فرمان احتیاط به شناورهای سبک در خلیج فارس و تنگه هرمز

کدخبر: ۶۳۰۲۴۷
اقتصادنیوز: رییس اداره هواشناسی جزیره قشم گفت: رفت و آمد شناورهای سبک، صیادی و قایق های تفریحی در ساعت های بعدازظهر در این مناطق با احتیاط انجام شود.
فرمان احتیاط به شناورهای سبک در خلیج فارس و تنگه هرمز

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رییس اداره هواشناسی جزیره قشم با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: طبق تحلیل نقشه ها و مُدل های هواشناسی ناپایداری دریایی در خلیج فارس و بخش هایی از تنگه هرمز در روز جاری تداوم خواهد داشت.

وی ادامه داد: طبق پیش بینی های انجام شده برای امروز، همچنان افزایش بادهای شمال غربی تا غربی در بخش هایی از تنگه هرمز و خلیج فارس(کیش و لاوان) پیش‌بینی می شود و دریا در این مناطق متلاطم است که این موضوع سبب اختلال در رفت و آمدهای دریایی خواهد شد.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم با بیان اینکه در سایر نقاط استان هرمزگان جوی آرام پیش بینی می شود و آسمان صاف خواهد بود، گفت: در جزایر استان مه صبحگاهی پدیده غالب خواهد بود.

خبر مرتبط
نشت نفت در خلیج فارس رفع شد

اقتصادنیوز: مدیر منطقه عملیاتی خارک گفت: عملیات رفع نشتی جزئی نفت از خط لوله ابوذر در خلیج‌فارس با تلاش کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران در منطقه عملیاتی خارک در کوتاه‌ترین زمان ممکن با موفقیت تکمیل شد.

وی گفت: از بعدازظهر شنبه پنجم اسفند ماه با ورود سامانه بارشی از غرب استان هرمزگان فعالیت سامانه بارشی در روزهای ابتدایی هفته آینده پیش بینی می شود.

کاملی اظهار کرد: در این مدت نوسانات یک تا ۲ درجه ای دما مورد انتظار است.

وی بیشینه دما و رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۱۴ درجه و ۹۰ درصد و شهر قشم را ۱۸ و ۸۵ درصد اعلام کرد.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

خبر مرتبط
خبر مهم درباره اتصال کریدور دریای خزر به خلیج فارس

اقتصادنیوز: ستاندار گیلان گفت: در روزهای آینده شاهد اتمام خط ریلی رشت - کاسپین خواهیم بود که با حضور رئیس جمهور افتتاح می شود و کریدور شمال - جنوب را تکمیل می‌کنیم و دریای خزر به دریای عمان و خلیج فارس متصل می‌شود.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر است.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تامین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزو آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزو آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید