واکنش مسکو به حملات آمریکا در خاورمیانه

کدخبر: ۶۲۶۶۵۵
اقتصادنیوز : نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که واشنگتن با حملات غیرقانونی در عراق، سوریه و یمن شعله‌های درگیری در خاورمیانه را افزایش می‌دهد.
 واکنش مسکو به حملات آمریکا در خاورمیانه

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پس از آنکه آمریکا حملاتی را در سوریه و عراق در واکنش به حمله پهپادی به مقر نظامی آمریکا در اردن انجام داد، روسیه درخواست جلسه فوری در شورای امنیت سازمان ملل متحد را عنوان کرد.

طبق گزارش راشا تودی، «واسیلی نبنزیا» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز دوشنبه طی نشست شورای امنیت این سازمان در نیویورک گفت: این بمباران بار دیگر ماهیت تهاجمی سیاست ایالات متحده در خاورمیانه و بی‌احترامی کامل واشنگتن را نسبت به قوانین و هنجارهای بین‌المللی نشان داد.

خبر مرتبط
رمزگشایی ویلیام برنز از نقشه آمریکا برای شکست روسیه و چین/ چالش‌های جاسوسی به روایت یک جاسوس

اقتصادنیوز: داده‌های اطلاعاتی خوب به جو بایدن کمک کرده تا ائتلاف قدرتمندی از کشورها در حمایت از اوکراین را بسیج و حفظ کند. همچنین این فرصت را در اختیار اوکراین قرار داده تا با شجاعت و استقامت قابل توجهی از خود دفاع کند. رئیس جمهور همچنین به شکلی خلاقانه طبقه بندی های استراتژیک را حذف کرد. بایدن قبل از حمله، همراه با دولت بریتانیا، طرح‌های روسیه را برای عملیات «پرچم دروغین» افشا کردند؛ عملیاتی که هدفش مقصر دانستن اوکراینی‌ها و ایجاد بهانه‌ای برای اقدام نظامی روسیه بود. این افشاگری‌ها و افشاگری‌های متعاقب آن، روایات نادرست را رد کرده است.

او در ادامه استدلال کرد: آمریکا با حملاتی که تهدیدی مستقیم علیه صلح و ثبات تلقی می‌شود و نقش مرکزی سازمان ملل را تضعیف می‌کند، به نوعی بنزین روی آتش می‌ریزد. هم‌چنین باید گفت که پایگاه‌های آمریکایی در سوریه غیرقانونی هستند زیرا دمشق به حضور نظامیان آمریکا در آنجا مجوز نداده است.

این نماینده روسیه ادامه داد: آنها مدعی هستند که این عملیات‌ها هماهنگ است، اما فعالیت‌های آمریکا نشان دهنده نقض حاکمیت عراق است و اطلاعات واشنگتن در مورد هماهنگی با بغداد کذب است و قصد دارد واقعیت را تحریف کند.

وی توضیح داد: «حملات آمریکا در سوریه و عراق تلفات غیرنظامی زیادی را به همراه داشت و به تخریب بسیاری از زیرساخت‌ها منجر شد. همه اینها ماهیت خصمانه سیاست آمریکا در خاورمیانه و بی‌اعتنایی کامل ایالات متحده به قوانین بین‌المللی را بار دیگر تایید کرد.»

وی افزود: اهداف در درجه اول جلوگیری از مقابله نیروهای سوری با داعش و متحدانش و همچنین گسترش دامنه درگیری در خاورمیانه است.

نبنزیا با اشاره به اقدامات آمریکا افزود: اقدامات آنگلوساکسون‌ها تهدید مستقیمی علیه صلح و ثبات به حساب می‌آیند و نظم جهانی را که براساس قوانین بین‌المللی است، تضعیف می‌کند. آمریکا با این حملات مداوم در تلاش است تا از قصد بزرگترین کشورهای خاورمیانه را به یک درگیری گسترده بکشاند.

این دیپلمات روسی در پایان تاکید کرد: ما مشاهده می‌کنیم که این تلاش‌های آمریکا به نوعی قدرت‌نمایی و ژست و فیگوری است که او می‌خواهد چشم‌انداز سیاسی داخلی کشورش را تحت تاثیر قرار دهد و تا حدی تصویر شکست‌خورده رئیس‌جمهور کنونی ایالات متحده را هم در عرصه بین‌المللی و هم درخصوص انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ ترمیم کند. بزرگترین عملیات آمریکا در منطقه از سال ۲۰۰۳ به هیچ طریقی توجیه نمی‌شود.

حملات اخیر آمریکا در پاسخ به حملات گروه‌های مقاومت عراق علیه یک پایگاه نظامی آمریکا در اردن انجام شد که به کشته شدن سه تن از نظامیان آمریکا و مجروح شدن ده‌ها نفر دیگر منجر شد.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی