دیدار هریس با مخالف اصلی بنیامین نتانیاهو

کدخبر: ۶۳۲۴۸۹
اقتصادنیوز : کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا در جریان گفت‌وگوهای خود در کاخ سفید با بنی گانتس، یکی از اعضای کابینه جنگ اسرائیل و مخالف اصلی بنیامین نتانیاهو نگرانی عمیق خود را درباره شرایط انسانی در نوار غزه ابراز کرد.
دیدار هریس با مخالف اصلی بنیامین نتانیاهو

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، کاخ سفید اعلام کرد که هریس از رژیم صهیونیستی خواسته‌است با همکاری آمریکا اقدامات بیشتری برای افزایش «جریان کمک رسانی به نوار غزه» اتخاذ کند.

کاخ سفید توضیح داد که هریس و گانتس در مورد وضعیت رفح و نیاز به یک «طرح بشردوستانه قابل اعتماد قبل از هرگونه عملیات نظامی» در آنجا گفت‌وگو کردند.

خبر مرتبط
اسرائیل یک مرکز درمانی در «العدیسه» لبنان را بمباران کرد

اقتصادنیوز: حمله ارتش اسرائیل به یک مرکز درمانی در جنوب لبنان شهادت ۳ تن از نیروهای امدادی این کشور را در پی داشت.

این گفت‌وگوها یک روز پس از آن انجام می‌شود که هریس خواستار آتش‌بس فوری شد و از دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی خواست تا اقداماتی را برای افزایش انتقال کمک به نوار غزه که به گفته سازمان ملل در معرض خطر قحطی است، انجام دهد. به این ترتیب هریس شدیدترین انتقاد را از این رژیم از آغاز جنگ تاکنون به عمل آورد.

دیدار با گانتس، رهبر مخالفان که به عنوان یک «میانه‌رو» و فرمانده سابق نظامی توصیف می‌شود، ناامیدی فزاینده کاخ سفید را از نحوه مدیریت جنگ توسط دولت راست‌گرای نتانیاهو که ده‌ها هزار شهید برجای گذاشته و به یک فاجعه انسانی بی‌سابقه در غزه منجر شده‌است، نشان داد.

به محض ورود به کاخ سفید، گانتس - که پس از حملات هفت اکتبر به عنوان وزیر بدون پست به دولت جنگ پیوست - گفت: «با دوستان، ما باید همیشه صریح صحبت کنیم و این کاری است که انجام خواهیم داد.»

هریس روز یکشنبه از حماس و اشغالگران خواست تا بر سر «آتش‌بس فوری» به توافق برسند و از تل‌آویو به دلیل اجازه ندادن به ورود کمک‌های بشردوستانه کافی به غزه انتقاد کرد.

وی گفت: «دولت اسرائیل باید برای افزایش قابل توجه جریان کمک‌ها تلاش بیشتری کند. هیچ بهانه‌ای وجود ندارد و اسرائیل باید گذرگاه‌های جدیدی را باز کند و محدودیت‌های غیرضروری برای ارسال کمک‌ها را حذف کند.»

هریس پس از اینکه در شدت انتقادات خود از رژیم صهیونیستی از بایدن فراتر رفت، اختلاف نظر بین او و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را تکذیب کرد. او قبل از دیدار با گانتس به خبرنگاران اطمینان داد که از ابتدا با رئیس جمهور «هماهنگ و همراستا» بود.

این در حالی است که همزمان با نشست هریس-گانتس تظاهرکنندگان خارج از کاخ سفید خواستار آتش‌بس در غزه شدند.

به گفته مقامات آمریکایی، گانتس همچنین با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه دیدار خواهد کرد.

جان کربی، مشاور ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید گفت که بنی گانتس با جیک سالیوان درباره کمک‌های نظامی، عملیات در رفح و قرارداد تبادل اسیران گفت‌وگو خواهد کرد.

وی با بیان اینکه توافق مبادله‌ای که در حال مذاکره است بهترین است و به نفع همه از جمله حماس است، تاکید کرد: «نیاز فوری به ورود کامیون‌های حامل کمک به غزه وجود دارد و این مسؤولیت اسرائیل است که در این زمینه اقدامات بیشتری انجام دهد.»

وی افزود: «حوادثی وجود داشت که در آن اسرائیل نتوانست یا نخواست به ورود کامیون‌های حامل کمک به غزه ادامه دهد.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید