رایزنی وزیران خارجه روسیه و ترکیه در آنتالیا / محور گفتگو چه بود؟

کدخبر: ۶۳۱۷۱۴
اقتصادنیوز: وزرای خارجه روسیه و ترکیه امروز جمعه در حاشیه نشست دیپلماسی آنتالیا دیدار و درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کردند.
رایزنی وزیران خارجه روسیه و ترکیه در آنتالیا / محور گفتگو چه بود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، وزارت امور خارجه روسیه امروز جمعه اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه این کشور و «هاکان فیدان» همتای ترکیه ای وی در حاشیه نشست دیپلماسی آنتالیا نشست مشترکی برگزار کردند که در آن وضعیت غرب آسیا، شمال آفریقا و منطقه دریای سیاه مورد بررسی قرار گرفت.

اسپوتنیک گزارش داد، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است که «در جریان گفتگو با هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه، جنبه‌های اصلی دستور کار بین‌المللی از جمله وضعیت غرب آسیا، شمال آفریقا و منطقه دریای سیاه مورد بررسی قرار گرفت.»

وزرای امور خارجه روسیه و ترکیه درباره موضوعات جاری مرتبط با گفتگوهای سیاسی روسیه و ترکیه و همکاری های تجاری و اقتصادی تبادل نظر کردند.

سومین مجمع دیپلماسی آنتالیا به ریاست رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه برگزار می‌شود و بنابر گزارش رسانه‌های ترکیه در نشست امسال بیش از ۲۰ رییس‌جمهور از بیش از ۱۰۰ کشور جهان، ۹۰ وزیر امور خارجه و ۸۰ نماینده سازمان های بین‌المللی شرکت می‌کنند.

موضوع اصلی نشست امسال «برجسته سازی دیپلماسی در زمان بحران» است و درباره مسائل و بحران‌های جهانی و همچنین بسیاری از موضوعات از جمله تغییرات اقلیمی، مهاجرت، اسلام‌ستیزی، جنگ‌های تجاری و هوش مصنوعی بحث و گفت‌وگو خواهد شد.

بر اساس اعلام منابع خبری، در نشست دیپلماسی آنتالیا در سال ۲۰۲۱ حدود ۲ هزار نفر شرکت کردند. پیش بینی می‌شود تعداد شرکت کنندگان در سال جاری نزدیک به ۴ هزار و ۵۰۰ نفر باشد . ۵۲ پانل در تاریخ ۱-۳ مارس امسال برگزار می‌شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید