عقب نشینی از شهر کلیدی «آودیوکا»/ فرمان عقبگرد به سربازان اوکراینی

کدخبر: ۶۲۸۹۲۶
اقتصادنیوز: ارتش اوکراین اعلام کرد: نیروهای خود را از آودیوکا خارج کرده است.
عقب نشینی از شهر کلیدی «آودیوکا»/ فرمان عقبگرد به سربازان اوکراینی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، این عقب نشینی پس از آن انجام شد که روسیه حملاتش را علیه آودیوکا در هفته‌های اخیر تشدید کرده و حملات هوایی به همراه حملات توپخانه‌ای و حضور نیروهای زمینی مجهز به خودروهای زرهی و سربازان بیشتر را روانه این منطقه کرده بود.

به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان، «اولکساندر تارناوسکی»، فرماندهی نیروهای جنوبی ارتش اوکراین در پستی تلگرامی با بیان اینکه چند تن از نیروهای این کشور در جریان عقب نشینی اسیر شده‌اند، گفت: این عقب نشینی تنها راه حل درست بود.

وی افزود:‌ در شرایطی که نیروهای روسی با استفاده از مزیت شلیک‌های بی‌امان و بمباران مداوم، نیروها و سربازان اوکراینی را از پای در می‌آورند، عقب نشینی تنها راه حل مناسب و درست است. سربازان روسی از نظر پرسنل، تجهیزات توپخانه‌ای و هوابرد برتری دارند.

خبر مرتبط
چرا جمهوری خواهان بایدن را عامل اصلی حمله روسیه به اوکراین می دانند؟

اقتصادنیوز: رویدادهای معاصر - به ویژه حمله روسیه به اوکراین و ظهور چین سلطه گر – چرایی بخشی از گفتمان غالب در سیاست خارجی ایالات متحده را تبیین می کند. برای مثال، در چند سال گذشته، از منظر سیاستمداران راست‌گرا عادی شده که ادعا کنند خروج ارتش ایالات متحده از افغانستان در اوت 2021 باعث شد تا ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، ماه‌ها بعد، در فوریه 2022، دستور حمله به اوکراین را صادر کند.از همین رو، در آستانه جنگ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا به فاکس نیوز گفت: «چگونه به اینجا رسیدیم زمانی که [پوتین و شی جین پینگ] افغانستان را تماشا کردند و ناتوان ترین عقب نشینی در تاریخ احتمالاً هر ارتشی را مشاهده کردند، ناگهان جاه‌طلب‌تر شدند.»

این فرماندهی همچنین گفت، نیروهای مسکو ۲۰ حمله هوایی و بیش از ۱۵۰ حمله توپخانه‌ای در منطقه در ۲۴ ساعت گذشته انجام داده‌اند. روس‌ها می‌خواهند این شهر را از نقشه زمین محو کنند.

این تصمیم برای عقب نشینی چند روز پس از آن انجام شد که «اولکساندر سیرسکی»، رئیس جدید ارتش اوکراین و رستم اومروف، وزیر دفاع از خطوط مقدم در آودیوکا بازدید کردند.

رئیس جدید ارتش اوکراین روز جمعه در پیامی تلگرامی دستور عقب نشینی را برای جلوگیری از محاصره و «اجتناب از تلفات، حفظ جان و سلامت نیروها» صادر کرد.

خبر مرتبط
امضای یک توافق‌نامه امنیتی بین اوکراین و آلمان

اقتصادنیوز: روسای جمهور آلمان و اوکراین در برلین توافقنامه ی امنیتی ۱۰ ساله امضا کردند.

وی در پیام خود نوشت: سربازان اوکراینی هر کاری که ممکن بود برای نابودی بهترین واحدهای نظامی روسیه انجام دادند و خسارات قابل توجهی از نظر نیروی انسانی و تجهیزات به دشمن در منطقه وارد کردند. اوکراین اقداماتی را برای تثبیت وضعیت و حفظ مواضع انجام می‌دهد.

آودیوکا که دروازه ورودی منطقه دونتسک است، ماه‌ها صحنه نبردهای بسیار شدیدی بوده و تقریبا به طور کامل ویران شده است.

این شهر کوچک در واقع از سال ۲۰۱۴ که جنگجویان مورد حمایت روسیه بخش‌های بزرگی از مناطق دونتسک و لوهانسک را گرفتند صحنه نبرد بوده است.‌

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید