رئیس‌جمهور عراق: روابط مستحکمی با ایران داریم / به خروج آمریکا از عراق مصمم هستیم

کدخبر: ۶۳۱۴۱۷
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور عراق با اشاره به اینکه بغداد در حال هماهنگی با واشنگتن برای خروج نیروهای ائتلاف آمریکایی از عراق است، گفت: «خروج این نیروها از کشور تصمیمی است که دولت با هماهنگی احزاب سیاسی و پارلمان گرفته است.»
رئیس‌جمهور عراق: روابط مستحکمی با ایران داریم / به خروج آمریکا از عراق مصمم هستیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، رئیس جمهور عراق در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری «الحدث» عربستان درباره مناسبات سیاسی جاری عراق با همسایگان خود گفت: عراق روابط مستحکمی با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه تجارت و دینی دارد.

عبداللطیف رشید با اشاره به اینکه بغداد در حال هماهنگی با واشنگتن برای خروج نیروهای ائتلاف آمریکایی از عراق است، گفت: «خروج این نیروها از کشور تصمیمی است که دولت با هماهنگی احزاب سیاسی و پارلمان گرفته است.»

رئیس‌جمهور عراق در بخش دیگری از اظهارات خود درباره مناسبات خارجی کشورش گفت «اکنون روابط ما با کشورهای همسایه و جامعه جهانی خوب است.»

خبر مرتبط
توافق مهم ایران و روسیه درباره تکمیل کریدور شمال-جنوب

اقتصادنیوز: در دیدار وزیر راه و شهرسازی با دستیار ویژه رییس‌جمهوری روسیه، بر اجرای خط ریلی رشت-آستارا تاکید شد.

وی که با شبکه خبری «الحدث» مصاحبه می‌کرد، افزود: «روابط مستحکمی با ایران داریم و بین کشور روابط تجاری و مذهبی وجود دارد.»

رئیس‌جمهور عراق با اشاره به اینکه بغداد در حال هماهنگی با واشنگتن برای خروج ائتلاف آمریکایی از عراق است، تصریح کرد: «حضور آمریکا و نیروهای ائتلاف با توافق دولت عراق صورت گرفت و خروج این نیروها از کشور تصمیمی است که دولت با هماهنگی احزاب سیاسی و پارلمان گرفته است».

وی خاطرنشان کرد: «حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق با داعش مرتبط است که تهدید آن نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است».

رئیس جمهور عراق درباره روابط کشورش با عربستان گفت: «روابط ما با عربستان خوب است و به همه سرمایه گذاران عرب نیاز داریم و سعودی‌ها به روابط خوب و قوی با عراق خوشبین هستند و خواستار ثبات و امنیت ما هستند».

عبداللطیف اضافه کرد: «تلاش می‌کنیم اوضاع منطقه را آرام کنیم و موفق شده ایم دیدگاه‌های عربستان و ایران را به هم نزدیک کنیم و سوریه را به اتحادیه عرب بازگردانیم، اختلافات در منطقه اساسی نیست و قابل حل است».

رئیس‌جمهور عراق افزود: «مناسبات ما با ترکیه از نظر سیاسی و تجاری خوب است و با نقض امنیت عراق از سوی هر طرفی از جمله ترکیه مخالفیم و مذاکرات ما با ترکیه برای حل مشکلات ادامه دارد.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید