هند اخراج آوارگان میانماری را آغاز کرد

کدخبر: ۶۳۳۲۶۸
اقتصادنیوز: یک مقام ارشد دولتی هند روز جمعه اعلام کرد که کشورش از امروز اخراج آوارگان میانماری را که به دلیل افزایش اخیر درگیری های داخلی به ایالت مرزی هند پناه برده بودند،آغاز کرد.
هند اخراج آوارگان میانماری را آغاز کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، بیرن سینک ، وزیر ارشد ایالت مانیپور که هم مرز با میانمار است، در شبکه مجازی ایکس بدون اشاره به شمار افرادی که از هند اخراج شده اند، نوشت: اولین گروه از اتباع میانماری که به طور غیرقانونی وارد هند شدند، امروز اخراج شدند.

سینگ گفت: «اگرچه هند کنوانسیون پناهندگان ۱۹۵۱ را امضا نکرده است، اما با رویکردی سیستماتیک به کسانی که از بحران میانمار به دلایل بشردوستانه فرار کرده اند، پناه داده و به آنها کمک کرده است.»

بر اساس این گزارش، هزاران غیرنظامی به دلیل بروز درگیری در میانمار از بیم جان خود به ایالت دورافتاده مانیپور در شمال شرقی هند گریخته اند.

سینگ همچنین همراه با مطلب خود در شبکه اجتماعی ایکس، ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌دهد که اتباع میانمار، عمدتاً زنان و کودکان، به بیرون از این کشور فرستاده می‌شوند.

این اخراج یک ماه پس از آن صورت می گیرد که دولت هند خواستار پایان فوری توافقنامه تردد آزاد مرزی با میانمار شد که به ساکنان مناطق مرزی اجازه می داد تا در فاصله کوتاهی بدون ویزا وارد خاک کشور همسایه خود شوند.

در تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال جاری، وزیر کشور هند «تعلیق فوری» توافقنامه تردد آزاد در مرز این کشور با میانمار را خواستار شد که از زمان افزایش تنش میان حکومت نظامی و مخالفانش در سال گذشته، هزاران نفر از آنجا گریخته اند.

به گزارش پایگاه خبری «سی ان ای» هند، آمیت شاه گفت که وزارت خارجه این کشور در حال تلاش برای لغو این توافقنامه است.

برپایه این گزارش، افرادی که در مناطق مرزی میان دو کشور زندگی می کنند اجازه داشتند تا بدون ویزا از میانمار وارد خاک کشور همسایه خود، یعنی هند، شوند.

به باور آمیت شاه، «تامین امنیت داخلی هند و حفظ ساختار جمعیتی» مناطق هم مرز میانمار از اهمیت فراوانی برخوردار است.

بر اساس این گزارش ساکنان مناطق مرزی دو کشور از پیوندهای فرهنگی و دینی نزدیکی برخوردارند. این شامل ایالت ناآرام مانیپور هند نیز می شود، جایی که بیش از ۲۰۰ نفر از زمان آغاز درگیری ها در ماه مه گذشته بین اکثریت هندوی میتی و جامعه عمدتا مسیحی کوکی کشته شده اند.

بسیاری از کسانی که از میانمار به هند گریخته اند، با کوکی ها پیوندهای قومی بسیار نزدیکی دارند.

شاه ماه گذشته گفت که هند قصد دارد حصاری به طول یک هزار و ۶۴۳ کیلومتر در امتداد مرز با میانمار ایجاد کند که این حصار، جنگل های دورافتاده تا قله های پر برف هیمالیا را در بر می گیرد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی دولت هند، این کشور از سال ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۲ هزار کیلومتر از مرزهای خود با پاکستان و حداقل ۳ هزار و ۱۰۰ کیلومتر با بنگلادش را حصارکشی کرده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید