قالیباف: طوفان الاقصی حرکت خودجوش ملت فلسطین بود

کدخبر: ۶۲۱۲۶۹
​ اقتصادنیوز : رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اسرائیل دشمن ذاتی اسلام و امت اسلامی است، گفت که ملت فلسطین برای احقاق حقوق خود از حق دفاع و مقاومت در برابر اشغالگری و تجاوز برخوردار است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در پنجمین نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC)  که امروز چهارشنبه به میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شده است، گفت: آنچه امروز در نوار غزه رخ می‌دهد، مایه نگرانی و شرمساری عمیق بشریت و ظلمی مضاعف به ملتی است که بیش از هفت دهه تحت شرایط تجاوز و اشغال از هرگونه حقوق و کرام انسانی خویش محروم بوده است.

خبر مرتبط
هم میهن خطاب به قالیباف: نه مسئله دارو که هیچ مشکلی را نمی توانید حل کنید/ مسئولت متوجه مجلس و شخص شماست

اقتصادنیوز: هم میهن در سرمقاله خوذ به ارزیابی سخنان رئیس مجلس در نقد وضعیت دارویی کشور پرداخته است.

وی ادامه داد: هیچ وجدان بیداری نمی‌تواند در قبال جنایات شنیع گسترده و خونبار در حال وقوع توسط ماشین جنگی رژیم صهیونیستی اسرائیل در غزه و آثار و تبعات سهمگین آن بر صلح و امنیت منطقه و جهان بی‌اعتنا باشد.

اشغال ۷۵ ساله فلسطین اهانت به کل بشریت و جامعه بین المللی است

رئیس مجلس گفت: موضوع فلسطین و اشغال ۷۵ ساله این سرزمین اسلامی و آواره کردن ساکنان اصلی و سرکوب و تحقیر فلسطینیان ساکن در کرانه باختری و نوار غزه مساله ای مربوط به فلسطین و رژیم جعلی اسرائیل یا مساله ای بین مسلمانان و رژیم صهیونیستی نیست بلکه در نگاه ارزشی و وجدانی مساله اهانت به کل بشریت و جامعه بین المللی است؛ بیش از هفت دهه است که یک ملت بزرگ و ریشه دار در تاریخ سرزمین فلسطین به عنوان قربانی قطعی اجرای سیاست های استعماری شاهد اشغال سرزمین پدری خود بوده و از دستیابی به اساسی ترین حقوق حقه خویش به ویژه حق تعیین سرنوشت و دیگر حقوق بنیادین بشر محروم مانده است.

قالیباف یادآور شد: طی این دوره طولانی که فلسطین را به دیرینه ترین بحران دوره معاصر تبدیل کرده، رژیم اشغالگر صهیونیستی با بهره مندی کامل از حمایت همه جانبه و فراگیر ایالات متحده آمریکا و همدستان غربی آن نه تنها شنیع‌ترین جنایات شامل جنایت جنگی علیه بشریت، پاکسازی قومی، تبعیض نژادی و جنایت نسل کشی را علیه مردم مظلوم فلسطین مرتکب شده بلکه تحت حمایت منظومه سیاسی غرب و کانون بحران سازی در منطقه از هرگونه پاسخ گویی مسؤولیت پذیری و کیفر نیز مصون مانده است. چنین وضعیتی بدون تردید هر انسان اندیشمندی را به یاد دوره‌ای از تاریخ معاصر می‌اندازد که داعیان روشنگری و تمدن در غرب حق انسان بودن را فقط از آن ملت‌هایی خاص در حوزه های جغرافیایی خاص می‌دانستند و به همین دلیل هر گونه جنایت علیه سایر انسان‌ها در دیگر نقاط جهان از جمله استعمار، برده‌داری، تجاوز، تبعیض نژادی، نسل کشی و غیره را مباح برمی شمردند.

خبر مرتبط
اولتیماتوم دو ماهه قالیباف به وزارت بهداشت/مشکل دارو و درمان مردم را حل کنید

اقتصادنیوز: رئیس مجلس با تعیین ضرب‌الاجلی ۲ ماهه برای وزارت بهداشت گفت: باید طی این ۲ ماه شاهد اصلاح وضعیت دارو و آثار آن در جامعه باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه همان منظومه فکری و ارزشی در غرب با توسل به زور و در کمال بی عدالتی نطفه‌ی موجودیتی نامشروع به نام رژیم صهیونیستی را در منطقه ما به ثمر رساند که از بدو شکل گیری همان سیاست و خودبینانه و تبعیض آمیز را در مورد مردم بی پناه و تحت ظلم فلسطین و دیگر ملت های مسلمان منطقه ما جاری و ساری ساخته است. بر این اساس به باور ما در بررسی شرایط جاری در فلسطین و به منظور دستیابی به یک وحدت نظر برای سازمان دهی یک حرکت دسته جمعی منسجم برای پاسخ گویی جدی به جنایات صهیونیست ها در فلسطین به ویژه در غزه باید به مواردی توجه کافی داشته باشیم.

قالیباف افزود: تردید نداشته باشیم که همچنان هدف اصلی از تاسیس دولت صهیونیستی در منطقه ایجاد دولت موعود صهیونیستی از نیل تا فرات از طریق اجرای پروژه استعماری خاورمیانه بزرگ است که تغییر اساسی مرزهای ملی کنونی در غرب آسیا هم سو با منافع استکبار جهانی و کیان صهیونیسم از جمله اهداف نامبارک آن است. تجربه تاریخی قطعا موید اراده و برنامه قطعی رژیم جعلی اسرائیل در رد هر گونه اقدام برای تاسیس یک دولت فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی تغییر یافت. جمعیتی در سرزمین های اشغالی فلسطین به نفع صهیونیست‌ها از جمله از طریق کوچاندن فلسطینی‌های ساکن در اراضی اشغالی به دیگر مناطق در منطقه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این امر بارها از سوی مقامات رسمی و روحانیون افراطی صهیونیست بارها مورد تاکید قرار گرفته شده که هر فلسطینی خواه نوزاد خواه کودک، چه زن چه مرد، جوان یا کهنسال، دشمن قطعی رژیم جعلی اسرائیل و محکوم به نابودی و فنا است. این دیدگاه باید آبشخور و منشاء اصلی کلیه سیاست‌های شیطانی این رژیم شیطانی در قبال فلسطین و مسلمانان منطقه در نظر گرفته شود.

رژیم صهیونیستی دشمن ذاتی اسلام و امت اسلامی است

وی یادآور شد: تجارب تاریخی کشورهای مسلمان در شناسایی رژیم تجاوزگر اسراییل و تعامل با آن به ویژه طرح های عادی‌سازی مانند پیمان ابراهیم به خوبی بی فایده و خسارت بار بودن چنین اقداماتی برای هویت ملی و فرهنگی و حاکمیت سیاسی این کشورها را به اثبات رسانده‌ است. اصولا رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن ذاتی اسلام و امت اسلامی برقراری رابطه با همه کشورهای منطقه را به مثابه ابزاری صرف برای نفوذ و تضعیف قطعی آنان برای پیشبرد سیاست همیشگی و بنیادین غصب سرزمین‌های اسلامی و تغییر ماهیت و نقشه جهان اسلام در نظر می‌گیرد.

وی گفت: به باور ما دلیل اصلی موافقت این رژیم مکار با طرح هایی مانند پیمان ابراهیم نوعی یارگیری شیطنت آمیز علیه استقلال و حاکمیت سیاسی فلسطین و تضعیف جبهه حامیان حق تعیین سرنوشت فلسطینیان است. بر کسی پوشیده نیست که نتیجه اجرای چنین طرح هایی ایجاد فرقه در صفوف واحد حمایت از آرمان فلسطین در جمع کشورهای اسلامی بوده است. رژیم صهیونیستی برای حفظ بقای خود و نابودی مخالفان خویش از ارتکاب هیچ جنایتی فروگذار نمی‌کند.

رییس مجلس ادامه داد: تأسیس این رژیم با ترور نسل کشی و تجاوز بوده و ادامه حیات آن نیز منوط به تکرار ارتکاب همین گونه اعمال است. تهدیدات مکرر مقامات رژیم صهیونیستی در استفاده از سلاح های کشتار جمعی از جمله بمب هسته ای علیه فلسطینیان از جمله اظهارات اخیر وزیر کابینه نتانیاهو استفاده مکرر این رژیم از بمبهای فسفری، اقدام برای جابه جایی اجباری فلسطینیان از سرزمین مادری خود، ادامه سیاست غصب سرزمین های فلسطینی و شهرک سازی در آنها و تلاش برای نسل کشی فلسطینیان همگی نشان دهنده ماهیت ددمنشانه و غیرانسانی این رژیم علیه موجودیت فلسطین و کل کشورهای منطقه است. از چنین موجودیتی انتظار رفتار مسؤولانه توهمی بیش نخواهد بود.

رژیم جعلی صهیونستی بقای خود را بر استمرار سیاست تجاوز و منازعه در منطقه استوار ساخته است

وی ادامه داد: هیچ سیاست عملی نزد رژیم صهیونیستی برای پایان درگیری در درازمدت و توقف پایدار خشونت ها قابل رصد و پیش بینی نیست زیرا این رژیم جعلی اصولاً بقای خود را بر استمرار سیاست تجاوز و منازعه در منطقه استوار ساخته است. به همین دلیل ضمن حفظ تنش در کلیه مرزهای خود و در داخل سرزمین های اشغالی فلسطین هر گونه حرکت به سمت دستیابی به راه حلی پایدار را عملاً محال و ناممکن می‌سازد.

قالیباف بیان کرد: واقعیت تلخ دیگر دوران ما بی فایده بودن دل بستن به نقش آفرینی سازمان ملل متحد درحل مشکل تجاوز و اشغال گری در فلسطین است. بی عملی شورای امنیت و بی توجهی کامل سازمان ملل متحد به انجام اصلاحات اساسی اقتصادی و اجرای سیاست های توسعه ای جدی در کرانه باختری و نوار غزه و عدم حمایت مالی کشورهای غربی از فلسطین در مقابل حمایت تمام قد آنان از رژیم صهیونیستی از جمله دلایل ناکامی و ناامیدی مردم فلسطین شناسایی می شود.

وی اضافه کرد: وضعیت مطلوب برای رژیم صهیونیستی در باریکه غزه و کرانه غربی ادامه وضعیت بلاتکلیفی فعلی از حیث تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی و تداوم سیاست غیرقانونی شهرک سازی با هدف تضعیف هرچه بیشتر یکپارچگی سرزمینی و حاکمیت سیاسی فلسطینیان بر اندک سرزمین های باقیمانده تحت حاکمیت آنان و ممانعت از وحدت گروه های فلسطینی ادامه تحمیل شرایط تحریم بر مردم فلسطین و استمرار توسعه نیافتگی آنان با هدف نهایی تملک کامل این سرزمین‌ها است.

ملت فلسطین برای احقاق حقوق خود از حق دفاع و مقاومت در برابر اشغالگری و تجاوز برخوردار است

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باور قطعی ما این است که تحلیل واقعی شرایط در فلسطین و برنامه ریزی برای هرگونه اقدام برای رهایی بخشی مردم مظلوم فلسطین از چنگال کیان صهیونیسم حتما باید با در نظر گرفتن این واقعیات باشد؛ ملت فلسطین برای احقاق حقوق خود بی تردید از حق دفاع و مقاومت در برابر اشغالگری و تجاوز برخوردار است و این یک حق ذاتی است که ملت فلسطین برای اعمال آن باید با بهره مندی از استقلال و بلوغ کامل در مورد آن تصمیم گیری کند و در این زمینه نیز نباید از هیچ کس اجازه بگیرد.

عملیات طوفان الاقصی حرکت خودجوش ملت فلسطین برای دفاع از حقوق خود بود

وی ادامه داد: مقابله قاطعانه با سیاست های خشن و ضد انسانی رژیم جعلی اسرائیل باید ادامه یابد. باید توجه داشته باشیم که فرافکنی های مذبوحانه و مظلوم نمایانه و گمراه کننده رژیم غاصب صهیونیستی نباید در این عزم ما خلل ایجاد کند. در شرایط جاری هیچ یک از ما نباید این واقعیت مسلم را که عملیات طوفان الاقصی حرکت خودجوش و طبیعی ملت فلسطین برای دفاع از حقوق ذاتی و واکنشی طبیعی به ظلم و تعدی و تجاوز اشغالگران علیه مردم بی دفاع فلسطین بوده است را از نظر دور دارد.

قالیباف اضافه کرد: تجربه گران سنگ تاریخ به ما می آموزد که صلح تنها از مسیر تحقق عدالت و حمایت از حقوق قربانیان ظلم و جنایت می گذرد. آنچه این روزها در فلسطین شاهد آن هستیم نمونه ای آشکار از سیاست ریاکارانه و منحرف ایالات متحده آمریکا و همفکران غربی آن در حمایت از  تجاوزگری، خون ریزی، دفاع مطلق از ظالم و انکار قطعی واقعیت های تاریخی و تمدنی فلسطین است.

حامیان رژیم صهیونستی هر چه سریعتر این موجودیت شرور را از ادامه جنایات باز دارد

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک حامی همیشگی صادق آرمان فلسطین و کنشگری مسئول در قبال صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی ضمن تاکید بر موضع اصولی خود در حمایت از حق قانونی و مشروع دفاع و مقاومت در برابر اقدامات تجاوزکارانه ضد بشری و ضد اسلامی صهیونیست ها در فلسطین تاکید می کند که حامیان این رژیم باید هر چه سریع تر این موجودیت شرور را از ادامه جنایات های خود علیه غیرنظامیان بی پناه در غزه و دیگر مناطق فلسطین اشغالی باز دارند چرا که این تنها راه جلوگیری از گسترش بحران و درگیری در منطقه است که با وجود تلخی بسیار می تواند به بروز تحولاتی شگرف که لزوما به نفع تجاوزگر نخواهد بود بینجامد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که این نشست ضمن محکومیت قاطعانه جنایات رژیم صهیونیستی و تجدید حمایت جدی از آرمان فلسطین به اتخاذ موضعی واحد و برداشتن گام هایی عملی اثربخش و هماهنگ در فعال سازی همه ی اهرم های فشار علیه صهیونیست ها بینجامد که از جمله آن تحریم سیاسی و اقتصادی گسترده علیه این رژیم متجاوز، تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای رسیدگی به جنایات اخیر ارتکاب شده توسط صهیونیست‌ها در باریکه غزه و دیگر مناطق فلسطین اشغالی، تاسیس سازوکاری حقوقی به منظور مستندسازی جنایات صهیونیست ها در غزه جهت بهره برداری های بعدی در سطح محاکم بین المللی، وادار ساختن رژیم جعلی اسرائیل به توقف فوری حملات به نوار غزه و کشتار غیرنظامیان، ورود هر چه سریع تر کمک های بشردوستانه به باریکه غزه و در نهایت منصرف ساختن رژیم صهیونیستی از طرح ادعاهای مکرر، تهدید وجودی این رژیم علیه فلسطینیان به ویژه سیاست خطرناک کوچ اجباری مردم فلسطین ساکن در غزه است.

آمادگی کامل رهبری، دولت و ملت ایران برای حمایت از آرمان فلسطین را اعلام می کنم

قالیباف تاکید کرد: در این زمینه آمادگی کامل رهبری، دولت و ملت ایران برای هر گونه مشارکت، همفکری و هم افزایی در امر اقدام مشترک دسته جمعی و قاطعانه دولت های اسلامی علیه جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی در قبال مردم مظلوم فلسطین و نیز حمایت از آرمان فلسطین را اعلام می کنم. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی