درخواست اتحادیه اروپا از ایران در جلسه شورای حکام

کدخبر: ۶۳۲۹۵۱
اقتصادنیوز: نماینده اتحادیه اروپا در جلسه شورای حکام از ایران خواست تا به همکاری کامل و به موقع با آژانس بپردازد و بر تعهد این اتحادیه در حل‌وفصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران تاکید کرد.
درخواست اتحادیه اروپا از ایران در جلسه شورای حکام

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نماینده اتحادیه اروپا روز چهارشنبه و در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بر تعهد این اتحادیه در حل‌وفصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران تاکید کرد.

نماینده اتحادیه اروپا نسبت به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص تسریع برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و مدعی شد که اقدامات ایران هیچ توجیه معتبر غیرنظامی ندارد.

او مدعی شد که اقدامات ایران در توقف اجرای پروتکل الحاقی بر روی اقدامات نظارتی و راستی آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاثیر گذاشته است.

سخنگوی اتحادیه اروپا در جلسه شورای حکام از ایران خواست تا فورا از اقدامات خود بازگشته و تعهدات سیاسی خود در رابطه با عدم اشاعه هسته‌ای را از سربگیرد.

نماینده اتحادیه اروپا در انتها خواستار همکاری کامل و به موقع ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

ساعاتی پیش نیز نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی خواستار رقیق‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد ایران شد و اقدامات هسته‌ای اخیر ایران را محکوم کرد.

خبر مرتبط
جدیدترین اظهارات گروسی درباره برنامه هسته ای ایران

اقتصادنیوز: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد که کشورهای مختلف باید مراقب باشد تا مطمئن شوند که بن‌بست با ایران بر سر برنامه هسته‌ای، شبیه کره شمالی نمی‌شود.

در بیانیه آمریکا که در جلسه شورای حکام قرائت شد، آمده است: «ایران باید تمام ذخیره ۶۰ درصدی و نه بخشی از آن را کاهش دهد و تولید اورانیوم تا ۶۰ درصدی خود کاملا متوقف کند».

نماینده آمریکا در ادامه گفت: «امروز هیچ کشوری غنی‌سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد برای هدفی که ایران ادعا می‌کند، انجام نمی‌دهد و اقدامات ایران برخلاف رفتار تمام کشورهای ان‌پی‌تی است».

آمریکا همچنین از اقدام ایران در لغو مجوز بازرسان آژانس انتقاد کرد.

پیشتر «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی در این‌باره گفته بود: «ما عملکرد بازرسان را زیرنظر داریم و حق داریم آن‌ها را قبول یا رد کنیم. تصمیم نپذیرفتن برخی از آن‌ها به معنای همکاری نکردن ایران نیست. ما با آژانس همکاری می‌کنیم و این همکاری روزانه ادامه دارد، اما برخی از بازرسان به علت عملکردشان رد شدند، این عادی و متداول است».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۲۹ فروردین

      اقتصادنیوز: در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

    کارگزاری مفید