عراق تکلیف آمریکا را روشن کرد

کدخبر: ۶۲۹۱۵۷
اقتصادنیوز: نخست‌وزیر عراق گفت: زمان پایان ماموریت ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا در عراق فرا رسیده است.
عراق تکلیف آمریکا را روشن کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رسمی عراق (واع) در این باره گزارش داد که «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق در حاشیه کنفرانش امنیتی مونیخ با هیئتی از کنگره آمریکا دیدار و رایزنی کرد.

السودانی در این دیدار تاکید کرد که نیروهای امنیتی عراق به مرحله پیشرفته‌ای از آمادگی و عملکرد رسیده‌اند.

وی همچنین بر ضرورت حرکت به مرحله روابط دوجانبه میان بغداد و کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی تاکید کرد.

السودانی همچنین در دیدار با اعضای کنگره آمریکا بر ضرورت پایان دادن به مأموریت‌های ائتلاف در عراق تاکید و خاطرنشان کرد: وضعیت عراق با توجه به اصلاحاتی که در زمینه‌های مختلف توسعه شاهد آن است، در حال بهبود است.

خبر مرتبط
پیام تهدیدآمیز از کاخ سفید به بغداد/ هشدار کاملا هریس به السودانی درباره عواقب حمله به نیروهای آمریکایی

اقتصادنیوز: هریس گفت: آمریکا اولویتی مهمتر از امنیت پرسنل خود ندارد و در صورت لزوم ایالات متحده در «دفاع از خود» عمل خواهد کرد.

کمیته عالی مشترک نظامی میان عراق و آمریکا طی برهه اخیر ۲ نشست را برای بررسی جدول زمانی خروج نظامیان ائتلاف و در راس آنها آمریکا از عراق برگزار کرده‌است. اولین نشست کمیته عالی مشترک نظامی میان عراق و آمریکا ۲۷ ژانویه (هفتم بهمن) در بغداد برگزار شده بود.

در پی حمله تروریستی آمریکا و شهادت حاج «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و همراهانشان در جاده فرودگاه بغداد، پارلمان عراق ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۸ با برگزاری نشستی درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج تمامی نیروهای خارجی رای داد.

خبر مرتبط
در ملاقات السودانی و سالیوان چه گذشت؟

​ اقتصادنیوز : نخست وزیر عراق با مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مورد تدوین جدول زمانی پایان ماموریت ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا در کشورش گفت‌وگو کرد.

با شروع اوت ۲۰۱۴ آمریکا یک گروه ائتلافی از متحدانش به بهانه مقابله نظامی با داعش در عراق تشکیل داد. کشورهای مختلف به صورت هوایی و کمک‌های نظامی و نیروهای زمینی در این ائتلاف مشارکت کردند.

هدف از تشکیل این ائتلاف «هماهنگی و همکاری در مورد تهدیداتی» اعلام شد که داعش به وجود می‌آورد، اما پس از شکست داعش در سال ۲۰۱۷ و اعلام رسمی آن نظامیان ائتلاف آمریکا از خاک عراق خارج نشدند و تا به امروز نیز در این کشور حضور دارند تا اهداف و زوایای پنهان تشکیل آن برای همگان برملا شود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید