چین آب پاکی را روی دست آمریکا ریخت

کدخبر: ۶۲۱۲۵۸
اقتصادنیوز : وزارت خارجه چین تاکید کرد این کشور هرگز در مورد موضوع تایوان سازش یا عقب‌نشینی نمی‌کند و از واشنگتن می‌خواهد مسلح‌سازی تایوان را متوقف کند.
چین آب پاکی را روی دست آمریکا ریخت

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا، در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: «چین از آمریکا می‌خواهد استقرار نظامی و اقدامات تحریک‌آمیز خود در دریای چین جنوبی را کاهش دهد و از حمایت از اقدامات تحریک‌آمیز توسط کشورها دست بردارد؛ آمریکا باید ریشه‌های مسائل امنیتی دریایی و هوایی را کاملاً درک کند، نیروهای خط مقدم خود را به شدت مهار کند و از اغراق و هیاهو دست بردارد».

خبر مرتبط
پاکسازی بزرگ در ارتش چین/ چگونه «شی» خودی ها را قربانی کرد

اقتصاد نیوز: سال 2023، طوفانی بی سر و صدا بزرگترین ارتش جهان - ارتش آزادیبخش خلق چین (PLA) را زیر و رو کرد.پشت حصار ساختمان دولت و مجتمع های نظامی پایتخت چین، ژنرال های قدرتمند یکی پس از دیگری از دید عموم ناپدید شده اند. برخی از آنها حتی وزیر دفاع، بدون هیچ توضیحی از سمت های خود کنار رفتند. اخیرا نیز دو ژنرال که قبلاً فرماندهی نیروی موشکی استراتژیک چین را بر عهده داشتند، یکی از فرماندهان سابق نیروی هوایی و یک دریاسالار که رهبری نیروهای دریایی در دریای چین جنوبی را بر عهده داشت، اخراج شدند.

شبکه ترکیه‌ای تی‌آرتی در این باره گزارش داد که وزارت دفاع چین، روز چهارشنبه، اعلام کرد مقامات ارتش این کشور به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند که هرگز در زمینه مسئله تایوان مصالحه نخواهند کرد و از آن‌ها خواسته‌اند «فعالیت‌های تحریک‌آمیز» در دریای چین جنوبی را متوقف کنند.

در بیانیه وزارت دفاع چین درباره رایزنی مقامات ارتش چین با همتایان آمریکایی خود که دوشنبه و سه‌شنبه در واشنگتن برگزار شد، آمده است که چین «تاکید کرد هرگز درباره مسئله تایوان یا عقب‌نشینی نخواهد کرد» و از آمریکا خواست «عرضه تسلیحات» به این جزایر خودمختار را متوقف کند که این هفته قرار است انتخابات نیز در آن برگزار شود.این بیانیه می‌افزاید: آمریکا باید تماما دلایل اصلی مسائل ناوبری و امنیت هوایی را درک کرده با جدیت نظامیان خود در خط مقدم خود را کنترل کند و از تبلیغات مبالغه‌آمیز بپرهیزد.»

خبر مرتبط
رجزخوانی تجاری چین علیه تایوان

اقتصادنیوز : پکن تهدید کرد که در واکنش به اعمال محدودیت تایپه بر مبادلات تجاری با چین، اقدامات بازرگانی جدیدی علیه تایوان اتخاذ خواهد کرد.


چین همچنین موضع جدی خود و نگرانی‌های عمده‌اش را درباره مسائل پیرامون منافع اصلی‌ آن و مسائل پربحث بین‌المللی را در این رایزنی‌ها برای طرف آمریکایی تشریح کرد.

«جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا و «شی  جینپینگ» همتای چینی او در نوامبر توافق کردند مذاکرات نظامی میان دو کشور ازسر گرفته شود که بیش از یک سال است متوقف شده.

مذاکرات این هفته میان پکن و واشنگتن که در پنتاگون برگزار شد، طرف چینی «آمادگی خود برای توسعه روابط خوب و پایدار مبتنی بر برابری و احترام میان ارتش‌های دو کشور را ابراز کرد.»

در بیانیه وزارت دفاع چین آمده است که مقامات ارتش چین همچنین مطرح کردند: آمریکا باید به درستی به نگرانی‌های چین بپردازد و اقدامات بیشتری در راستای توسعه روابط میان ارتش‌های دو کشور انجام دهد.

تی‌آرتی در ادامه گزارش کرد که پنتاگون نیز در بیانیه جداگانه‌ای درباره این رایزنی اعلام کرد که طرف آمریکایی بر اهمیت حفظ ارتباط میان ارتش‌ها به منظور جلوگیری از تبدیل شدن رقابت به درگیری تاکید کرد.

«مایکل چِیس» معاون وزیر دفاع آمریکا که ریاست هیات آمریکایی را در این رایزنی‌ها بر عهده داشت، گفت که «آمریکا به پرواز، دریانوردی و عملیات ایمن و مسئولانه در هر جای مجاز طبق قوانین بین‌المللی ادامه می‌دهد.»

او با توجه به «آزار مکرر کشتی‌های فیلیپنی توسط ارتش چین که به طور قانونی در دریای چین جنوبی فعالیت می‌کنند» بر «اهمیت احترام به آزادی دریانوردی در آب‌های آزاد بین‌المللی» تاکید کرد.

معاون وزیر دفاع آمریکا همچنین بر «اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان» تاکید کرد.

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی