اردوغان از قدرت کنار می‌رود؟/ شوک بزرگ به مردم ترکیه

کدخبر: ۶۳۳۳۳۷
اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور ترکیه برای اولین بار از آخرین انتخاباتی که در آن حضور دارد صحبت کرد و به انتخابات پیش رو اشاره کرد.
اردوغان از قدرت کنار می‌رود؟/ شوک بزرگ به مردم ترکیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که از سال ۲۰۰۳ به عنوان نخست وزیر و سپس رئیس جمهور در قدرت بوده‌است، گفت: «من بدون توقف به کار خود ادامه می‌دهم. ما یک نفس می‌دویم زیرا برای من این پایان کار است. با اختیاراتی که قانون به من داده‌است، این انتخابات آخرین انتخابات من است.»

او ۲۲ روز قبل از انتخابات، در جمع جمعیتی از بنیاد جوانان ترکیه گفت: «اما نتیجه برای برادرانم که پس از من خواهند آمد، یک برکت خواهد بود. انتقال اعتماد صورت خواهد گرفت.»

مساله اصلی انتخاباتی برای حزب حاکم عدالت و توسعه، احیای استانبول، شهر اصلی و پایتخت اقتصادی کشور است که در سال ۲۰۱۹ به مخالفان رسید و خود اردوغان شهردار آن در دهه ۱۹۹۰ بود.

خبر مرتبط
ترکیه به جنگ میان اوکراین و روسیه ورود کرد/ اعلام آمادگی اردوغان برای میانجیگری

اقتصادنیوز: رئیس‌جمهور ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی از آمادگی این کشور برای میزبانی مذاکرات صلح میان مسکو و کی‌یف خبر داد.

مراکز نظرسنجی در ترکیه می‌گویند که اختلاف بین احزاب اپوزیسیون امیدهای رئیس جمهور اردوغان را برای اینکه حزب عدالت و توسعه بتواند کرسی استانبول را در انتخابات آتی شهرداری دوباره به دست آورد، تقویت می‌کند. این پس از آن است که سال گذشته اردوغان مطابق با قانون اساسی برای سومین و آخرین دوره، ریاست جمهوری به دست آورد.

خبر مرتبط
حمایت ترکیه از جنبش حماس/ اردوغان: حماس یک سازمان تروریستی نیست

اقتصادنیوز: رئیس جمهور ترکیه امروز جمعه در پاسخ به ادعای واهی اسرائیل و برخی دولت های غربی علیه جنبش حماس تاکید کرد که این جنبش یک گروه تروریستی نیست بلکه یک گروه مقاومت است که با اشغال خاک خود مقابله می کند.

هفته گذشته، سازمان عالی انتخابات ترکیه فهرست نهایی نامزدهای انتخابات عمومی محلی را که در ۳۱ مارس برگزار می‌شود، در وبگاه خود منتشر کرد.

بر اساس این لیست، استانبول با ۴۹ نامزد، از جمله ۲۲ نفر از احزاب سیاسی و ۲۷ نامزد مستقل، به بزرگترین شهر تبدیل شده‌است که در آن نامزدها برای تصدی پست شهردار این شهر بزرگ رقابت خواهند کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید