

این منبع اشاره کرد که به رغم تیراندازی نیروی دریایی یمن، این کشتی به اخطارها توجه نکرد و به حرکت خود ادامه داد تا اینکه نیروهای یمنی موشکی به سمت آن شلیک کردند و خسارات جزئی به کابین کشتی وارد شد.

گفته شده که این کشتی احتمالا حامل کالا برای رژیم صهیونیستی بوده و به همین دلیل به اخطارهای یمن ها توجهی نکرده است.

در همین حال، سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن نین در این باره گفت: نیروی دریایی یمن یک کشتی تجاری متعلق به شرکت «ام اس سی یونایتد» را در دریای سرخ با موشک هدف قرار داده است.

وی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) افزود: عملیات هدف‌ قراردادن این کشتی تجاری پس از سه بار تماس‌ نیروی دریایی یمن با خدمه آن و ارسال مکرر پیام‌های هشدار دهنده و بی توجهی خدمه کشتی به این تماس ها و هشدارها انجام شد.

در همین حال یک منبع نظامی یمن گفت که پس از حمله موشکی به این کشتی، نیروهای دریایی بین‌المللی در پاسخ به درخواست خدمه آن وارد عمل شده و برای ادامه حرکت، به این کشتی کمک کردند.

به نوشته عربی ۲۱، اوایل دیروز (سه‌شنبه) انفجاری در نزدیکی بندر الحدیده یمن در دریای سرخ در غرب یمن به وقوع پیوست و سازمان عملیات تجاری حمل و نقل دریایی انگلیس اعلام کرد که موشک‌هایی را در فاصله چهار مایلی، مکان هدف قرارگرفتن کشتی تجاری متعلق به شرکت «ام اس سی یونایتد» کشف کرده است.

نیروهای مسلح یمن چندین بار اعلام کرده اند که در همبستگی با فلسطینی‌های بی دفاع و مظلوم در نوار غزه و به نشانه اعتراض به بمباران و تجاوزگری مخرب رژیم صهیونیستی علیه ساکنان غزه، کشتی‌های رژیم اسرائیل یا متعلق به شرکت های صهیونیستی را هدف قرار می دهند و از کشورها خواسته‌اند از کار کردن شهروندان خود بر روی این کشتی‌ها جلوگیری کنند.

پیش از این چهار شرکت بزرگ حمل و نقل از جمله MSC که بزرگترین خط کشتیرانی کانتینری جهان است، اعلام کردند که به دنبال حملات یمن به کشتی‌ها، از عبور از کانال سوئز اجتناب خواهند کرد.

مسیر کشتیرانی کانال سوئز که به دریای سرخ منتهی می‌شود یک آبراه مهم برای تجارت جهانی است و از آن برای انتقال کالا و انرژی بین اروپا و آسیا و سایر مناطق جهان استفاده می‌شود.

این مسیر با اجتناب از دور زدن کل قاره آفریقا در زمان و هزینه‌ها صرفه جویی می‌کند.

نیروهای ارتش یمنی متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکرده باشد، حملات به کشتی‌های این رژیم را در دریای سرخ ادامه خواهد داد.​

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی