سفر نماینده ویژه چین به مسکو / اوکراین در تمرکز گفتگوها خواهد بود

کدخبر: ۶۳۱۴۲۶
اقتصادنیوز: نماینده ویژه چین روز یکشنبه وارد روسیه خواهد شد و قرار است با معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کند.
سفر نماینده ویژه چین به مسکو / اوکراین در تمرکز گفتگوها خواهد بود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که لی هوی، نماینده ویژه چین در امور اوراسیا پایان هفته جاری به مسکو سفر کرد تا درباره اوکراین با مقامات روسی گفت و گو کند.

تاس گزارش داد، زاخارووا افزود: لی هوی قرار است با میخاییل گازولین، معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار کند.

در ماه مه ۲۰۲۳، لی هوی اولین سفر خود را به کشورهای اروپایی برای کمک به حل بحران اوکراین انجام داد.

زاخارووا افزد: "نماینده ویژه چین روز یکشنبه وارد روسیه خواهد شد. او قرار است با گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه دیدار کند. گفت و گو در مورد اوکراین در تمرکز گفتگوها خواهد بود."

خبر مرتبط
توافق مهم ایران و روسیه درباره تکمیل کریدور شمال-جنوب

اقتصادنیوز: در دیدار وزیر راه و شهرسازی با دستیار ویژه رییس‌جمهوری روسیه، بر اجرای خط ریلی رشت-آستارا تاکید شد.

لی هوی از ۱۵ تا ۲۶ می ۲۰۲۳، از کی یف، ورشو، پاریس، برلین، بروکسل و مسکو بازدید کرد تا در مورد مناقشه اوکراین گفتگو کند.

وی در این سفر با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین و دیپلمات های این کشورها از جمله سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار کرد.

لی هوی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ معاون وزیر امور خارجه چین بود و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ سفیر چین در روسیه بود.

به گزارش ایرنا, پیش از این چین در واکنش به اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در مورد اینکه نمی‌توان اعزام نیروهای غربی به میدان نبرد اوکراین را رد کرد، اعلان داشت که پکن از تمام طرفین می‌خواهد تا شرایط را برای کاهش تنش و دستیابی به یک آتش بس مهیا کنند.

مائو نینگ سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه در یک نشست خبری تاکید کرد: موضع پکن در قبال بحران اوکراین مشخص و بدون تغییر بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات امانوئل مکرون که پس از میزبانی از نشستی با حضور سران و مقام‌های بلندپایه ۲۰ کشور در پاریس مطرح شد، بیان کرد: ما از تمام طرفین می‌خواهیم تا در راستای ایجاد شرایط برای کاهش تنش‌ها، ترویج آتش بس و توقف خصومت‌ها اجماع سازی کنند.

خبر مرتبط
افشاگری روزنامه آمریکایی درباره دخالت نظامی ناتو در جنگ اوکراین

اقتصادنیوز: روزنامه آمریکایی گزارش داد که نظامیان ناتو همین حالا هم در جنگ اوکراین مداخله دارند.

مکرون در سخنانی که روز دوشنبه به وقت پاریس مطرح شد، اظهار کرد:در حال حاضر، اجماعی برای اعزام نیرو به میدان نبرد وجود ندارد. اما هیچ چیزی را نمی‌شود، رد کرد. ما هر کاری که لازم باشد، انجام می‌دهیم تا روسیه پیروز نشود.

مائو نینگ با تاکید بر مواضع کشورش در قبال جنگ اوکراین خاطر نشان کرد: چین به ایفای نقش سازنده در راه حل سیاسی بحران اوکراین ادامه می‌دهد.

درحالیکه آندری دودا رئیس جمهوری لهستان نیز گفته است که کشورهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره اعزام نیرو به اوکراین اختلاف دارند و برای چنین اقدامی تصمیم گیری نکرده‌اند، آمریکا، انگلیس و آلمان وجود چنین طرحی را رد کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید