ادعای رویترز درباره پیشنهاد آتش بس حماس

کدخبر: ۶۲۷۰۰۵
اقتصادنیوز : خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی مدعی شد که حماس در پاسخ متقابل به طرح آتش بس قطر و مصر پیشنهاد کرده تا آتش بسی در سه مرحله و به مدت چهار و نیم ماه در غزه برقرار شود.
ادعای رویترز درباره پیشنهاد آتش بس حماس

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رویترز با استناد به پیش نویس پیشنهاد متقابل حماس به میانجیگران مصری و قطری، نوشت که این گروه فلسطینی در سه مرحله ۴۵ روزه باقیمانده اسیران اسرائیلی را که در جریان عملیات طوفان الاقصی به اسارت گرفته در ازای آزادی اسیران فلسطینی آزاد خواهد کرد. بازسازی غزه نیز آغاز خواهد شد؛ نیروهای اسرائیلی عقب نشینی خواهند کرد و اجساد جان باختگان طرفین مبادله خواهد شد.

خبر مرتبط
مصر پاسخ مهم حماس را دریافت کرد

اقتصادنیوز : یکی از مسئولان عالی رتبه مصر تاکید کرد که کشورش پاسخ مثبتی را از سوی حماس درباره پیشنهاد برقراری آرامش دریافت کرد که در نهایت به برقراری آتش‌بس منجر خواهد شد.

رویترز به نقل از پیشنهاد متقابل حماس نوشت که در مرحله نخست، تمامی اسیران زن، ذکور کمتر از ۱۹ سال، سالمندان و بیماران اسرائیلی در ازای آزادی زنان و کودکان فلسطینی از زندان های این رژیم آزاد می شوند.

سایر اسیران اسرائیلی در مرحله دوم آزاد خواهند شد و تحویل اجساد نیز در مرحله سوم رخ خواهد داد. حماس انتظار دارد که طرفین تا پایان مرحله سوم به توافقی برای پایان دادن جنگ دست یابند.

حماس در سند مورد ادعای رویترز ابراز تمایل کرده که یک هزار و ۵۰۰ اسیر فلسطینی که یک سوم آنها شامل محکومین به حبس ابد هستند از زندان های اسرائیل آزاد شوند.

بر اساس پیشنهاد حماس، در جریان این آتش بس، ارسال غذا و دیگر کمک ها به باریکه غزه افزایش خواهد یافت.

محمود المرداوی از رهبران جنبش حماس در مصاحبه با شبکه المیادین گفته بود: ما همچنان که پیشتر اعلام کردیم، در هر مذاکره ، پیشنهاد و طرحی به دنبال توقف کامل جنگ در غزه هستیم.
المردوای ادامه داد: همچنان که رژیم صهیونیستی به دنبال اسرای خود است ما نیز به دنبال آزادی اسرای خود از زندان های اسرائیل هستیم.
در همین راستا، یک مقام آگاه حماس به شبکه الاقصی گفت: حماس در یک جدول زمانی روشن و مشخص اصلاحاتی در ابتکار عمل پاریس درباره جنگ و آتش بس انجام داده است.
وی افزود: این اصلاحات مربوط به توقف جنگ، بازسازی، بازگشت آوارگان و تأمین سرپناه فوری برای ساکنان، خروج مجروحان و برچیده شدن محاصره غزه بوده است.
دفتر"بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیشتر اعلام کرده بود که پاسخ حماس درباره آتش بس و تبادل گروگان ها را دریافت کرده است.
دفتر نتانیاهو افزود: قطر پاسخ حماس به طرح پیشنهادی برای آتش ‌بس را برای موساد ارسال کرده و متخصصان و کارشناسان جزئیات آن را به طور عمیق بررسی خواهند کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی