انتقال انبار سوخت آمریکایی به تایوان چه پیامی دارد؟

کدخبر: ۶۲۱۵۹۵
اقتصادنیوز: واشنگتن خبر داد که مقادیر زیادی سوخت را از یک پایگاه نظامی در هاوایی به انبارهایی در سراسر آسیای جنوب شرقی منتقل کرده است.
انتقال انبار سوخت آمریکایی به تایوان چه پیامی دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یک سناتور فیلیپینی این نگرانی را مطرح کرد که واشنگتن در حال آماده سازی تجهیزات نظامی برای درگیری احتمالی با چین بر سر تایوان است.

تنش ها بین واشنگتن و پکن در سال های اخیر بر سر این جزیره خودگردان تشدید شده است. چین مدعی حاکمیت بر تایوان است در حالی که ایالات متحده، علیرغم به رسمیت شناختن رسمی سیاست «چین واحد» پکن، همچنان به حمایت از دولت تایوان ادامه می‌دهد و متعهد شده است که در صورت درگیری نظامی با پکن از جزیره محافظت کند.

خبر مرتبط
درخواست مهم چین از آمریکا درباره تایوان

اقتصادنیوز: هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه ایالات متحده باید به اصل چین واحد پایبند باشد، خاطرنشان کرد: واشنگتن روابط اساسی و هرگونه تماس رسمی با تایوان را متوقف کند.

روز پنجشنبه، سخنگوی سفارت ایالات متحده در مانیل، کانیشکا گانگوپادیای، تأیید کرد که ایالات متحده یک محموله سوخت را از یکی از پایگاه‌های دریایی خود در هاوایی به یک انبار تجاری در خلیج سوبیک - یک پایگاه نظامی سابق ایالات متحده، تحویل داده است.

خبر مرتبط
اثر جنگ تایوان بر اقتصاد جهان

اقتصادنیوز: خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد در صورتی که شاهد اقدام نظامی چین علیه تایوان باشیم، تولید ناخالص داخلی جهان ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

او افزود که این تحویل یکی از محموله‌های متعدد سوخت سالم و پاک بود، اما جزئیاتی در مورد اندازه واقعی محموله ارائه نکرد.

این سخنگو با این حال تاکید کرد که انتقال این محموله با همکاری کامل مقامات فیلیپین انجام شده است. با این حال، ایمی مارکوس، سناتور فیلیپین، که به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا فعالیت می‌کند، اصرار دارد که انتقال سوخت در «سکوت غیرقابل توضیح» توسط دولت‌های فیلیپین و ایالات متحده انجام شده است و انتقال محموله‌هایی را که به گفته او ۳۹ میلیون بشکه سوخت بود، محکوم کرد.

در گزارش خبرگزاری آرتی آمده است: این سناتور که خواهر رئیس جمهور این کشور، بونگبونگ مارکوس نیز هست، تاکید کرد که مردم فیلیپین حق دارند از چنین محموله‌هایی مطلع شوند و انجام حرکات مخفیانه تنها ترس از درگیری احتمالی آمریکا و چین را افزایش می دهد.

او همچنین خاطرنشان کرد که Subic سایتی تحت پوشش توافقنامه همکاری دفاعی پیشرفته بین فیلیپین و ایالات متحده نیست که به واشنگتن امکان دسترسی به پایگاه‌های نظامی این کشور را می‌دهد و این سوال را مطرح کرد که انتظار می‌رود میلیون‌ها گالن سوخت در کجا ذخیره شود.

حرکت سوخت ایالات متحده در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این هفته در تایوان انجام می‌شود. چندین نامزد قبلاً تمایل خود را برای حرکت به سمت استقلال تایوان ابراز کرده‌اند، در حالی که پکن هشدار داده است که «استقلال تایوان به معنای جنگ است.»

پکن بارها قصد خود را برای اتحاد مجدد مسالمت آمیز با جزیره ابراز کرده است. رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ در سخنرانی سال نو خود گفت که تایوان مطمئناً با سرزمین اصلی چین متحد خواهد شد. در عین حال، شی همچنین تاکید کرده است که اگر جزیره تصمیم به استقلال رسمی بگیرد، پکن مایل است به اقدام نظامی متوسل شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی