این کشور اروپایی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا شد

کدخبر: ۶۳۲۵۹۴
اقتصادنیوز : یک رسانه ارمنستانی خبر داد که نخست‌وزیر این کشور خواستار پیوستن ایروان به اتحادیه اروپا شد و تاکید کرد که این اقدام، منافع امنیت ملی ارمنستان را تضمین می‌کند.
این کشور اروپایی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا شد

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در جلسه‌ای غیر علنی با اعضای مجمع ملی این کشور که طی روزهای گذشته برگزار شده است، گفت ارمنستان باید به اتحادیه اروپا بپیوندد و درخواست برای انجام این کار می‌بایست تا پاییز سال جاری (میلادی) ارائه شود.

خبر مرتبط
تصمیم مهم نظامی ارمنستان/ پاشینیان سازمان پیمان امنیت جمعی را تحریم کرد

اقتصادنیوز: نخست وزیر ارمنستان گفت ایروان در نشست‌های ائتلاف نظامی شرکت نخواهد کرد.

به ادعای روزنامه هراپاک، این جلسه در حالی روز جمعه برگزار شد که چند روز پیش از آن پاشینیان به پارلمان رفته و اعضا را در جریان نتایج دیدارهای اخیر خود در پاریس و مونیخ قرار داده بود اما کمی بعد اعلام کرد که لازم است یک دیدار دیگر انجام شود.

در جلسه غیرعلنی روز جمعه، نه تنها نمایندگان فراکسیون حزب کمونیست، بلکه وزرا، دبیر شورای امنیت و اعضای هیأت رئیسه حزب حضور داشتند. در دستور کار آن نیز مسائل مربوط به آغاز روند کاندید شدن ارمنستان برای عضویت در اتحادیه اروپا قرار داشت.

پاشینیان در این نشست تصریح کرد که غرب خواستار گام‌های عملی ایروان برای جدایی از روسیه و حذف آن از منطقه است و در شرایط کنونی ارمنستان چاره‌ای جز تحقق خواسته‌های غرب ندارد، زیرا روسیه به ما پشت کرده است.

روابط ایروان با مسکو در پی تنش‌ها بر سر قره‌باغ شدت گرفته است. ارمنستان که عضو «پیمان امنیت جمعی» به رهبری روسیه است، بارها مسکو را به عدم حمایت از این کشور در تنش‌ها با جمهوری آذربایجان متهم کرده است. ایروان اخیرا عضویت در این ائتلاف را تعلیق کرده است.

رئیس مجمع ملی ارمنستان روز پنج‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی موضوع را اعلام و تاکید کرد که ارمنستان آمادگی دارد تا نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شود و در مسیری حرکت کند که به گفته او، حداکثر امنیت را برای کشور تضمین می‌کند.

مقامات ارمنستان پیش از این هیچ‌گاه به‌طور علنی درباره عضویت در اتحادیه اروپا صحبت نکرده بودند. پاشینیان تنها در پایان سال گذشته (میلادی) اعلام کرد که ارمنستان آماده است تا آنجا که اتحادیه اروپا مایل است به این اتحادیه نزدیک شود. «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان هم پیشتر چنین موضعی را اعلا کرده و گفته بود «ما متعهد هستیم تا جایی که اتحادیه اروپا ممکن می‌داند، به اتحادیه اروپا نزدیک شویم.»

پاشینیان در دیدار با اعضای پارلمان موضع خود را در این زمینه مطرح و خاطر نشان کرد که «منافع امنیتی کشور مستلزم تبدیل شدن به نامزد عضویت در اتحادیه اروپاست، اگر نه نظامی، حداقل از نظر اقتصادی به ارمنستان اجازه می‌دهد تا قوی‌تر شود».

پاشینیان همچنین شرایط ارسال درخواست را ارائه کرد و گفت ارمنستان باید حداکثر تا پاییز درخواست دهد. اعضای تیم او نسبت به این موضوع نگران هستند که پاشینیان قرار است در آن زمان همه پرسی قانون اساسی برگزار کند و از مردم برای تغییر سیاست خارجی کشور رای اعتماد بگیرد. به همین دلیل، اغلب اعضای تیم او مخالف عجله کردن در این مساله بودند.

در همین حال، «گورگن آرسنیان» یکی از اعضای فراکسیون حزب کمونیست، ارائه درخواست برای عضویت در اتحادیه اروپا را خطرناک و پر ریسک توصیف کرد.

برخی دیگر از اعضای حزب کمونیست می‌گویند نباید عجله کنند و می‌بایست تمام جوانب و پیامدهای احتمالی آن را بسنجند.

آن‌ها همچنین ابراز نگرانی کردند که با نزدیک‌شدن هر چه بیشتر ایروان به غرب «روسیه ممکن است تغییر قدرت را در ارمنستان اجرا کند».

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید