گاردین: جوبایدن باید اسرائیل را مهار کند

کدخبر: ۶۲۷۸۹۹
​ اقتصادنیوز : روزنامه انگلیسی با اشاره به تداوم حمایت‌های تسلیحاتی آمریکا از اسرائیل در جنگ غزه، به دولت جو بایدن توصیه کرده تا از اهرم فشار خود بر تل‌آویو استفاده کند تا جنگ غزه به پایان برسد.
گاردین: جوبایدن باید اسرائیل را مهار کند

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی بر لزوم مهار رژیم صهیونیستی توسط آمریکا تاکید کرده و نوشته است: تمامی جنبش‌های مقاومت منطقه اعلام کرده‌اند که هرگاه اسرائیل حملات خود را علیه غزه متوقف کند، آن‌ها نیز به حملات خود به مواضع غرب پایان خواهند داد. در روزهای وقفه بشردوستانه کوتاه‌مدتی که برای تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی برگزار شد، حملات جنبش‌های مقاومت منطقه به نیروهای آمریکایی و کشتی‌ها در دریای سرخ تا حد چشمگیری متوقف شد.

خبر مرتبط
افشاگری روزنامه عبری درباره برنامه شوم اسرائیل برای اسرای فلسطینی

اقتصادنیوز: منابع رسانه‌ای از تصمیم کابینه اسرائیل مبنی بر محاکمه بدون ادله اسرای فلسطینی خبر دادند.

به گزارش گاردین، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و دستیارانش تاکید دارند که اولویت آن‌ها از آغاز عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر، پیشگیری از بدل‌شدن این مناقشه به یک درگیری بزرگ در منطقه است؛ اما «از سرراست‌ترین مسیر برای پیشگیری از تشدید تنش‌ها اجتناب کرده‌اند؛ یعنی توقف حمایت‌های نظامی آمریکا از اسرائیل و واداشتن آن به پذیرش آتش‌بس و پایان جنگ غزه. این تأثیرگذارترین راه برای کاهش تنش‌های این مناقشه در تمامی سطوح است.»

گاردین نوشته است: «ایران صراحتاً اعلام کرده که خواستار تشدید تنش‌ها نیست. بااین‌وجود، تداوم حملات و ضدحملات جنبش‌های مقاومت منطقه و آمریکا در روزهای اخیر احتمال خطای محاسباتی را افزایش داده است؛ خصوصاً اینکه بایدن راهی بسیار روشن برای توقف این چرخه شوم دارد: وادارکردن اسرائیل به توقف جنگ غزه.»

در این گزارش همچنین آمده است که حتی مقامات اطلاعاتی آمریکا نیز اذعان کرده‌اند جنبش‌های مقاومت منطقه از ایران دستور نمی‌گیرند و خط مشی مستقل خود را دنبال می‌کنند.

به گزارش گاردین، دولت بایدن اهرم فشار قدرتمندی برای کنترل رژیم صهیونیستی در اختیار دارد؛ چراکه بدون حمایت‌های تسلیحاتی آمریکا از اکتبر تا امروز، اسرائیل نمی‌توانست به بمباران غزه ادامه دهد. بااین‌حال، بایدن از استفاده از این اهرم فشار بر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر ژریم صهیونیستی خودداری می‌کند.

گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی حاکی از آن است که به دلیل کمبود مهمات در جهان که از جنگ اوکراین ناشی شده، رژیم صهیونیستی نمی‌تواند بدون حمایت‌های نظامی آمریکا به جنگ غزه ادامه دهد. بر اساس این گزارش‌ها، از آغاز عملیات طوفان الاقصی تا امروز آمریکا بیش از ۲۵ هزار تُن سلاح را از طریق ۴۰ کشتی و ۲۸۰ هواپیما به فلسطین اشغالی فرستاده است.

بایدن توانایی کشیدن افسار اسرائیل را دارد، اما تا امروز از آن استفاده نکرده است. او اخیراً ایران را به اتهام حمایت تسلیحاتی از جنبش‌های مقاومت منطقه، در کشته‌شدن سه نظامی آمریکایی در مرز اردن و سوریه مسئول دانست و گفت: «من آن‌ها (ایران) را از این نظر که عاملان حمله را مسلح کردند، مسئول می‌دانم!»

در گزارش گاردین با کنایه به این اظهارات بایدن آمده است: «این اعتراف رئیس‌جمهور آمریکا قابل‌توجه بود و یک پرسش اساسی را مطرح کرد: اینکه آیا درباره بیش از ۲۷ هزار مرگ در غزه که با حمایت‌های تسلیحاتی پایدار آمریکا به اسرائیل ممکن شده، بایدن همین حرف را می‌زند؟!»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید