پیروزی بایدن در انتخابات مقدماتی دو ایالت آمریکا

کدخبر: ۶۳۲۷۵۸
رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت آیووا و ویرجینیا پیروز شد.
پیروزی بایدن در انتخابات مقدماتی دو ایالت آمریکا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در برخی ایالت‌ها به پیروزی دست یافت. بایدن در در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت آیووا دارای بیشترین رای شد. بایدن همچنین در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ویرجینیا نیز پیروز شده است.

از سوی دیگر، در ایالت ویرجینیا، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه به پیروزی دست یافته است.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا در ماه نوامبر برگزار می‌شود؛ در آستانه این انتخابات، «سه‌شنبه بزرگ» به یکی از روزهای تعیین‌کننده در این کشور بدل شده است. این همان روزی است که اکثر ایالت‌های آمریکا انتخابات مقدماتی برگزار می‌کنند. نامزدها در انتخابات مقدماتی در ایالت‌های آلاباما، آلاسکا، آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، مِین، ماساچوست، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهاما، تنسی، تگزاس، یوتا، ورمونت، ویرجینیا و همچنین ساموآی آمریکایی که یکی از مناطق خودگردان آمریکا محسوب می‌شود، با یکدیگر رقابت می‌کنند.

انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه در تمام این ۱۵ ایالت برگزار خواهد شد و دموکرات‌ها نیز در تمام این ایالت‌ها به جز آلاسکا شرکت خواهند کرد. در سه‌شنبه بزرگ، در مجموع نامزدهای حزب جمهوری‌خواه برای دست کم ۸۶۵ و نامزدهای دموکرات برای حداقل یک هزار و ۴۲۰ نماینده رقابت می‌کنند.

ستاد انتخاباتی ترامپ پیش‌بینی کرده است که در این روز دست کم ۷۷۳ نماینده را به اصطلاح در جیب خواهد داشت. او در حال حاضر رای ۲۴۷ نماینده را از آن خود کرده است. نامزد حزب جمهوری‌خواه برای حضور در انتخابات ماه نوامبر به دست کم یک هزار و ۲۱۵ نماینده نیاز دارد و این عدد جادویی برای حزب دموکرات، یک هزار و ۹۶۸ نماینده است.

رییس جمهور دموکرات آمریکا تقریباً کسب نامزدی این حزب را در انتخابات ماه نوامبر برای خود قطعی می‌داند. البته ستاد انتخاباتی بایدن در انتخابات مقدماتی میشیگان در ۲۷ فوریه، زخم کاری خورد. در این انتخابات ۱۳ درصد رای‌دهندگان به نشانه اعتراض به سیاست‌های بایدن در قبال رژیم صهیونیستی و طرفداری از این رژیم در جنگ غزه، گزینه «غیرمتعهد» را انتخاب کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید