آرزوی انتخاباتی مقام روس برای ایران/ معاون نخست وزیر روسیه به مخبر چه گفت؟

کدخبر: ۶۳۱۳۴۱
اقتصادنیوز: معاون نخست وزیر روسیه در دیدار محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران در روند برگزاری این دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز آرزوی موفقیت داریم و قطعاً انتخاب مردم خردمند ایران تایید کننده راه توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی است.
آرزوی انتخاباتی مقام روس برای ایران/ معاون نخست وزیر روسیه به مخبر چه گفت؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، محمد مخبر صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار با «الکساندر نواک » معاون نخست وزیر روسیه با اشاره به اینکه تعریف و اجرای پروژه های مشترک همکاری بین دو کشور برای مسئولین جمهوری اسلامی ایران و همچنین روسیه اهمیت اساسی دارد، افزود: اجرای برخی از این پروژه ها برای منطقه فرصتی استثنایی است که احداث کریدور شمال ـ‌ جنوب و توسعه بنادر جنوبی ایران نقشی مهم و راهبردی نه تنها برای دو کشور بلکه کل منطقه دارد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم ارتقای جدی مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین المللی دو کشور اتفاق افتاده، گفت: مواضع مشترک تهران و مسکو در برابر یکجانبه گرایی آمریکا در منطقه بسیار مناسب است و امیدواریم به نجات مردم مظلوم غزه منجر شود.

وی به اهمیت اجرا و احداث کریدور شمال ـ جنوب برای پیشرفت و توسعه کشورهای ایران ، روسیه و همچنین منطقه اشاره و تاکید کرد: مقامات ایرانی به صورت هفتگی پیگیر میزان اجرا و پیشرفت کریدور شمال ـ جنوب و خط ریلی رشت ـ آستارا هستند که این نشانگر اهمیت این پروژه بزرگ در ایران است و امیدواریم با همکاری طرف روسی اجرا و تکمیل کریدور شمال ـ جنوب سرعت بیشتری بگیرد.

الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه با تاکید بر اینکه گسترش همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری همفکر، دوست و همسایه روسیه اهمیت بسیار اساسی دارد تصریح کرد: با اراده و نظر مثبت رهبران دو کشور حجم روابط و مناسبات فیمابین به ویژه در دولت آیت الله رئیسی به شدت ارتقاء یافته است.

وی افزود: در این سفر و با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه بیش از ۲۰۰ نفر از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی روسیه عازم ایران شده اند تا علاوه بر پیگیری اجرای توافقات گذشته، مذاکرات برای اجرا و تعریف پروژه های جدید با طرف های ایرانی نهایی و عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: حجم روابط تجاری دو کشور طبق آمارهای رسمی بسیار افزایش یافته است و روابط چند جانبه منطقه ای نیز بسیار موفقیت آمیز بوده است.

معاون نخست وزیر روسیه امضای بیانیه وزرای خارجه دو کشور برای اقدام علیه اقدامات قهرآمیز و تحریم ها، موافقت نامه تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اوراسیا و قرارداد جامع همکاری های دو جانبه را گامی بسیار مهم در افزایش روابط دو جانبه دانست و اظهار داشت: تکمیل کریدور شمال ـ جنوب از مهمترین تواققات بین دو کشور است که روسای جمهور دو کشور به دقت مراحل پیشرفت و تکمیل این طرح بزرگ را پیگیری می کنند و طرف روسی با همکاری مسئولان ایرانی آمادگی دارد هرچه سریعتر اقدامات اولیه برای احداث خط ریلی رشت ـ آستارا در این کریدور را آغاز نماید.

وی تصریح کرد: با حل مسائل باقیمانده در توافق احداث کریدور شمال ـ جنوب بین دو کشور و کمک معاون اول رییس جمهور در تسریع حل برخی مشکلات، آمادگی داریم بیانیه مشترک برای احداث کریدور شمال ـ جنوب در این سفر نهایی و امضا شود.

نواک در ادامه همکاری های حوزه مالی و بانکی، انرژی هسته ای، توسعه میادین نفتی، استخراج نفت، صادرات گاز و روابط فعالین اقتصادی در بخش خصوصی دو کشور را از دیگر زمینه های مهم مناسبات فی مابین در دو سال گذشته برشمرد و تاکید کرد: روحیه بالای همکاری و علاقمندی برای سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی روسیه در ایران وجود دارد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی