روسیه آمریکا را مقصر دانست/ کرملین: واشنگتن پیش‌قدم شود

کدخبر: ۶۲۴۲۷۰
اقتصادنیوز: وزیر خارجه روسیه، آمریکا را مقصر تیرگی روابط واشنگتن و مسکو دانست و تاکید کرد این خود آمریکاست که باید برای احیای این روابط پیش‌قدم شود.
روسیه آمریکا را مقصر دانست/ کرملین: واشنگتن پیش‌قدم شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه سردشدن کم‌سابقه روابط مسکو و واشنگتن تقصیر روسیه نیست، گفت مسئولیت احیای این روابط با ایالات متحده است.

با آغاز جنگ روسیه و اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، روابط میان مسکو و واشنگتن تیره‌وتار شد و روسیه تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا و دیگر کشورهای غربی علیه مسکو و حمایت تسلیحاتی آنان از اوکراین را محکوم کرد؛ حمایت‌هایی که به گفته کرملین تاثیری در نتیجه جنگ نداشته و تنها می‌تواند آن را طولانی‌تر کند.

خبر مرتبط
پیش‌بینی گاردین از وضعیت جنگ روسیه و اوکراین بدون حمایت آمریکا!

اقتصادنیوز: یک روزنامه انگلیسی پیش‌بینی کرد که اوکراین بدون کمک آمریکا خیلی زود در جنگ علیه روسیه موقعیت خود را از دست خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «راشا تودی»، یک مشکل اساسی دیگر در روابط دوجانبه واشنگتن و مسکو گسترش مرزهای ناتو به سوی روسیه است؛ اقدامی که مسکو آن را یک تهدید وجودی می‌داند. روسیه اعلام کرده است که تمایل اوکراین برای پیوستن به این اتحاد نظامی آمریکا و اروپا یکی از دلایل اصلی آغاز جنگ کنونی است.

لاوروف در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس در پاسخ به پرسشی درباره احیای روابط با آمریکا، تاکید کرد که روسیه برای احیای این روابط پیش‌قدم نخواهد شد، زیرا در ابتدای امر این مسکو نبوده که روابط را خراب کرده است.

وزیر خارجه روسیه گفت که روابط میان این دو قدرت جهانی توسط کسانی خراب شد که روسیه را به چشم یک تهدید دیده و حسن‌نیت‌هایی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در دو دوره نخست‌ ریاست‌جمهوری خود نشان داد را نادیده گرفتند. به گفته لاوروف، سیاستمداران غربی با خود گفتند که رهبر روسیه «خیلی خوب و مهربان» است و تصمیم گرفتند او را تحت کنترل خود بگیرند؛ اما این یک اشتباه بود.

لاوروف در ادامه گفت که نسل جدید سیاستمداران در واشنگتن هم گویی از «سیاست‌های غیرقابل‌قبولی» که آمریکا در اوایل دهه ۱۹۹۰ آن را شروع کرد، درسی نگرفته‌اند.

این اظهارات لاوروف در حالی مطرح شد که ولادیمیر پوتین در ماه میلادی گذشته از «سادگی» خود در اوایل رهبری‌اش بر روسیه اظهار پشیمانی کرد و گفت این تصور که لزومی برای تقابل روسیه و غرب پس از فروپاشی شوروی وجود ندارد، اشتباه بوده است. پوتین اظهار کرد که بعدها متوجه شده غرب قصد داشت روسیه را به چند چندین کشور کوچک تقسیم کند تا نفوذ جهانی خود را گسترش دهد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی